Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

odbitki/kserokopie

16 lut 2012, 15:51

Dzien dobry. Wspolczuje Wam olbrzymich mrozow w Wielkopolsce. Brrrrr.. Teraz po wykazaniu ''uczuc ludzkich'' moge powrocic do tematu : )
W czytelni Mormonow i robilem odbitki z rolek mikrofilmow nazwiska ktore mnie najbardziej interesowalo i interesuje: WYREMBLEWSKI.
Przewaznie robilem cala strone gdzie cos waznego dla mnie zauwazylem. Czasem jednak robilem przyblizenie i tylko czesc strony jest widoczna ale z waznym dla mnie nazwiskiem i opisem. Robiac te kopie oczywiscie duzo innych nazwisk i opisow sie ''zalapalo''. Mam wiec chyba jakies informacje ,ktore moga byc pomocne innym/Wam w Gniezdzie. Jesli wiec ''wasi'' zyli tam gdzie rodzina Wyremblewski to jest szansa ze mam to skopiowane. Walkow,Borzecice, Golina , Kozmin, Lipowiec, Jarocin, Wilcza/Wilscha, Poznan pozniej Wagrowiec, Lekno, Bracholin to miejscowosci co pamietam gdzie szukalem. Rowniez poza granicami Polski : Niemcy , Belgia , Francja,USA. Chyba zrobie /otworze nastepny watek i poprostu opisze ,co wiem, o nazwisku Wyremblewski ktore na poczatku dziwnie lub tajemniczo dla mnie jest zwiazane z nazwiskiem lub przezwiskiem wiejskim Kus'. Moze ktos mi dopowie dlaczego ''pierwszy'' w drzewie Wyremblewski jest najpierw znany we wsi Borzecice/Walkow jako Bartlomiej Kus' lub Kusiow a pozniej juz wystepuje jako Bartlomiej Wyremblewski. Rowniez jego dzieci uzywaja nazwiska Wyremblewski przy slubach. Ktos mi podpowiadal ze - kus' - pochodzi od kus'ka ( penis ) . Moze z tego Bartlomieja byl kawal kus'ki wiec tak na niego wolali we wsi : ) Drugie okreslenie jest ze kus' to pomocnik w kuchni. Ktos ma inne wyjasnienia ? Prosze odpisac w tym temacie. Nie wiem czy pisac wiecej czy mniej . Moze to Was/kogos nudzi ? Jestem 'nowym'' w Gniezdzie i przyjme wskazowki wiec prosze dac znac czy sie zbytnio nie rozpisuje lub nie w temacie. Jeszcze jedno . Nie che tylko pomocy . Sam jesli moge byc pomocny komus to skromnie oferuje swoje uslugi. Przypominam ze zyje ponad 30 lat poza Polska . Mieszkam z rodzina w stanie Texas .Pozdrawiam. - Greg

Re: odbitki/kserokopie

16 lut 2012, 16:08

Kuś 1609 - w grupie nazwisk pochodzących od staropolskiego kuś dawniej ‘chłopak terminujący u kucharza
Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Re: odbitki/kserokopie

17 lut 2012, 00:39

Mnie słowo kuś kojarzy się też z wyrazem kuśtykać-kuleć,utykać na nogę,ale wtedy nazwisko brzmiałoby chyba Kuśtyk a nie Kuś.Greg,z zainteresowaniem czytam Twoje rzeczowe posty,piszesz dobrą polszczyzną,mimo że tyle lat jesteś poza krajem.
Życzę ,niech Twoje drzewo się rozrasta.

Re: odbitki/kserokopie

17 lut 2012, 02:05

Dziekuje ze podpowiedz i tak mile slowa.
Tez juz kiedys myslalem kus' = ''kus'tyka''. Pozniej jednak zauwazylem innych ludzi z tym nazwiskiem/przezwiskiem we wsi. Ilu kus'tykow moglo byc w 1 wsi ? :)
Nawet znany badacz terenow Walkow/Borzecice Ch. Orpel nie umial mi odpowiedziec . Podpowiedzial ze czase przyjmowano nazwisko od tescia. Szczegolnie jak nie mial tesc synow. Czasem od miejscowosci lub czesto od zawodu. Juz nawet myslalem ze Wyremblewski przyjeli bo w poblizu jest miejscowosc Wyrembin. Jednak wg. Rymuta chyba pochodzi Wyremblewski od Wyrembu/Wyrebu/Wyrabu lasow,itp. Moze nigdy sie nie dowiem dlaczego zmienili z Kus' na bardziej ''szlachetne'' nazwisko.
Piszesz z Wroclawia. Bardzo mi sie Wroclaw podobal choc ostatni raz widzialem te miasto wiele lat temu. Gralem tam z zespolem na festiwalu "Wroclawski Maj ". Moze pamietasz ten festiwal zespolow amatorskich?
Pozdrawiam-Greg/Grzegorz jak kto woli i gdzie

Re: odbitki/kserokopie

17 lut 2012, 17:04

Greg,
przypomniało mi się jeszcze dawne powiedzenie dotyczące starzejących się i tyjących mężczyzn: "Witaj brzusiu,żegnaj kusiu".
Tak więc ta pierwsza Twoja wersja pochodzenia nazwiska Kuś związana z męskością może być całkiem sensowna.
Wrocławia teraz byś nie poznał,tak się rozwija i pięknieje.Festiwalu nie pamiętam,ale miło,że został w Twojej pamięci.

Re: odbitki/kserokopie

22 lis 2012, 12:48

Według słownika języka polskiego słowo "KUŚ" oznacza kusić, zachęcać, wystawiać na pokusę. Może w tę stronę powinieneś pójść szukając odbitki swojego nazwiska. Znalazłam też inne znaczenia, ale myślę, że sam powinieneś to sprawdzić. Pozdrawiam! :)

Re: odbitki/kserokopie

22 lis 2012, 12:55

Witam Cie Grzegorzu

nie chcę "zawracać Ci głowy", ale gdybyś spojrzał w swoje notatki, może gdzieś pojawia się nazwisko NALEWALSKI/a.

Małgośka

Re: odbitki/kserokopie

13 lut 2016, 00:00

Nie bylem kilka lat na tym forum. Nalewalski nazwisko nie spotkalem z tego co pamietam.
Odpowiedz