Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

01 lis 2011, 20:44

Witam serdecznie. Chciałem poprzez ten wątek zapytać czy ktoś zna lub ma jakieś opracowania dotyczące przyjazdu i obecności Szkotów na tereny Wielkopolski, Kujaw. Jest prawdopodobne (choć jak wszystko w poszukiwaniach niekonieczne) że moi przodkowie mogli pochodzić własnie ze Szkocji. Niestety Archiwum w Gnieźnie jest zamknięte, utrudnia to poszukiwania, ale od czego jest literatura i wiedza forumowiczów,może pozwoli to zawęzić poszukiwania, nie tylko moich, być może, szkockich przodków ale również innych. Pozdrawiam

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

01 lis 2011, 21:16

Witaj Andrzeju,

Z książki „Dzieje Pakości”, Bydgoskie Towarzystwo Naukowe, PWN, Warszawa-Poznań 1978, str. 77-78:

Na przełomie XVI i XVII wieku pojawiają się w Pakości Szkoci, którzy przybyli do Polski wskutek ucisku religijnego panującego w ich ojczyźnie. Byli oni protestantami. Pierwszy raz wzmiankują źródła o Szkocie w Pakości w 1608 r. Kupiec i mieszczanin bydgoski Wilhelm Wallas, także zapewne Szkot, był winien Szkotowi mieszczaninowi pakoskiemu Wilhelmowi Dawidsonowi 1100 zł. Z wysokości długu można wnioskować, że Dawidson musiał być człowiekiem zamożnym. Następne wiadomości o Szkotach pochodzą z wykazu z 1651 r., w którym zanotowano nazwiska dwóch Szkotów pakoskich, mianowicie Jana Wolsa i Aleksandra Smeta. W tym samym czasie i w innych miastach kujawskich istniały kolonie szkockie (np. w Koronowie)*. Bardzo liczna i silna ekonomicznie grupa Szkotów mieszkała w Bydgoszczy. Zajmowali się handlem i spławem. Często piastowali najwyższe urzędy miejskie.

O Szkotach w Koronowie można przeczytać też w książce: „Koronowo. Zarys dziejów miasta” pod red. M. Biskupa, Bydgoszcz 1968, str. 34.

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

01 lis 2011, 21:46

Dzieki za wiadomość! jak czytałem twój post, o wygnaniu, przyszło mi na myśl tak zabawna rzecz, otóż moja Mama mówi, że : poznaniacy/w rozumieniu ogólnym/ to szkoci wygnani za rozrzutność , ale to taka dygresja.
Wracając do tematu, to właśnie, większość z nich była protestantami, ciekaw jestem gdzie mogą być ich akta parafialne, ale myślę że aby tam szukać muszę najpierw zajrzeć to AAG. Chyba było tak, że mogli przejść na katolicyzm w momencie ślubu z katolikiem/katoliczką ale czy taka informacja może być zawarta w księgach??

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

02 lis 2011, 07:40

Witam!
Proponuję sprawdzić natępującą pozycję:

http://books.google.com/books/about/Scots_in_Poland_Russia_and_the_Baltic_St.html?id=cMXApKvxIPAC

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

02 lis 2011, 15:22

Dobry link, dzięki! Jednak nie mogę znaleźć ceny, ale nazwiska interesujące mnie znalazłem :)

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

04 lis 2011, 12:53

Witam!
Po wpisaniu w google: studienstelleog.de pokazuje się kilka zbiorów w których można wyszukać nazwiska szkockie np.:
1) Scots in Estern and Western Prusia...
2) Fischer, The Scots in Germany
3) Friderizanische kolonien und kolonisten
Serdecznie pozdrawiam -Izabella

Re: Szkoci w dawnym Księstwie Poznańskim

10 sty 2015, 23:16

Genealogia. Studia i Materiały Historyczne tom 1 w dziale Materiały jest: Marek GÓRNY, List pochodzenia Dawida Urquharda z 1663 roku. Źródło do dziejów osadnictwa szkockiego w Polsce 81.
Aktualnie do kupienia na Allegro.
Odpowiedz