Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wielkopolska

14 lip 2011, 21:09

Wybieram sie za tydzien do Polski-Wielkopolski , troche z nadzieja ze cos (na cmentarzach-moze jeszcze sa jakies stare groby) znajde , powiedzcie ludzie (mieszkam od 25 lat w Niemczech) - gdzie zjesc? gdzie spac? czego nie przeoczyc? co koniecznie zobaczyc? Rodzina mojej mamy pochodzila z Baranowa, Poznania , Grebanina, Kepna, Bydgoszczy, Ostrowa Wlkp., Mikorzyna , Grabowa, itd. Mam zadanie (ze strony mamy ) poszukiwac sladow przodkow ; Czaplicki , Jezewski, Kozlowski, Kolakowska, Jasinski , Grzeskowiak, Kokot, Chudzinski, Zmudzinski, Michalak , Dziergwa, Cieplik , Cichos, Siwik, Siwek. Gdzie koniecznie pojsc? Do ktorych drzwi zapukac? Mam tylko te dwa tygodnie czasu. Pomocy!!!Co polecacie?
Pozdrawiam . Wanda

Re: Wielkopolska

15 lip 2011, 23:07

Witam.
Tak się akurat zdarzyło,że mieszkam w Kępnie.Z kilkoma z wymienionych nazwisk się tutaj spotkałem.Myślę że najlepszym wyjściem byłoby odwiedzenie miejscowego Urzędu stanu Cywilnego, biura parafialnego w parafii św.Marcina,ewentualnie na cmentarzu parafialnym. Nadmienię że jest stąd bardzo blisko do Baranowa ok.2 km, Grębanina ok 3km. Niewiele dalej jest do Mikorzyna (10 km).By dotrzeć do Grabowa nad Prosną trzeba przebyć ok 30 km drogą nr.450 a ostrów wielkopolski znajduje się stąd ok 45 km przy drodze krajowej nr, 11.jeśli miałbym nieco więcej informacji o poszukiwanych przodkach może mógł bym być pomocny. Pozdrawiam .Józef Małolepszy Kępno.

Re: Wielkopolska

16 lip 2011, 01:14

Wando,witaj ,
I ja dolacze kilka informacji dotyczacych lini Kepno-Ostrow Wlkp.
Moja mlodosc spedzilam w Kepnie i pamietam ze na osiedlu kolejowym mieszkaly dwie rodziny kolejarzy:panstwo Dziergwa z dziecmi i panstwo Grzeskowiak.Pierwsi juz zmarli ale dzieci mieszkaja do dzis w "blokach spoldzielczych" tuz opodal ,pytajac sie napewno przechodnie Ci powiedza kto i gdzie.O drugich nie mam niestety wiadomosci,ale zapytaj na osiedlu ,moze jeszcze mieszkac ich syn Andrzej.Co do zakwaterowania ,znajdziesz napewno kilka moteli w pobliskich wioskach ktore pozwola Ci sie przespac i zjesc ,nawet dobre polskie przysmaki w bardzo dobrych standartach hotelarskich i za przystepna cene .Jest ich jak to sie mowi do wyboru i do koloru.Teraz do ojczyzny rodacy moga przyjezdzac bez specjalnego przygotowania ,znajduja bowiem wszystko co swiatowa turystyka oferuje.
Wiec przyjemnej podrozy i milego pobytu w naszym kochanym kraju.
Mile pozdrawiam.
Barbara

Re: Wielkopolska

16 lip 2011, 12:43

Dzięki Barbaro,
nareszcie wiem skąd się wzięła kolejowa pasja Romka eeee ... prof Romana Dziergwy - wykładowcy w poznańskiej Akademii Muzycznej. Kontakt z Nim byłby zalecany - przesympatyczny, otwarty człowiek dążący do uratowania Kolei Wzgórz Ostrzeszowskich. Z tego miejsca pragnę Go serdecznie pozdrowić.

Groby członków rodziny Dziergwów można także spotkać na cmentarzu w Opatówku k.Kalisza.

http://www.biblioteka.opatowek.pl/fotog ... towku.html

P.Tekla Dziergwa w przedostatnim rzędzie powyższej galerii.

Pozdrawiam Panie

Andrzej z Kalisza

Re: Wielkopolska

16 lip 2011, 13:04

Barbaro , Rejtanie2 , pięknie dziękuję za informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Wanda :D
Odpowiedz