Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XIX w.

21 sty 2012, 16:54

Mam prośbę do osób dobrze orientujących się w poszukiwaniach za pomocą bibliotek cyfrowych.
Czy można gdzieś znaleźć treść Roczników Kółek Rolniczo-Włościańskich na terenie Wielkopolski w XIX w. ?
Wiem że Muzeum Rolnictwa w Szreniawie posiada w swoich zbiorach Sprawozdania Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych z IV ćw. XIX w.
Czy są one dostępne w internecie?
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Pozdrawiam.
Jerzy

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

21 sty 2012, 17:14

czy to to?

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1&lp=1&QI=

Jarek

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

21 sty 2012, 19:12

Jarku,
pięknie dziękuję za tak szybką i trafną podpowiedź.
To jest to, czego szukałem. W tomie 6 rocznika z 1880 r. znalazłem informację o założeniu kółka rolniczego w Targowej Górce we wrześniu 1879 r. W WBC nie ma roczników z lat następnych. Kolejnym jest dopiero rocznik 1910. Nie ma w nim informacji o Targowej Górce, co możne sugerować, że w tym czasie nie prowadziło działalności.
Czy ktoś się orientuje gdzie można odnaleźć roczniki z lat 1881-1909 aby można było prześledzić funkcjonowanie ww. organizacji?
Jarku, serdeczne dzięki.
Jerzy

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

21 sty 2012, 21:23

Może tutaj coś będzie
Księga Pamiątkowa Związku Poznańskich Kółek Rolniczych wydana w sześćdziesiątą rocznicę założenia pierwszego kółka rolniczego w Wielkopolsce
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=11&QI=

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

21 sty 2012, 21:40

Witam!

W Bibliotece Raczyńskich na ulicy św. Marcina znajduje się kilka tomów „Roczników...”, a mianowicie: z 1884 t.10., 1897 t.23., 1901-1913 t.27-39. i z 1920 t.46.

Jeżeli ktoś przeglądałby któryś z tomów i chciałby poświecić troszkę swego czasu na pomoc mnie to proszę odezwać się na PW.

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

21 sty 2012, 23:14

Bożenko i Mateuszu !
Dziękuję.
Jerzy

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

22 sty 2012, 21:05

Wydaje mi się, że okres ten dotyczy działalności kółka rolniczego skupiającego właścicieli ziemskich (szlachtę) zwane Towarzystwem agronomicznym na powiat średzko-wrzesiński. Neklę reprezentował Ignacy Skórzewski. Rok powstania 1851. W Nekli powstało kółko rolnicze dopiero w 1905 r.
Michał

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

22 sty 2012, 22:20

Genowefa napisał(a):Może tutaj coś będzie
Księga Pamiątkowa Związku Poznańskich Kółek Rolniczych wydana w sześćdziesiątą rocznicę założenia pierwszego kółka rolniczego w Wielkopolsce
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... &lp=11&QI=


W tej księdze na zdjęciu kółka w Czempiniu znalazłem mojego pradziaka Andrzeja Wojciaka ze Słonina.
Bardzo dziękuje za wskazanie materiału.

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

04 lis 2013, 21:50

Poszukuję osób mających dostęp do roczników kółek z lat po 1890 roku (w wyłączeniem lat 1910 i 1913 dostępnych na WCB)

Pozdrawiam
Roman Gałązka

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

03 maja 2014, 08:35

W tym samym wątku: czy ktoś natrafił na Teodora Adamskiego działacza ludowego z Iźbic? Jego dom wizytował przed IIw.św. Prezydent Mościcki.

Re: Rocznik Kółek Rolniczo-Włościańskich w Wielkopolsce w XI

07 maja 2014, 06:45

Mam współczesne zdjęcie tego domu, ale nie umiem go zamieścić w tym miejscu!
Odpowiedz