Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Ksieza

04 kwi 2008, 14:40

Witam wszystkich. Jest moj pierwszy raz na tym forum. Jestem mieszkancem USA polskiego pochodzenia z trzeciego pokololenia. Rodzina pochodzi z okolic Slesina. Wiem ze dwóch braci mojego pradziadka byli ksiezmi-jak to dowiedziec gdzie dokladnie sluzyli. Pochodza z parafii w Wasoszach.
Jesli ktokolwiek ma jakis pomysl prosze o pomoc

Dziekuje
Gienek

04 kwi 2008, 15:23

Jeśli podasz ich nazwisko, to możliwe że ktoś odnajdzie informacje właśnie o nich w swoich zbiorach.

Pozdrawiam
Piotrek

04 kwi 2008, 16:39

Dziekuje za pomysl
Wojciech Nowicki ur. 1841r. we wsi Polwiosek parafia Wasosze syn Jana Nowickiego i Rosali Ludkowskiej

04 kwi 2008, 17:15

Witam!
Wąsosze należy do diecezji Włocławskiej i należało w tamtych latach. Twój krewny mógł zostać księdzem nie prędzej jak w 1865 roku. Należy szukać w diecezji Włocławskiej ( ja niestety z tej diecezji nie mam żadnego spisu elenchusa).
Oczywiście na 100% nie jest pewne ,że studiował i był księdzem w tej diecezji, ale jest to wielce prawdopodobne.
Pozdrawiam
Wojtek

04 kwi 2008, 21:18

dziekeje bardzo za informacje. Sa one mi bardzo przydatne.

11 kwi 2008, 19:39

Przeczytałam Twoją prośbę, a że mieszkam we Włocławku i ostatnio dość często jestem w archiwum diecezjalnym więc postaram się coś odszukać.
Pozdrawiam Serdecznie
Dorota.

14 kwi 2008, 00:47

Dziekuje bardzo za chec poszukiwania informacji dotyczacych moich krewnych.
Gienek Wyka

24 kwi 2008, 18:18

Witam!

Poszukuję informacji o moim dalekim krewnym ks. Lechu Górskim - sędziu kanonicznym w Poznaniu. Moze ktoś posiada zdjęcie jego grobu?

Pozdrawiam

Jarek

24 kwi 2008, 22:28

Jarek napisał(a):Poszukuję informacji o moim dalekim krewnym ks. Lechu Górskim - sędziu kanonicznym w Poznaniu.

Podaj choć w przybliżeniu jego daty - może coś uda się znaleźć.

25 kwi 2008, 06:03

Jego ojciec Franciszek urodził sie w 1866 roku. Z tego, co wiem, to wtedy, gdy był na pogrzebie u kogoś z rodziny w 1962 roku, to był już poczciwym człowiekiem.

Pozdrawiam

Jarek

25 kwi 2008, 18:56

Jarku,
Co prawda w "Roczniku archidiecezji poznańskiej na rok 1952" nie znalazłem ks. Lecha Górskiego, natomiast w "Katalogu kościołów i duchowieństwa archidiecezji warszawskiej na rok 1946" znalazłem taką informację:

WYKAZ KSIĘŻY DOKTORANTÓW I MAGISTRANTÓW WYDZIAŁU TEOLOGII KATOLICKIEJ UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

KSIĘŻA MAGISTRANCI

16. Olech Górski (diec. pozn.)

Mam nadzieję, że informacja okaże się pomocna.
Pozdrawiam,
Jurand

25 kwi 2008, 19:12

Jurandzie, dzięki za wiadomość. Prawdopodonie to jest on. Czy może wiesz, gdzie mógłbym uzyskać więcej danych o nim? Gdyby ktoś posiadał zdjęcie jego grobu, to też byłoby fajnie.

Pozdrawiam

Jarek

25 kwi 2008, 19:20

A może Ks. Dyrektor z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu podpowie mi, gdzie mogę szukać informacji o ks. Olechu Górskim? Może jego akta są w AAP?

Pozdrawiam

Jarek

25 kwi 2008, 20:28

Rozmawiałem z dalekim krewnym, który twierdzi, że był to ks. dr Lech Górski - sędzia prawa kanonicznego. Rezydował samotnie w domu przy ul. Obornickiej w Poznaniu. Opiekowały się nim siostry elżbietanki, które mieszkały po drugiej stronie.

Pozdrawiam

Jarek

26 kwi 2008, 08:48

Jarku,
Nie jestem pewien, ale-skoro ks. dr Lech Górski był sędzią prawa kanonicznego-to chyba byłoby warto skontaktować się z Metropolitalnym Sądem Duchownym w Poznaniu.

Metropolitalny Sąd Duchowny
ul. Ostrów Tumski 5
61-109 Poznań
tel.: +48 61 851-28-30
fax: +48 61 851-28-34
e-mail: trybunal@archpoznan.org.pl

Godziny urzędowania:
9.00-14.00 - poniedziałek - piątek
9.00-13.00 - sobota
przyjmowanie interesantów: poniedziałek-sobota 10.00-13.30 (z wyjątkiem środy)

Oficjał
Ks. dr Ryszard Rybak
Wiceoficjałowie
Ks. dr Benedykt Glinkowski
Ks. dr Rafał Pajszczyk

Serdecznie pozdrawiam,
Jurand

26 kwi 2008, 13:29

Dzięki Jurandzie za pomoc. Spróbuję uzyskać jakieś informacje spod wskazanego adresu.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Ksieza

29 kwi 2008, 13:02

Rocznik Archidiecezji Poznańskiej wymienia księdza Olecha Górskiego, sędziego prosynodalnego ur 1914, wyśw. 1940.
Miesięcznik Kościelny z roku 1985 numer 1-2 zawiera nekrolog księdza Górskiego ur. 10.07.1914 a zmarłego 20.04.1983, w którym jako rodzice wymienieni są Teodor i Weronika z domu Namysł.
Teczka personalna nie jest udostępniana (ze wzgledu na karencję czasową).
Jarek napisał(a):Jego ojciec Franciszek urodził sie w 1866 roku. Z tego, co wiem, to wtedy, gdy był na pogrzebie u kogoś z rodziny w 1962 roku, to był już poczciwym człowiekiem

Pytanie, czy dane zawarte w nekrologu można pogodzić z wyppowiedzią Jarka, czy chodzi tu o dwóch różnych księży?

Re: Ksieza

29 kwi 2008, 20:11

Dziękuję Księże Janie. Rozmawiałem z Wujkiem z Gdańska, który przeglądał dziś stare dokumenty i odnalazł informację, że ks. dr Olech Górski mieszkał przy ul. Obornickiej 139 w Poznaniu. A więc to ta osoba.

Pozdrawiam

Jarek
Odpowiedz