Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

kartki z I wojny św

07 lis 2011, 09:52

Obrazek
Obrazek

Czy ktoś byłby w stanie pomóc rozszyfrować mi cokolwiek z tych kartek, daty, nazwiska, miasta?To korespondencja brata mojej prababci z wojska pruskiego, który zginął gdzieś we Francji, nazywał się Kusz a imienia niestety nikt w mojej rodzinie nie pamięta.

pzdr
Zuzia

Re: kartki z I wojny św

07 lis 2011, 10:25

Witam.
Szkoda,że nie możesz podać imienia, ale może kiedyś dojdziesz też do imienia, dlatego podaję dane jedynego Kusza jakiego znalazłem w wyszukiwarce poległych w wojsku pruskim w I wojnie:
Kusz Johann, gefreiter poległ 20.04.1917, pochowany: pole 3 grób 45 na cmentarzu w FOURDRAIN - Francja, rejon Pikardia, departament Aisne.

Re: kartki z I wojny św

07 lis 2011, 16:22

Witaj
Niewiele udało mi się odczytać, ale może inni mnie uzupełnią. W każdym razie to co udało mi się odszyfrować to to, że nadawca (zdaje mi się, że imię zaczyna się na "R") Kusz napisał jedną i drugą kartę do brata. Oba teksty zaczynają się od słów "Lieber Bruder" (Kochany bracie). Adresatem karty z 14.10.1915 jest Muszkieter Edward Kusz przebywający w lazarecie, drugiej zaś, z 3 września 1917 r., Gefreiter (starszy szeregowy) Kusz z 9 kompanii III batalionu 137 pułku piechoty. Nadawca w pierwszej karcie występuje jako muszkieter. Na drugiej podany jest rodzaj broni. Rezerwowy pułk piechoty nr 6..
pozdrawiam
Ala

Re: kartki z I wojny św

07 lis 2011, 17:16

super!dzięki za te info, sama bym tego nie ruszyła. A tak zawsze coś się rozjaśni. A jakich akt powinnam szukac jesli nie znam jego imienia?akty urodzenia z Juncewa sa w Gnieźnie o ile dobrze się dowiedziałam.
Jest pierwszym synem Marianny zd Szczechowskiej i Antoniego Kusza z Juncewa. Oprócz nich był Edward , Władysław i Stefania, moja prababcia

Re: kartki z I wojny św

07 lis 2011, 18:55

Dla Zuzi,

Małe co nieco dołączam do pierwszej karki:

Deine Karte habe ich ehalten
und Teile nunmit dass ist jetzt
zur Maschinengewehr
Komp. gekommen bin
Jetzt geht uns ganz gut
.............
...doch....
..........dein Bruder Kasimir

Re: kartki z I wojny św

07 lis 2011, 19:42

No to chyba był Kazimierzem
Odpowiedz