Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 09:25

Szanowni forowicze.

W jakiej parafii znajdę akty z Myślątkowa (obecnie powiat Słupca, wcześniej powiat Mogilno) z połowy XIXw?
Kierując się mapą i przypuszczeniem zamówiłem mikrofilmy z parafi Orchowo, a tam wpisy głownie z Anastazewa i Kurczewa, i ani jednego wpisu z Myślątkowa.
A czy ktoś wie co się stało z Kurczewem? Internet i mapa samochodowa milczą na temat takiej miejscowości.

Pytałem o to jakiś czas temu na forum PTG, ale nie dostałem tam żadnej jednoznacznej odpowiedzi, więc postanowiłem spróbować tutaj - jako że bliższa koszula ciału.

pozdrawiam
Tomek

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 10:39

T0mek_0 napisał(a):co się stało z Kurczewem? Internet i mapa samochodowa milczą na temat takiej miejscowości.
Skurczyło się do punktu na mapie.
Zerknij na satelitarną mapę terenu o współrzędnych: N 52° 28.390' E 18° 0.990'
Las od tego miejsca na południe w kierunku Anastazewa i wschód w kierunku Szydłówca
to Forst Korschin, niegdyś częściowo wykarczowany i zagospodarowany . Na zdjęciu satelitarnym wyraźnie widać stare drogi, na południe i tę prowadzącą z Szydłówca na południowy zachód, w kierunku Smolnik Powidzkich (przez nieistniejące już dziś Stefanowo, po której tylko pozostał łuk drogi 262).

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 10:42

W "Brevis Descriptio" z roku 1888 do parafii w Orchowie zaliczone są miejscowości:
Anastazewo, Dąbrowa, Grabowice, Karczewko, Myślątkowo, Orchowo, Orchówko, Polesie, Siedluchno, Wola i Wólka.

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 12:02

Jan M. Musielak napisał(a):W "Brevis Descriptio" z roku 1888 do parafii w Orchowie zaliczone są miejscowości:
(...) Myślątkowo (...)

Przeglądałem akta z lat 1830 - 1860 i nie znalazłem ani jednego wpisu z Myślątkowa, z samego Orchowa też zresztą nie.
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Czy jest możliwe że w parafii prowadzono osobne księgi dla rożnych miejscowości danej parafii?


Tomek

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 14:57

Witam
Tryptyk Wielkopolski Tom 1 podaje, że akta metrykalne Par.Orchowo , do której należą:
Anastazewo ,Dąbrowa, Grabowice, Karczewko , Myslątkowo ,Orchówko , Polesie, Siedluchno, Wola , Wólka - przechowywane są :
AAG - AP 32 , AP Poznań i LDS /mikrofilmy Mormonów/.

Pozdrawiam serdecznie

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

26 kwi 2012, 15:10

W tym samym Tryptyku znalazłam miejscowość Kurcew, pow.Pleszew, ktora to wchodzi w skład Parafii Czermin a akta metrykalne przechowywane są : AAG - AP 75 , AP Poznań i LDS.

Pozdrawiam serdecznie

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

27 kwi 2012, 06:56

irenak napisał(a):akta metrykalne Par.Orchowo , do której należą:
Anastazewo ,Dąbrowa, Grabowice, Karczewko , Myslątkowo ,Orchówko , Polesie, Siedluchno, Wola , Wólka - przechowywane są :
AAG - AP 32 , AP Poznań i LDS /mikrofilmy Mormonów/.


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Zamówiłem mikrofilmy z AP Poznań, kilka roczników z tego zbioru:
http://www.szukajwarchiwach.pl/53/3431/0/-/str/1
Opisane są jako mikrofilmy z parafii Orchowo i są wykonane przez Mormonów, natomiast zawartość wydaje się być niepełna skoro są w nich wpisy tylko z dwóch miejscowości.
Po urlopie majowym spróbuję rozczytać teksty łacińskie na stronach tytułowych - może to będzie klucz do tej zagadki.

pozdrawiam
Tomek

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

27 kwi 2012, 07:38

Podobnie jak w wypadku Trzemeszna, czy Strzyżewa Kościelnego, akta znajdujące się w AP w Poznaniu dotyczą tylko fragmentu parafii leżącego w powiecie gnieźnieńskim. Część (zasadnicza) leżąca w pow. mogileńskim miała osobną serię duplikatów i te przechowywane są w AA w Gnieźnie.

Re: Myślątkowo - w Jakiej parafii akty z tej miejscowości?

02 maja 2012, 12:24

T0mek_0 napisał(a):
Jan M. Musielak napisał(a):W "Brevis Descriptio" z roku 1888 do parafii w Orchowie zaliczone są miejscowości:
(...) Myślątkowo (...)

Przeglądałem akta z lat 1830 - 1860 i nie znalazłem ani jednego wpisu z Myślątkowa, z samego Orchowa też zresztą nie.
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Czy jest możliwe że w parafii prowadzono osobne księgi dla rożnych miejscowości danej parafii?


Tomek


Dla przykładu:
W parafii w Kotłowie prowadzone były osobne księgi dla powiatu ostrzeszowskiego i odolanowskiego.
W parafii w Odolanowie prowadzone były osobne księgi dla miasta i dla wiosek.
Odpowiedz