Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dzieje osad olęderskich na Ziemi Jarocińskiej 1747-1790

02 lis 2011, 13:06

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza do ratusza na kolejne spotkanie w ramach CZWARTKÓW REGIONALNYCH. Wykład zatytułowany "Najstarsze dzieje osad olęderskich na Ziemi Jarocińskiej w latach 1747-1790 (1793)" wygłosi dr Zbigniew Chodyła.

Dr Zbigniew Chodyła jest historykiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorem ponad 125 publikacji naukowych, rozpraw i artykułów, edytorem wydawnictw źródłowych, redaktorem książek, głównie z zakresu historii społecznej i gospodarczej Polski w wiekach XVI-XVIII, dotyczących m. in. dziejów osadnictwa wiejskiego (szczególnie olęderskiego). Jest również autorem jednego z rozdziałów monografii Dzieje Jarocina wydanej w 1998r.

Tematem wykładu będą dzieje osad olęderskich, które w drugiej połowie XVIII wieku dość licznie zaczęły powstawać na terenie Ziemi Jarocińskiej. Do dziś po wsiach założonych wówczas przez osadników przybyłych z Holandii pozostało tutaj 12 miejscowości lub ich części. Należą do nich między innymi Wysogotówek, Wilczyniec, Witaszyczki, Łobez, Łobzowiec, Radliniec, Sierszew, Kruczynek, Chromiec czy Boguszynek. Warto posłuchać skąd wzięli się w Wielkopolsce osadnicy holenderscy zwani w języku staropolskim olędrami, jakie były przyczyny lokacji osad olęderskich w okolicach Jarocina, czym charakteryzowała się wówczas typowa zabudowa wiejska, jak rozwijało się życie gospodarcze i społeczne, jak wyglądała sytuacja prawna i ekonomiczna ludności olęderskiej.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 3 listopada 2011r. o godz. 16:30 w ratuszu.
Odpowiedz