Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

WBC Poznań

04 gru 2011, 21:38

Przeglądam Kronikę Miasta Poznania w WBC. Niestety-niektóre numery mają adnotację. Udostępnione wyłącznie w sieci komputerowej UAM. Zarejestrowałam się, jak sugerowano, ale to nie pomogło. Co należy zrobić, by mieć możliwość otworzenia publikacji? Jak sobie z tym radzicie?
Pozdrawiam

Re: WBC Poznań

04 gru 2011, 23:10

Genowefa napisał(a):Przeglądam Kronikę Miasta Poznania w WBC. Niestety-niektóre numery mają adnotację. Udostępnione wyłącznie w sieci komputerowej UAM. Zarejestrowałam się, jak sugerowano, ale to nie pomogło. Co należy zrobić, by mieć możliwość otworzenia publikacji? Jak sobie z tym radzicie?
Bożeno,

Możliwość dostępu do tych materiałów istnieje tylko z sieci UAM czyli np. w czytelni biblioteki UAM na Ratajczaka. Tam można (po uzyskaniu płatnej legitymacji) skorzystać z dostępnych elektronicznych wersji KMP. Pod warunkiem że będzie akurat wolny terminal. Wtedy jest też możliwość (za dość znośną opłatą) wydrukowania interesujących nas stron (druk laserowy na papierze).

Materiały zostały zdigitalizowane przez UAM, jednak zastrzeżenia co do dostępu pochodzą ze strony wydawnictwa czyli aktualnie Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

Część wyczerpanych publikacji KMP dostępna jest w formie 'druku na życzenie':
https://www.um.poznan.pl/wm-sklep/index.php?cPath=127

Zapewne niektóre z materiałów z KMP są w posiadaniu osób z forum (także moim) i bez pogwałcenia praw autorskich można je udostępnić indywidualnie w ramach tzw. 'dozwolonego użytku prywatnego'. Napisz więc czego poszukujesz :-)

Re: WBC Poznań

05 gru 2011, 16:58

Tomku,
dziękuję za odpowiedź. Niestety, nie mam szans znaleźć się w czytelni BUM. Kronika bardzo jest interesująca i czytam wszystko " jak leci", ale najciekawsze dla mnie są te numery, gdzie opisane są całe dzielnice Poznania. Rozczarowałam się więc nie mając dostępu do 2001 nr4 2007 nr3 2008 nr 4 i 2010 nr4. Pozostałe-a niedostępne też chętnie bym przeczytała, ale mogę się z tym pogodzić. Zaglądałam pod wskazany przez Ciebie adres. Może się na coś zdecyduję -muszę to przemyśleć, bo....mam zawalony dom książkami i staram się ograniczać.
Dlatego też możliwość korzystania z bibliotek cyfrowych jest dla mnie czymś cudownym-czytam co chcę, a najczęściej i tak nie ma tego w księgarniach.
Pozdrawiam serdecznie

Re: WBC Poznań

05 gru 2011, 20:54

Genowefa napisał(a):Dlatego też możliwość korzystania z bibliotek cyfrowych jest dla mnie czymś cudownym-czytam co chcę, a najczęściej i tak nie ma tego w księgarniach.
Szkoda że nie wszyscy potrafią to zrozumieć...

Już pal licho współczesne Wydawnictwo Miejskie Posnania które potrafi wydać arcyciekawe pozycje a nie potrafi ich wznowić - nawet jeżeli osiągają kuriozalne ceny na portalach aukcyjnych więc zapewne dodruk by się sprzedał zwracając przynajmniej koszty.
Znacznie gorzej że problem dotyczy też tysięcy innych dzieł.
Właściciele ich praw autorskich nie mają ochoty ani wznowić ich w wydaniu papierowym, o zgodzie na udostępnienie w formie elektronicznej (choćby odpłatnie) nie wspominając.
Za to z zaciekłością psa ogrodnika potrafią bronić przez lat 70 po śmierci autora posiadanych praw z okrzykiem - nie wydamy w jakiejkolwiek formie ale publikować (choćby w GoogleBooks) nie pozwolimy!

Czysty paradoks naszych czasów:
Lawrence Lessig, Wolna kultura napisał(a):Teraz, gdy technologia pozwala nam odbudować Bibliotekę Aleksandryjską, prawo staje jej na drodze.
akurat książka z której cytat pochodzi jest w pełni legalnie dostępna w sieci:
http://www.futrega.org/wk/

PS
'Kronika Miasta Poznania 2001 Nr4 ; Pensje gimnazja licea' wydaje się być dostępna bez ograniczeń w WBC:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=168146

Re: WBC Poznań

06 gru 2011, 00:15

No tak , Kronika 2001 nr4 jest dostępna...a ja wpisałam ją pomyłkowo-ma być 2004 nr 1 :oops:
Pozdrowienia

Re: WBC Poznań

14 gru 2011, 23:48

Bardzo proszę o kontakt osobę, która ma w posiadaniu lub dostęp do "Kronika Miasta Poznania 2006 nr 3 Poznańscy Żydzi" i która dla mnie coś stamtąd wyszuka.

Roman KK

ps. prosiłbym również o sprawdzenie pewnej rzeczy
Otóż korzystając z wbc, mój komp zupełnie nie otwiera mi tej publikacji (tzn. otwiera, ale jest biało biało biało)
Przewodnik po wystawie przemysłowej w Pleszewie z 1912 roku :
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =3&lp=1908
Czy Państwu się otwiera i pokazuje treść?

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 00:36

Witam, u mnie wyświetla się wszystko poprawnie.
Pozdrawiam
Krzysztof

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 01:22

RomanK napisał(a):Otóż korzystając z wbc, mój komp zupełnie nie otwiera mi tej publikacji (tzn. otwiera, ale jest biało biało biało)
Przewodnik po wystawie przemysłowej w Pleszewie z 1912 roku :
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =3&lp=1908
Czy Państwu się otwiera i pokazuje treść?

A jaka masz przegladarke. Chrome troche inaczej dziala. Ja mam Chrome i musze miec Java zainstalowana bym mogl przegladac WBC.

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 10:57

Witam

U mnie też powyższa publikacja nie otwiera się przez przeglądarkę Firefox- natomiast bez problemu otwiera się przez Internet Explorer

Pozdrawiam Ewa

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 11:47

Dziękuję za podpowiedzi. Tak, mam firefox i explorer, ale korzystam tylko z firefox. Ale teraz sprawdziłem i faktycznie otwarło mi tą publikację, gdy wszedłem na net przez explorer :) Ciekawe czemu tak się dzieje, ja teraz myślę, że firefox na te nieliczne publikacje robi "zaporę", ale to może znaczyć, że na takiej publikacji "wisi" jakieś niebezpieczeństwo (wirus?), ale może się mylę. W każdym razie sytuacja opanowana :)

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 19:54

RomanK napisał(a):Dziękuję za podpowiedzi. Tak, mam firefox i explorer, ale korzystam tylko z firefox. Ale teraz sprawdziłem i faktycznie otwarło mi tą publikację, gdy wszedłem na net przez explorer :) Ciekawe czemu tak się dzieje, ja teraz myślę, że firefox na te nieliczne publikacje robi "zaporę", ale to może znaczyć, że na takiej publikacji "wisi" jakieś niebezpieczeństwo (wirus?), ale może się mylę. W każdym razie sytuacja opanowana :)

U mnie w firefoxie nie działa Jawa, natomiast pod explorerem działa, więc jeśli korzystam z internetu z wykorzystaniem Jawy, to korzystam z explorera. Wytłumaczono mi, że firefox blokuje Jawę (przynajmniej u mnie). Może też masz akurat taką sytuację.

Re: WBC Poznań

15 gru 2011, 21:13

Myślę, że to też może być problem braku odpowiedniej wtyczki do Firefoxa.
Osobiście korzystam z DJVU Plugin Viewer, moim zdaniem jest szybszy od proponowanego w WBC DjVu Browser dla Windows, ale zdaje się jest kilka wtyczek do oglądania plików w formacie djvu.

Re: WBC Poznań

01 cze 2012, 13:36

Wyszukiwanie informacji w WBC (Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej),gdy nie podaję do niej linku, a tylko adres w postaci np.:WBC „Dziennik Poznański”nr88 16-4-1868r., str.4:

- na stronie głównej WBC w kolumnie po lewej stronie „Kolekcje wydzielone” kliknąć na „Czasopisma i gazety”
- w liście „dostępne tytuły” kliknąć na pozycji „47.Dziennik Poznański”
- w liście roczników „Dziennika Poznańskiego” kliknąć na liczbę 1868 (czyli szukany rok)
- kliknąć na nazwę miesiąca (w tym wypadku kwiecień)
- kliknąć na ikonkę otwartej książki przy pozycji „Dziennik Poznański 1868.04.16 R.10 nr88”
I tak po pięciu kliknięciach jest dostęp do wybranej publikacji i wystarczy na górnym pasku narzędziowym wybrać numer strony, żeby odszukać informację.

Uwaga: ten sposób wyszukiwania nie jest skuteczny w innych bibliotekach cyfrowych.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz
Ostatnio edytowano 13 sty 2013, 10:55 przez Jolanta, łącznie edytowano 1 raz

Re: WBC Poznań

01 cze 2012, 16:27

Dziękuję za powyższe wskazówki! :)

Pozdrawiam,

Re: WBC Poznań

03 cze 2012, 16:34

Bardzo proszę o sprawdzenie pewnej rzeczy na wbc. Otóż jest niby tam "Archiwum dra Skowrońskiego" (rękopisy), struktura wieloczęściowa, ale gdy klikam na tę strukturę przechodzi mi do tytułu i tak w koło Macieju, jakby de facto tej publikacji tam nie było. Czy to jest jakiś błąd digitalizacji ze strony wbc? Czy mógłby to ktoś sprawdzić?
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 7058&tab=3

Roman KK

Re: WBC Poznań

03 cze 2012, 16:44

U mnie to samo. Mam Chrome. Myslalem ze to przegladarka ale faktycznie ustawienie linkow jest bledne.
Wyslalem powiadomienie do Admin.
A co tam bedzie mozna przeczytac. Sa to jakies wlasne opracowania czy zbiory z juz opublikowanych materialow? Nic w internecie nie moge znalesc na ten temat.
Ostatnio edytowano 03 cze 2012, 16:51 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Re: WBC Poznań

03 cze 2012, 16:49

P. Krzysztofie, dzięki. Chyba w dniu digitalizacji ktoś z ekipy wbc miał urodziny :) No to trzeba obejść się ze smakiem (a czysta genealogia! ważne materiały!) (właściwie niedawno dodane, chyba przedwczoraj). Będę musiał zgłosić błąd do wbc, może poprawią :)
Roman

ps. aha, to jak już Pan tam do admina zgłosił "awarię", to ja nie zgłaszam, wystarczy może Pana interwencja :)
ps2. o zawartości archiwum dra Skowrońskiego nic nie wiem, właśnie chciałem się dopiero zapoznać i przejrzeć, bo zapowiada się szumnie :)

Re: WBC Poznań

12 cze 2012, 00:58

Panie Romanie juz dziala. Wlasnie ogladam.
Czy to jakis zart? Jakos nie moge sie tam niczego doszukac.

Re: WBC Poznań

13 cze 2012, 00:29

P. Krzysztofie - zajrzałem, i faktycznie teraz linki są ok, ale publikacja dopiero w planie, trzeba zatem cierpliwie czekać.
Ale za to mamy akta miasta Bnina :D
RKK

ps. miałem Panu wypisać Dobrzyńskich z "1728, Summariusz jurium originalium et documentorum ad bona Krotoszyn cum attinentiis ...", a więc przy okazji:

Dobrzyńska Elżbieta, c. Macieja i Mar. Trąmpczyńskiej, 1683
Dobrzyńska Marianna z Trąmpczyńskich (* raz Dybrzyńska!), wdowa 1683-86, olim 1725
Dobrzyńska Marianna (* zob. Proska)
Dobrzyńska Teresa, c. Macieja i Mar. Trąmpczyńskiej, 1683
Dobrzyńska Zofia (* zob. Szołdrska - Szołdrska Zofia z Dobrzyńskich, c. Macieja i Marianny Trąmpczyńskiej, ż. Wojciecha 1683-86)
Dobrzyński Maciej, olim 1683, mąż Marianny Trąmpczyńskiej -> Zofia (Szołdrska), Teresa i Elżbieta 1683

aha i jeszcze tajemniczy
Dybrzyński NN (?) (* takie nazwisko występuje w TD, ale może to Dobrzyński? Debrzyński?), olim 1714 (w sprawach dóbr Kobierno)


ale to pro forma, bo te osoby pewnie są Panu już znane z TD, więc chyba to nic nie wnosi nowego

Re: WBC Poznań

13 cze 2012, 01:27

Tak panie Romanie mam ich wszystkich. Ale ten NN jest intrygujacy. Kobierno musze te miejscowosc sprawdzic. Bardzo dziekuje za nazwe zrodla (a myslalem ze juz wszystko w internecie przegladnalem).
Marianna Proska jest dziwna. Ja mam Terese. Musze te publikacje przegladnac.

Re: WBC Poznań

15 cze 2012, 01:20

Panie Romanie juz linki sa. No i teraz sam nie wiem czy wszystkie litery byly opracowane czy nie. Nie ma litery "D" jak na moje szczescie.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8556&tab=3
Przyznam sie ze jestem troche rozczarowany. Takie rodziny jak Turno Opalinscy czy Szoldrscy tylko po niecalej jednej stronie. Wiekszosc danych jest od XVIII wieku. Taka luzna zbieranina z roznych zrodel. Ogrom pracy ale nie jestem przekonany co do wartosci odkrywczej.

Re: WBC Poznań

15 cze 2012, 07:05

Dzięki notatkom dra Skowrońskiego (które na szczęście nie poszły do kosza lub pieca), mam więcej "kawałków" w mojej układance powiązań rodzinnych Fontowiczów :D

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: WBC Poznań

15 cze 2012, 07:48

:)

Jolu, właśnie chciałem Ci tę informację przekazać.

Fontowiczowie, s. 71/230

Re: WBC Poznań

15 cze 2012, 08:25

Szanowni Państwo,
Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk rozpoczęła digitalizację archiwum Wojciecha Skowrońskiego. Przewidywane jest wstawienie do WBC wszystkich tomów "Rodów szlacheckich" A-Ż (nie ma tylko lit. E). Jest to tylko kwestia czasu - trwa skanowanie. Będzie więc też litera D, niestety nie ma tam Dobrzyńskich.
Z pozdrowieniami
Joanna Pietrowicz
Dział Zbiorów Specjalnych B. PTPN

Re: WBC Poznań

16 cze 2012, 00:04

Pani Joasiu dziekuje za update. Dziwie sie ze nie ma Dobrzynskich. Byli w XVIII wieku Dobrzynscy h. Jelita. Linia Ludwika Dobrzynskiego z ktorej Ludwika wystepuje w Slowiniku Powszechnym jako prof UAM w Poznaniu. Mieszkali w Zabnie kolo Poznania. Ludwik dostal tytul hrabiowski w Glicji. Niewiele warty tytul ale zawsze. Stara to i utytolowana linia wywodzaca sie a Ukrainy. Nie jest to moja linia.
Bede czekal na opublikowanie litery "D" i reszty liter. Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedz