Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Rozszyfrowanie adresu korespondencyjnego

09 sie 2011, 09:03

Witam, na stronce

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0dd ... 8e281.html

umieściłam adres korespondencyjny o treści:
Fraulein
Janina Hybichow
[kolejnego słowa nie potrafię rozszyfrować!!]....dalej są słowa Frl. (pewnie Fraulein) Agnes Hyba

w związku z powyższym mam pytanie co one oznaczają??? są to dwie różne osoby czy być może jedna???

w rozszyfrowaniu problemu z góry serdecznie dziękuje
Pozdrawiam
Monika

Re: Rozszyfrowanie adresu korespondencyjnego

09 sie 2011, 14:39

Nie jestem znawcą języka niemieckiego a w szczególności wtedy gdy pismo jest ręczne. Fakt użycia dwóch nazwisk z imionami oznacza, że chodzi tu o dwie różne osoby. Może to oznaczać, że jedna z nich mieszkała u drugiej, ale nie na stałe - mając zatem na uwadze to, że listonosz mógł nie znać adresatki użyto adresu właścicielki domu ( lub mieszkania). Mogła być też taka sytuacja, że adresatka wyjechała na dłuższy czas a ta druga była pewnego rodzaju pełnomocnikiem do odbioru korespondencji, z obowiązkiem jej dalszego przesyłania lub gromadzenia wszelkiej korespondencji do czasu przyjazdu adresatki.

Re: Rozszyfrowanie adresu korespondencyjnego

11 sie 2011, 06:51

Myślę, że to prawidłowy tok myślenia - jedna panna mieszkała u innej, więc jej korespondencja przychodziła na jej nazwisko, ale pod adresem tej drugiej. Tak też jest tu zaadresowane, to czego nie możesz przeczytać to wg mnie skrótowo zapisane po polsku, że "pod adr.". To informacja dla listonosza - Polaka. Tak też do dzisiaj adresuje jedna moja 90-letnia ciocia, jeszcze dopisuje rzymskimi numer kondygnacji :-))
Tadeusz

Re: Rozszyfrowanie adresu korespondencyjnego

11 sie 2011, 07:34

Witam,
dziękuje za szybkie odpowiedzi, powyższe teorie trochę mi nie pasują do "obrazu rodziny", doszukiwałam się spolszczenia w nazwisku z Chybichow na Chyba...
Jeszcze raz dziękuję za okazała pomoc.
Odpowiedz