Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Virtuti Militari

22 sty 2012, 11:25

Witam
Proszę o podpowiedź gdzie zwrócić się w celu weryfikacji czy dana osoba została odznaczona Virtuti Militari
Wiem że odznaczenie zostało nadana za wojnę z Polsko - Bolszewicką 1919−1920
Stanisław Busz (10-04-1899 - 09-10-1979)

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 12:51

Witam. Można sprawdzić na www.stankiewicze.com .Jest tam wykaz odznaczonych krzyżem VM.Pozdrawiam juras

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 16:47

Przepraszam nie podałem ale na tej stronie sprawdzałem, niestety niema.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 17:41

http://www.exatel.pl/pliki_pl/klub_vm_08_2011.pdf
może tutaj

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 18:04

Dziekuje za informacje, niestety ten plik to tylko II wojna.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 18:16

Cala lista oznaczonych jest tutaj: http://turbosales.tzo.com:591/virtuti/F ... .htm&-view
Niestety trzeba zaplacic $5.00 US. Poszukaj ksiazki Zdzislawa Wesolowskiego moze gdzies bedzie w bibliotece w Polsce. Jest on chyba najwiekszym znawca tego orderu. Sam oznaczony mieszka na Florydzie.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 19:30

Tą stronę oglądałem ale jakoś mam opory do podawania numeru karty w internecie. Kwota jest do przyjęcia.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 20:11

Polecam książkę autorstwa G. Łukomskiego, B. Polaka, A. Suchcitza "Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945. Wykazy odznaczonych za czyny z lat 1863-1864, 1914-1945". Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 1997r.
Zawiera wykazy wszystkich odznaczonych VM z tych lat, z podaniem nazwiska, imienia, stopnia wojskowego i numeru przyznanego odznaczenia.
Dostępna w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19.
Sam korzystałem z niej szukając z powodzeniem "swoich".
Pozdrawiam
Paweł

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 20:26

http://www.feefhs.org/links/Poland/vm/vmindex.html

Jeśli nie, to chyba mail do CAW.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 21:15

Paulus napisał(a):Polecam książkę autorstwa G. Łukomskiego, B. Polaka, A. Suchcitza "Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945. Wykazy odznaczonych za czyny z lat 1863-1864, 1914-1945". Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 1997r.
Zawiera wykazy wszystkich odznaczonych VM z tych lat, z podaniem nazwiska, imienia, stopnia wojskowego i numeru przyznanego odznaczenia.
Dostępna w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przy pl. Wolności 19.
Sam korzystałem z niej szukając z powodzeniem "swoich".
Pozdrawiam
Paweł

Zacznę od biblioteki. Wiedzę mam z przekazów ustnych żyjących mieszkańców obawiam sie że równie dobrze wskazana osoba mogła być żołnierzem jednostki odznaczonej a nie wiem gdzie służyła. Wiadomo jak informacja mogła zostać zniekształcona. Doświadczyłem tego spisując wspomnienia z trzema najstarszymi żyjącymi osobami w tej miejscowości.

Asiek napisał(a):http://www.feefhs.org/links/Poland/vm/vmindex.html

Jeśli nie, to chyba mail do CAW.

W tym wykazie niestety też go niema.

Re: Virtuti Militari

22 sty 2012, 22:40

Michal wcale to nie znaczy ze nie dostal VM. Napisz moze do CAW: http://www.caw.wp.mil.pl/strona_gl.htm
Z tych roznych list widze ze nie sa one pelne. Link podany przez Asie ma dane Wesolowskiego i jest najwieksza lista. Ale ja mam 5 Dobrzynskich z VM a na liscie jest tylko 4. CAW, przynajmniej kiedys, bardzo chetnie odpisuje na prosby. Stamtad dostalem wiadomosci o tym piatym Dobrzynskim. Dowiedz sie w CAW jak Asia sugeruje.

Re: Virtuti Militari

25 sty 2012, 22:27

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Michal wcale to nie znaczy ze nie dostal VM. Napisz moze do CAW: http://www.caw.wp.mil.pl/strona_gl.htm
Z tych roznych list widze ze nie sa one pelne. Link podany przez Asie ma dane Wesolowskiego i jest najwieksza lista. Ale ja mam 5 Dobrzynskich z VM a na liscie jest tylko 4. CAW, przynajmniej kiedys, bardzo chetnie odpisuje na prosby. Stamtad dostalem wiadomosci o tym piatym Dobrzynskim. Dowiedz sie w CAW jak Asia sugeruje.

Witam. Wykaz odznaczonych za lata 1914-1921 jednak najbardziej miarodajny to bez wątpienia cytowany wyżej publikacja G.Łukomskiego, B.Polaka i A,Suchcitza. Mam tą publikacje przed sobą i na str. 122 umieszczony jest plut. Busz Józef nr.nadania 4848. A więc nie to imię. Jedno jest pewne. Dla badacza historii OVM ta publikacje jest w jakimś sensie " katechizmem". Z całą pewnością nie ma tam żadnych przekłamań jak ma to miejsce niestety w materiałach Wesołowskiego. Poleciłbym prześledzenie Dzienników Personalnych z lat 1921-1923. Pozrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.

Re: Virtuti Militari

25 sty 2012, 22:49

Cześć Remigiusz,

a jest tam wspomniany może Albin Zenker??

Re: Virtuti Militari

25 sty 2012, 22:54

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Cala lista oznaczonych jest tutaj: http://turbosales.tzo.com:591/virtuti/F ... .htm&-view
Niestety trzeba zaplacic $5.00 US. Poszukaj ksiazki Zdzislawa Wesolowskiego moze gdzies bedzie w bibliotece w Polsce. Jest on chyba najwiekszym znawca tego orderu. Sam oznaczony mieszka na Florydzie.


Drogi Krzysztofie . Bez przesady. Największe autorytety w temacie Orderu Virtuti Militari to nasi krajowi eksperci. Nie szukajmy ich za oceanem. Pozdrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista. Choć przyznaję tobie Krzysztofie rację . Listy nie są pełne. Trzeba pamiętać że w tej 220-letniej historii OVM nadano około 26 tyś. Orderów. nie należy zapominać że nadania były również odbierane. Wiele wniosków przesyłanych do sztabów nigdy nie dotarło / kilkadziesią z okresu np. Powstania Listopadowego 1830-1831/. Temat szeroki i do końca nie poznany.
Ostatnio edytowano 25 sty 2012, 23:36 przez Remigiusz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Virtuti Militari

25 sty 2012, 23:26

Tomixj napisał(a):Cześć Remigiusz,

a jest tam wspomniany może Albin Zenker??


Witam. Wydaje mi się mój drogi że chcesz mnie sprawdzić a wiesz doskonale że por. Albin Zenker był odznaczony . Nr. nadania 974 a więc dość niski. W wykazie na str.346. pozdrawiam Remigiusz. Dodam jeszcze ż w roku 2010 Politechnika Koszalińska wydała publikację Prof. Bogusława Polaka " Wielkopolanie Kawalerowie Orderu Virtuti Militari 1918-1920" . Na str.202 jest opublikowany biogram Albina Zenkera autorstwa Jarosława Wawrzyniaka. Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.
Ostatnio edytowano 05 lut 2012, 11:14 przez Remigiusz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Virtuti Militari

26 sty 2012, 19:35

Remigiusz napisał(a):
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Poleciłbym prześledzenie Dzienników Personalnych z lat 1921-1923. Pozrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Mam tylko pytanie gdzie mam szukać tych Dzienników? Istnieją w wersji elektronicznej ?

Re: Virtuti Militari

26 sty 2012, 22:28

laik1971 napisał(a):
Remigiusz napisał(a):
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Poleciłbym prześledzenie Dzienników Personalnych z lat 1921-1923. Pozrawiam Remigiusz Narodowiec nie Szowinista.

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Mam tylko pytanie gdzie mam szukać tych Dzienników? Istnieją w wersji elektronicznej ?


Witam. Wszystkie funkcjonują w WBC. Przglądaj tylko roczniki 1920, 1921 i 1922. Proponowałbym przegląd wydanych w okresie międzywojennym Zarysów historii wojennej pułków polskich ale tych wydawnictw jest ponad 150. Też WBC. Pozdrawiam Remigiusz.

Re: Virtuti Militari

09 lis 2015, 03:05

Witam, czy ktoś ma dostęp do książki -Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945 Słownik biograficzny t. II (1914-1921) część I?

Re: Virtuti Militari

09 lis 2015, 16:35

lila napisał(a):Witam, czy ktoś ma dostęp do książki -Kawalerowie Virtuti Militari 1792-1945 Słownik biograficzny t. II (1914-1921) część I?


Witam,
W najbliższym czasie wybieram się do Biblioteki Raczyńskich. Co prawda mnie interesuje część II, ale mogę zajrzeć też do pierwszej. Kogo poszukać?

Re: Virtuti Militari

09 lis 2015, 17:05

Szukam zdjęcia płk Romana Józefa Abrahama (podobno jest tam jego fotka jeszcze w stopniu pułkownika). Byłabym wdzięczna za skan:))

Re: Virtuti Militari

09 lis 2015, 23:37

Witam
Roman Abraham jest patronem Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Na stronie internetowej strony znajduje się jego biografia http://www.zstio-wrzesnia.pl/index.php/o-szkole/patron a w niej kilka zdjęć.
Pozdrawiam
Hania

Re: Virtuti Militari

10 lis 2015, 10:56

Dziękuję Haniu (znam te stronę) i dzięki tym wszystkim, którzy się odezwali na pw. Wygaszam moją prośbę:))

Re: Virtuti Militari

18 lip 2016, 20:21

W Kurier Poznański 1922.09.29 R.17 nr 223 k. 9 znajduje się krótka lista odznaczonych pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari, może się komuś przyda:
Dowództwo I Dyw. Leg. Otrzymało krzyże „Virtuti Militari” V kl. Dla oficerów i szeregowców poległych w bitwach 1 Dyw. P. Leg. Ewidencje i książk odnośne uegły zniszczeniu podczas działań wojennych wobec czego dowództwo 1 Dyw. P. Leg. Prosi: rodziny nw. o podanie swoich adresów celem dostarczenia orderów po poległych:.

z 1 pułk piechoty legionów:
Kpt. Kuczek Jan,
ppor. Felker Stanisław,
ppor. Strzelecki Janusz,
ppor. Kuśmierz Michał,
ppor. Kiciński Ludwik,
ppor. Soja Michał,
st. Sierż. Jasiewicz Leon,
ppor. Pełka Tadeusz,
ppor. Rosiakowski Stanisław,
plut. Furski Aulery,
st. Leg. Furman Tadeusz.

z 6 pułku piechoty legionów:
ppor. Koczay Stanisław,
ppor. Lechnicki Klemens,
ppor. Ozga Jan,
ppor. Parczyński Tadeusz,
ppor. Robaszkiewicz Stefan,
ppor. Drozdowski Kazimierz,
ppor. Turczyński Józef,
ppor. Bomba Czesław,

z 5 pułku piechoty legionów:
kpt. Hojnor Stanisław,
kpt. Liwacz Kazimierz,
kpt. Węgrzynowski Leon,
kpt. Gallas Mieczysław,
ppor. Jaźwiecki Marjan,
plut. Bachula Wincenty,
ppor. Nowak Józef,
ppor. Mochowski Kazimierz,
ppor. Baran Ignacy,
ppor. Kozłowski Stefan,
ppor. Prus – Grzybowski Władysław,
ppor. Koniński Kazimierz,
ppor. Wąsaty Stanisław,
ppor. Gębski Władysław,
ppor. Kociszewski Eugenj.

z 1 pułku artylerii polnej legionów:
por. Jodko Narkiewicz Henryk,
por. Srokowski Antoni,
kpt. R. Czerwiński Józef.
Odpowiedz