Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Etymologia nazwisk

01 mar 2008, 11:47

Witam ponownie!

Mam prośbę. Zapewno ktoś z Was ma słownik etymologiczny. Ja nie mam. Oczywiście są biblioteki ale to zaoszczędzi mi trochę czasu. Może ktoś by znalazł cokolwiek o moim nazwisku:

BAZUŁKA

z góry dziękuję.

BAZUŁKA

01 mar 2008, 19:03

Za dobrych czasów przeglądałem Sokolniki/Gniezno - tam rodzili się w Mącznikach mojej Mam przodkowie - Nowak
Zobacz moje dane ( wypisy ) w powiązaniu z tym nazwiskiem
Wypisałem dużą liczbę Nowak - aby wstrzelić się w moja linię Nowak

leszek

odpowiedz na temat konserwacji ksiąg - czas konserwacji to dziesiątki lat, a odkładanych ksiąg przybywa. obym się mylił
Nie byłem jeszcze w tym roku w archiwum, strach ile jeszcze odłożono do konserwacji.
pesymista kabat

02 mar 2008, 08:00

Witam Robercie!
Etymologię swojego nazwiska poszukaj na Genpolu. Ewaduch na pewno Tobie odpowie.
http://www.genpol.com/index.php?name=PN ... opic&t=404
I jeszcze do Admina. Wydaje mi sie ,że post Leszka trafił nie tam gdzie trzeba. :)
Pozdrawiam
Wojtek

02 mar 2008, 11:02

...
Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 19:54 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

02 mar 2008, 16:47

A to niespodzianka.
Dziękuję Wam za informację. Forum działa nieziemsko.
Po prostu o co nie zapytam, na wszystko macie odpowiedź, szok :shock: :shock: :shock:

25 mar 2008, 21:44

A moglby ktos mi pomoc z nazwiskiem Sworek

25 mar 2008, 23:26

...
Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 19:55 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

26 mar 2008, 08:50

Staropolskie „sworny” oznaczało zgodny, sworka to związek, sworność to jednomyślność, zgoda, zgodność. Od staropolskiej swory pochodzi dzisiejszy sworzeń a także zawór, zwartość, zwornik. To informacje z internetowej strony wsi Swornegacie :)

Nazwisko Swora (odmiany: Sfora, Sworka, Sforka) popularne w okolicach Pępowa, w księdze metrykalnej parafii Skoraszewice odnotowane po raz pierwszy w 1677 r.

26 mar 2008, 21:43

Serdecznie dziekuje za odpowiedzi :D

Re: Etymologia nazwisk

17 sty 2009, 09:18

Robert sparawdz w archiwum Gniezno Sokolniki ap150 s06 zgony
zapis Agnieszka Bazułka lat 90 wdowa Świątniki
zapisalem tylko rok 1807 wdowa lat 90
pamiętałem nazwisko - nasze powiązania ale nie wypisalem daty dziennej (przeoczenie ) z tego co podałeś rok 1720
do Agnieszko Bazułki rodziców chyba nie podano.
Warto tą książke przeglądać - niedlugo jej nie będzie pewnie do oglądania

Re: Etymologia nazwisk

11 lut 2009, 09:01

wie ktoś coś o nazwisku Wojtasiewicz

Re: Etymologia nazwisk

06 lis 2012, 22:59

Geneza nazwisk z wyszukiwarką ( baza danych zawiera ok. 5 tys. nazwisk + poradnik i bibliografię ) - strona dr hab. Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej.
www.genezanazwisk.pl
Regina

Re: Etymologia nazwisk

30 kwi 2015, 08:47

Ostatni odcinek Polimatów Radka Kotarskiego dotyczy etymologii nazwisk. Część pierwsza dostępna jest na youtube, niedługo ma się pojawić też część druga.

https://www.youtube.com/watch?v=39I6N444qqk

Pozdrawiam
Piotr

Re: Etymologia nazwisk

30 kwi 2015, 08:59

Polecam strone rodziny Stankiewiczow:
www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=541
mysle, ze znajduja sie na niej wszystkie polskie nazwiska.
Odpowiedz