Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

niemieckie księgi metrykalne

03 lis 2011, 19:31

Mój problem polega na tym, że nie potrafię znaleźć śladu po mim pradziadku. Zapisy w księgach metrykalnych odnośnie pradziadka przypuszczalnie znajdują się w księgach
niemieckich ponieważ:
1. W akcie ślubu mojego dziadka Ignacego Kurki jest zapis, że jest on synem Adalberta (Wojciecha) Kurki urodzonego w Halle. Jest to jedyny pisany ślad odnośnie pradziadka. Co do daty urodzenia można zastosować analogię do daty urodzenia jego żony Barbary z domu Myja urodzonej w 1851 w Siedlikowie pod Ostrzeszowem.
2. Gdzie i kiedy Wojciech Kurka i Barbara Myja brali ślub tego też nie wiadomo. W "Poznań Project" nie ma śladu mimo, że dane z Ostrzeszowa są wprowadzone. Przypuszczam, że ślub mógł się odbyć na terenie Niemiec.
3. W naszych księgach z lat 1879 - 1891 z okolic Ostrzeszowa udało mi się odnaleźć 7 przypadków urodzeń ich dzieci. Czy jest to pełna lista tego nie wiem.
4. W listopadzie 1908 roku w Dieskau koło Halle bierze ślub z Walentym Szkudlarkiem ich córka Franciszka Kurka. Przypuszczam, że była tam z rodzicami. Po ślubie małżonkowie wracają do Grębowa pod Koźminem w rodzinne strony Szkudlarka a Kurkowie zostają przypuszczalnie na miejscu.
5. Mimo poszukiwań nie udało mi się w naszych księgach znaleźć dokumentów zgonu Barbary i Wojciecha.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć czy jest jakaś strona w internecie np. podobna do naszego "Poznań Project" pozwalająca na wyszukiwaniu w niemieckich zasobach?
Może ktoś z doświadczeniem podpowie mi jakiś inny praktyczny sposób na odszukanie niemieckich zapisów metrykalnych.
Roman Kurka

Re: niemieckie księgi metrykalne

03 lis 2011, 20:28

Czy dobrze zrozumiałem, że w akcie ślubu Ignacego napisano, że jego OJCIEC urodził się w Halle? Czy to sam Ignacy urodził się w Halle? Czy że ojciec mieszkał w Halle?

Trochę nie chce mi się wierzyć, żeby w latach 1870-tych Wojciech i Barbara ślubowali w Niemczech. To jeszcze czasy przed falą emigracji na "saksy". Sprawdziłbym najpierw okoliczne parafie: Przedborów, Bukownicę, Mikstat, Odolanów, a może nawet bardziej na północ. W Poznan Project jest tylko sama parafia ostrzeszowska (mówię o latach 1870-tych!) i zapisy z miasta Odolanowa. Reszty brak (z wyjątkiem Chlewa). Łatwiej mi sobie wyobrazić, że Barbara z Wojciechem spotkali się gdzieś parę kilometrów od jej rodzinnego Siedlikowa, niż że akurat w głebi Niemiec...

Zdaję sobie sprawę, że księgi wymienionych parafii dla tego zakresu lat są w większości nadal u proboszczów, ale nic nie poradzę :)
Może też przyniesie efekt kwerenda w AP w Kaliszu w aktach USC, bo całkiem możliwe, że ślubowali już po październiku 1874 - to nawet łatwiej znaleźć. W grę wchodziłyby pewnie urzędy: Ostrzeszów (z Borkiem), Grabów, Mikstat, Morawin...

Re: niemieckie księgi metrykalne

03 lis 2011, 20:54

Tak w akcie ślubu mojego dziadka Ignacego urodzonego w Naramicach pow Wieluń (rodzeństwo dziadka rodziło się jeszcze w Torzeńcu, Siedlikowie, Częstochowie) jest napisane, że jest synem Wojciecha urodzonego w Halle. Kiedy dziadek brał ślub rodzina Kurków mieszkała w Mariental (Marydół) pod Ostrzeszowem. Z dokumentów wynika,
że dla Kurków zmiana adresu nie stanowiła problemu. Przypuszczam, że Wojciech jest potomkiem z rodziny Kurków przybyłych w okolice Odolanowa z Czech. Brakuje mi
tego ogniwa aby połączyć Wojciecha z Kurkami w Garkach, Świecy, Granowcu. Jest mi do tego potrzebny ojciec Wojciecha. Wszystko wskazuje na to,że mógł to być Andrzej
ale pewności nie mam bez udokumentowania.
Roman Kurka

Re: niemieckie księgi metrykalne

03 lis 2011, 21:10

Witam!
Mi osobiście pomogły bardzo spisy mieszkańców, tzw. Listy dusz prowadzone bodajże przez sołtysów. Spisywano tam nie tylko wszystkich mieszkańców danego domu, ale także wszelkie ich migracje. Spisy te zawierają wiele istotnych danych potrzebnych do odtworzenia korzeni rodzinnych.
Może warto byłoby uderzyć do Archiwum w Kaliszu.
Odpowiedz