Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

08 paź 2011, 04:01

Poszukuje metryki slubu moich prapradziadkow. Znalazlam na Poznan Project, kiedy slub byl zawarty i numer wpisu. Wyslalam te informacje do Archiwum w Kaliszu, bo z Kalisza dostalam kopiek metryki slubu moich pradziadkow z 1887 roku. Niestety odpisano mi, ze nie posiadaja poszukiwane przeze mnie dokumenty. Poszukuje kopie metryki Tomasza Reszela i Elzbiety Kowal z roku 1838, Jankow Zalesny i Isidora Kubasik oraz Jozefy Sobanskiej z roku 1857, z Grodziska kolo Pleszewa. Archiwum sugeruje, ze dokument z Jankowa Zalesnego powinien byc w Archiwum w Poznaniu ale nie maja informacji kto ma dokument z Grodziska kolo Pleszewa z tego roku. Jak skierowac swoje poszukiwania. Dziekuje za informacje.
Pozdrawiam,
ela

Re: Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

08 paź 2011, 07:19

Przy odszukanym zapisie w Poznan Project jest zakłądka "akt oryginalny" (z prawej strony) i tam się można dowiedzieć, gdzie znajduje się oryginał zapisu. Z całą pewnością nie było to AP w Kaliszu.

Re: Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

08 paź 2011, 23:14

Dalej nie bardzo wiem do jakiego archiwum nalezy pisac. Gdy klikam na zakladke "akt oryginalny" to odsyla to mnie tylko do wlasciwej parafii. Czy nalezy przez to rozumiec, ze dany akt nie znajduje sie w zadnym archiwum? Taka informacje mialam z Grodzisko kolo Pleszewa dla roku 1887 a pomimo to akt byl w archiwum w Kaliszu. Kalisz ma jednak tylko akty od 1874 roku. Czy nalezy wiec pisac do parafii. Ale skad wiadomo, do ktorej jezeli w miejscowosci sa na przyklad dwie parafie?
Z gory dziekuje za pomoc jezeli ktos wie jak przeprowadza sie takie poszukiwania.
ela

Re: Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

09 paź 2011, 06:52

Elu.
Akta metrykalne z parafii Grodzisko nad Prosną do roku 1854, znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie (przerwa remontowa).

Od 1854 r. są w parafii. Jeśli skontaktujesz się z ks. Proboszczem ( bardzo sympatycznym i miłym ), to zapewne prześle Tobie poszukiwane odpisy.

Akta USC, które były wytwarzane od października 1874 r., znajdują się w Archiwum Państwowym w Kaliszu, i o ile dobrze pamiętam, jest to USC Czermin.

Księgi meldunkowe i spisy ludności z okolic Pleszewa przechowywane są w Archiwum Państwowym Poznań – Oddział w Gnieźnie.

Re: Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

09 paź 2011, 19:15

Elu.
Śluby z parafii Janków Zaleśny z lat 1817 - 1846 znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu - mkr 64 poz.4.

Natomiast duplikaty w Archiwum Państwowym w Poznaniu: 53/3321/0/6.1/66 Liber baptisatorum, copulatorum, mortuorum 1838

Re: Skad wiadomo do ktorego archiwum pisac po dokumenty

09 paź 2011, 19:24

ela7255 napisał(a):Dalej nie bardzo wiem do jakiego archiwum nalezy pisac. Gdy klikam na zakladke "akt oryginalny" to odsyla to mnie tylko do wlasciwej parafii. Czy nalezy przez to rozumiec, ze dany akt nie znajduje sie w zadnym archiwum? Taka informacje mialam z Grodzisko kolo Pleszewa dla roku 1887 a pomimo to akt byl w archiwum w Kaliszu.


To są całkiem inne zapisy i całkiem inne akta, choć dotyczą ślubu tych samych osób: w parafii (lub archiwum kościelnym, czasem państwowym) jest zapis o ślubie kościelnym. Po 1874 w zaborze pruskim był też slub cywilny, i zapis o ślubie cywilnym przysłali z Kalisza. Nie ma tu żadnego "mimo to".
Odpowiedz