Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Garnizon poznański

11 kwi 2012, 18:48

Gdzie można znaleźć skład garnizonu poznańskiego w 1939 r, ? najlepiej skład osobowy,imienny...??
Mirka

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 10:43

mirella48 napisał(a):Gdzie można znaleźć skład garnizonu poznańskiego w 1939 r, ? najlepiej skład osobowy,imienny...??
obszerne pytanie
W skład garnizonu w okresie poprzedzającym bezpośrednio 1 września 1939 wchodziły
- dowództwo 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty
- dowództwo Wielkopolskiej Brygady Kawalerii
- 1 pułk pancerny
- 3 pułk lotniczy
- 7 pułk artylerii ciężkiej
- 14 Wielkopolski Pułk Artylerii Lekkiej
- 15 pułk ułanów
- 57 Pułk Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii
- 58 Pułk Piechoty Wielkopolskiej Króla Bolesława Chrobrego
- 7 dywizjon artylerii konnej
- 7 dywizjon artylerii przeciwlotniczej
- 7 dywizjon żandarmerii
- 7 batalion saperów
- 7 batalion telegraficzny
oraz mniejsze jednostki, a w wyniku mobilizacji dalsze co najmniej kilkanaście innych.

Masz czego szukać w Centralnym Archiwum Wojskowym, przy czym obecnie Pracownia Udostępniania Akt jest zamknięta z powodu
remontu (o 1 września 2011 do odwołania...)
Powodzenia w poszukiwaniach!

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 11:08

W prawdzie pracownia jest nieczynna, ale zawsze można do nich zadzwonić lub napisać :)

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 11:44

kufferka napisał(a):W prawdzie pracownia jest nieczynna, ale zawsze można do nich zadzwonić lub napisać :)
napisać, napisać,.... zrozumiałem Magdo sugestię, wybacz już znikam i się zabieram do pisania,... pisać, napisać, na wczoraj, ok... dzięki za przypomnienie!

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 12:45

Ok....kochani dziękuję za wyczerpująca informację. :)
Ja zwróciłam sie już do CAW ale żadnego sladu o poszukiwanym nie ma.
Nie wiem pod jakim kątem CAW przeszukuje swoje zasoby.?
Czy sprawdzili skład wszystkich tych dywizji,plutonów....itp.?
Ostatnio edytowano 04 lut 2013, 09:37 przez mirella48, łącznie edytowano 1 raz

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 13:27

Kiedyś w CAW udzielono mi (telefonicznie) takiej informacji, że w archiwum można znaleźć akta osobowe oficerów zawodowych i odznaczonych VM. W przypadku poszukiwania danych o innych osobach trzeba szukać w dokumentach jednostki w której dana osoba odbywała służbę lub terytorialnego WKU.
Powodzenia w poszukiwaniach
Jarek

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 13:39

To w takim razie jak mam rozumiec poniższą odpowiedź z CAW???,że nie przegladali jednostek wojskowych, którym ewentualnie mógł podlegać na dzień 1.9.1939 r.???

.....W odpowiedzi na pismo uprzejmie informuję, że w Księdze pochowanych
żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej (żołnierze września)
figuruje Franciszek BUGAJ strzelec 5 Pułku Strzelców Podhalańskich 22
Dywizji Piechoty, poległ 10 września 1939 roku w Koniemłotach, pochowany na
Cmentarzu Wyznaniowym w Koniemłotach w mogile zbiorowej. Z uwagi na brak
danych personalnych Centralne Archiwum Wojskowe nie może potwierdzić, że
powyższa informacja dotyczy Pani Kuzyna.

CAW nie może potwierdzić udziału ww. w kampanii 1939 roku,
ponieważ materiały archiwalne z tego okresu zaginęły w czasie działań
wojennych i okupacji.

Innych danych dotyczących ww. w naszym zasobie nie odnaleziono,
wobec powyższego CAW mimo szczerych intencji nic nowego do sprawy wnieść nie
może.
Ostatnio edytowano 04 lut 2013, 09:38 przez mirella48, łącznie edytowano 1 raz

Re: Garnizon poznański

12 kwi 2012, 16:02

Nie wiem jakie były wtedy przepisy dotyczące dokumentacji jednostek wojskowych, ale obecnie wygląda to tak, że w chwili ogłoszenia mobilizacji kancelaria jednostki zdaje całą (prawie) dokumentację do sztabu/archiwum i w jednostce wytwarza się jedynie dokumentację bojową. Z zacytowanego fragmentu trudno zrozumieć czy nie zachowała się dokumentacja bojowa czy dokumentacja czasu P. Z drugiej strony 5 Pułk SP stacjonował w Przemyślu więc mało prawdopodobne jest, że w nim służył Twój krewny.
Z tego co się orientuję (ale pewności nie mam) nie zachowuje się akt osobowych żołnierzy poborowych, więc jedynym śladem że Twój krewny służył w jakiejś jednostce mogą być rozkazy dzienne, kart mobilizacyjne lub inne tego typu dokumenty. Spróbowałbym najpierw ustalić w jakiej jednostce mógł służyć (może posiadasz jakieś zdjęcia, korespondencję?), bo przeglądanie akt 14 jednostek (o ile te akta istnieją) może być syzyfową pracą. Może CAW posiada dokumentację ówczesnego WKU?
Pozdrawiam
Jarek
Odpowiedz