Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

08 lip 2012, 19:51

Mogę pomóc w poszukiwaniach w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

08 lip 2012, 20:47

Witam Cię Damianie!
Jeśli możesz dopomóc to już piszę z prośbą.
W roku 1890 w Drzycimiu ślub wzięli Adam Nadobnik,krawiec z Berlina i Agnieszka Klemańska.Poszukuję aktu małżeństwa Tej pary aby postawić przysłowiową kropkę nad ,,i".Drzycim na pewno znajduje się w AP w Bydgoszczy więc jeśli możesz coś zrobić w tej sprawie to proszę Cię o pomoc.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

08 lip 2012, 22:55

Witam Cię Damianie !!!!!!!!!
W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy jest dzielnica Łęgnowo / Brahnau / jako Bydgoszcz - wieś II.
Trzy siostry Bronisława, Wanda i Stanisława przyszły tam na świat o nazwisku Zawadzkie.
Nie mam daty urodzin Wandy, ale wiem ,że to był rok 1882 .Czy istnieje tam jakikolwiek dopisek ,że wyjechała z Polski do Berlina na stałe?
Jeszcze jedna sprawa . Miejscowość Samoklęski Duże
Z pierwszej wojny światowej nie powróciło trzech braci :
Leon Zawadzki ur. 13.08.1890 r.
Maksymilian Zawadzki ur.22.04.1891 r
Mieczysław Zawadzki ur 1896 rok
Czy są jakieś zapiski w związku ze śmiercią na polach bitew ?
Serdecznie Cię pozdrawiam i jestem już bardzo wdzięczna za oferowaną mi pomoc. Elżbieta

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

09 lip 2012, 05:14

Witaj Damianie.
Moja prośba dotyczy Wincentego Zamroczyńskiego ur. 21.07.1900- nie mam pewności co do daty urodzin i nie znam miejsca ale pod sygnaturą 4Js1084/41/1560 są akta sprawy prowadzonej przez prokuraturę niemiecką sądu krajowego w Bydgoszczy. Interesują mnie dane osobowe Wincentego a szczególnie gdzie został zamordowany i kiedy, gdzie się urodził i rodzice. Może dał byś radę zrobić jakieś ksero albo zdjęcie tych akt.
Pozdrawiam i dziękuję za ofertę pomocy.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

11 lip 2012, 09:27

Damianie,
Byłabym ogromnie wdzięczna za spisanie informacji z aktu ślubu Joanny Krzyżewskiej z Antonim Kuziemskim.
Mam zdjęcie z ksiąg kościelnych, jednak nie ma tam żadnych informacji na temat rodziców czy miejsca urodzenia, w zindeksowanych przez PomTG też nie mogę znaleźć żadnych informacji, dlatego akt ślubu z pruskiego USC byłby bardzo pomocny w ustaleniu przodków i miejsca narodzin mojej prapraprababki.
Ślub kościelny odbył się 5.02.1883r. w oskim kościele, więc cywilny miał miejsce w okolicach tej daty w USC Osie.
Państwo "młodzi" to wdowa Joanna Czechowska zd. Krzyżewska (lat ok. 55) i wdowiec Antoni Kuziemski (lat ok. 60).
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Asia

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 13:20

Byłem dziś w archiwum. W tym miesiącu już raczej nie pojadę do archiwum, a w sierpniu pracownia będzie nieczynna. Oto co odszukałem (więcej danych prześlę pocztą, proszę zatem wskazać adresy poprzez pw):

cristovoro napisał(a):W roku 1890 w Drzycimiu ślub wzięli Adam Nadobnik,krawiec z Berlina i Agnieszka Klemańska.
Znalazłem. USC Wery, akt nr 6.

eldroza54 napisał(a):Nie mam daty urodzin Wandy, ale wiem ,że to był rok 1882 .Czy istnieje tam jakikolwiek dopisek ,że wyjechała z Polski do Berlina na stałe?
Znalazłem. USC Bydgoszcz - Wieś II, akt nr 37.

eldroza54 napisał(a):Miejscowość Samoklęski Duże
Z pierwszej wojny światowej nie powróciło trzech braci :
Leon Zawadzki ur. 13.08.1890 r.
Maksymilian Zawadzki ur.22.04.1891 r
Mieczysław Zawadzki ur 1896 rok
W jakim USC zarejestrowano te urodzenia?

Markus48 napisał(a):Moja prośba dotyczy Wincentego Zamroczyńskiego ur. 21.07.1900- nie mam pewności co do daty urodzin i nie znam miejsca ale pod sygnaturą 4Js1084/41/1560 są akta sprawy prowadzonej przez prokuraturę niemiecką sądu krajowego w Bydgoszczy.
Przykro mi, ale musiałbym wykazać interes prawny/pokrewieństwo, aby mieć wgląd do tych archiwaliów.

Asiaa93 napisał(a):Ślub kościelny odbył się 5.02.1883r. w oskim kościele, więc cywilny miał miejsce w okolicach tej daty w USC Osie.
Państwo "młodzi" to wdowa Joanna Czechowska zd. Krzyżewska (lat ok. 55) i wdowiec Antoni Kuziemski (lat ok. 60).
Przez pomyłkę przeszukałem księgi z roku 1885 z USC Osie I i II. Koleżanka z tegoż forum, która również była dziś w archiwum być może wyszuka akt ślubu, jeśli zdąży. W innym wypadku odszukam go przy kolejnej wizycie.

Petrax napisał(a):Parafia ewangelicka Kcynia [Exin], wpis 14 / 1852
Carl Friedrich Worch (32)
Catharine Oleiszek (23)
Mam akt.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 15:19

Dziękuję ci Damianie za twoje starania.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 17:39

Witam!
Dziękuję Damianie za Twój czas i starania poświęcone na poszukiwania.Na priv przesłałem Ci adres i jestem niezmiernie ciekaw zawartości.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 18:13

Damianie !!!!!
Bardzo dziękuję za pomoc . Wdzięczna Elżbieta

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 19:37

Jeszcze raz serdeczne podziękowanie dla Damiana!
Potwierdziły się moje przypuszczenia co do Adama czyli mój nos genealogiczny jest nad wyraz ok.
Dziękuję!
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

12 lip 2012, 21:28

Faktycznie, tak jak napisał Damian, przejrzałam - właściwie dwukrotnie - obie księgi USC Osie dotyczące wskazanego roku. Niestety, nie znalazłam tego aktu :( Bardzo mi przykro, bo miałam nadzieję, że komuś pomogę.
Pozdrowienia i podziękowania dla Damiana za pouczającą rozmowę.
Ania

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 09:27

Bo ich ślub miał miejsce w 1882 r. wg bazy Geneteka. :roll:

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 09:37

Wiem, właśnie zauważyłam swój błąd, o którym napisałam Ani w prywatnej wiadomości. Źle odnotowałam datę w moich notatkach, z których korzystałam przy pisaniu poprzedniego posta. W tej samej parafii, w 1883r., ślub wzięła inna kobieta o takim samym nazwisku, stąd też zapewne mój błąd. Myślałam o jednym, zapisałam drugie, za co Was obojga bardzo przepraszam. :)
Pozdrawiam,
Asia

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 09:50

Jak już napisałem w pw, zajrzę do AP na chwilę jeszcze w następnym tygodniu, tak więc sprawdzę to.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 11:53

Witaj Damianie!
Może i ja uśmiechnę się do Ciebie :D o sprawdzenie i sfotografowanie jednego aktu ślubu z USC Sitowiec - ślub kościelny w parafii Łąsko Wielkie 24.11.1874. /Franciszek Maciejewski - Natalia Rybarczyk/.
Z góry serdecznie dziękuję

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 12:29

Nie będę dysponował aparatem w następnym tygodniu. Czy potrzebuje Pani jakieś konkretne informacje z tego aktu?

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 12:39

Ja do końca lipca także będę jeszcze raz w Bydgoszczy (tym razem mam nadzieję już z aparatem), więc coś mogę jeszcze sprawdzić, chyba że Damian będzie szybszy :)
Ania

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 13:25

W PP rzeczywiście jest drobny błąd. Franciscus Maciejewski, juvenis ex Włosienica paroccia Lalcoviensi i Natalia Rybarczyk virgine filia ali mentarri ex Wilcze. Wiek młodych to odpowiednio 23 i 24. Rodzicami pana młodego byli Martin Maciejewski i Anna Fankodziejska, rodzicami panny młodej Josephus Rybarczyk i Catharina Jeske. Świadkowie to Theophilus Kalinowski i Joannes Makowski.

15.07.1875 miał miejsce inny ślub, który też Ciebie zainteresuje. Joannes Maciejewski ex Włosienica, parocciae Lalcoviensi i Antonina Rybarczyk de Wilcze ex I voto Rybka. Wiek to odpowiednio 27 i 26. Rodzice jak wyżej. Martinus jest określony jako possessor. Świadkami byli Franciscus Ziętak possessor i Peter Korthals possessor.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

13 lip 2012, 15:00

Witam!
Nie spodziewałam się tak szybkiego odzewu! Już uzupełniam drzewko moich wnuków :D
Bardzo dziękuję! Ale jeśli mogę ... :oops: to poproszę o zdjęcie aktu USC.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

16 lip 2012, 19:32

Asiaa93 napisał(a):Byłabym ogromnie wdzięczna za spisanie informacji z aktu ślubu Joanny Krzyżewskiej z Antonim Kuziemskim.
Zrobione.

Basia L. napisał(a):Ale jeśli mogę ... :oops: to poproszę o zdjęcie aktu USC.
Nie w tym miesiącu. Przykro mi. :(

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

23 lip 2012, 12:46

Witam!
Jeśli ktoś wybiera się w ostatnim tygodniu lipca do AP w Bydgoszczy i jeśli nie sprawi to problemu to mam prośbę o sprawdzenie 2 zgonów:

1) Jan Fedde zm. 29 listopada 1894 w Ostrowite
2) Rozalia Fedde zd. Nast zm. 14 czerwca 1892 w Ostrowite

Zamieszczam link do info o zespole archiwalnym w bazie sezam:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=pl&mode=show&zespoly_id=7482

Interesują mnie info o rodzicach, miejscu i dacie urodzenia.
Jeśli byłaby możliwość zrobienia zdjęcia, byłbym uradowany.

Pozdrawiam!
Maksymilian Fedde

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

01 sie 2012, 23:49

Witam!
Mam ogromna prosbe do osob wybierajacych sie do AP w Bydgoszczy.
Prosilbym jesli to nie problem o sprawdzenie aktow slubow nastepujacych osob:

Joannes Kujawa i Marianna Odmialek? slub zawarty w parafi slesin w 1878
Joseph Kujawa i Stanislava Rosalia Źuska? slub zawarty w parafi slesin w 1887
Bartholomaeus Kujawa i Anna Pawlak slub zawarty w parafi slesin w 1888
Slesin podlega najprawdopodobniej pod USC Potulice

Interesuja mnie imiona rodzicow, daty i miejscowosci.

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

01 sie 2012, 23:55

Mateusz_Kujawa napisał(a):Witam!
Mam ogromna prosbe do osob wybierajacych sie do AP w Bydgoszczy.
Prosilbym jesli to nie problem o sprawdzenie aktow slubow nastepujacych osob:

Joannes Kujawa i Marianna Odmialek? slub zawarty w parafi slesin w 1878
Joseph Kujawa i Stanislava Rosalia Źuska? slub zawarty w parafi slesin w 1887
Bartholomaeus Kujawa i Anna Pawlak slub zawarty w parafi slesin w 1888
Slesin podlega najprawdopodobniej pod USC Potulice

Interesuja mnie imiona rodzicow, daty i miejscowosci.

Z gory dziekuje i pozdrawiam


Niestety w miesiącu sierpniu AP Bydgoszcz jest nieczynne :/
Także na odzew trzeba będzie poczekać do września.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

15 sie 2012, 13:28

Dziekuje za odpowiedz, pozostaje mi jedynie uzbroic sie w cierpliwosc :)

Czy ktos z Panstwa orientuje sie czy AP w Bydgoszczy udostepnia mikrofilmy z USC z lat 1874 - 1900?
konkretnie chodzi mi o USC Sicienko, z ktorego to mikrofilmy chcialbym sciagnac do mojego AP w Katowicach.

Pozdrawiam

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

15 sie 2012, 13:49

Owszem, ale wydaje mi się, że na mikrofilmach jest tylko 1874-1882 z tego USC.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

15 sie 2012, 13:54

Oj to nieciekawie... Rozumiem,ze pozostale lata nie zostaly zdigitlizowane i jedynie mozna je dostac w pracownii naukowej AP Bydgoszcz?
A jak z mikrofilamii z USC Potulice? Sa w calosci?

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

16 sie 2012, 10:46

Mateusz_Kujawa napisał(a):Oj to nieciekawie... Rozumiem,ze pozostale lata nie zostaly zdigitlizowane i jedynie mozna je dostac w pracownii naukowej AP Bydgoszcz?
A jak z mikrofilamii z USC Potulice? Sa w calosci?


http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... ly_id=7498

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

16 sie 2012, 11:10

Ogólnie wydaje się, że w AP Bydgoszcz jedyne mikrofilmy jakie są, to te ongiś robione przez Mormonów. Wobec tego, przez stronę familysearch.org zawsze można sprawdzić, jakie lata są sfilmowane. W wypadku Potulic są to lata 1874-1882.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

16 sie 2012, 11:55

Mateusz_Kujawa napisał(a):Witam!
Mam ogromna prosbe do osob wybierajacych sie do AP w Bydgoszczy.
Prosilbym jesli to nie problem o sprawdzenie aktow slubow nastepujacych osob:

Joannes Kujawa i Marianna Odmialek? slub zawarty w parafi slesin w 1878
Joseph Kujawa i Stanislava Rosalia Źuska? slub zawarty w parafi slesin w 1887
Bartholomaeus Kujawa i Anna Pawlak slub zawarty w parafi slesin w 1888
Slesin podlega najprawdopodobniej pod USC Potulice

Interesuja mnie imiona rodzicow, daty i miejscowosci.

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Jezeli masz dokładne daty lub rok wystarczy wyslac e-mail koszt 1 aktu to 13 zl kserokopia.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sie 2012, 10:22

Witam Damianie,

chciałbym się Ciebie zapytać, czy natknąłeś się na nazwisko Henicz i pochodne w Bydgoszczy. Mam dane, że w latach 20-tych i 30-tych kilka osób o moim nazwisku mieszkało w Bydgoszczy. Jeśli byłoby to przydatne, to mogę udzielić dokładniejszych informacji.
Pozdrowienia
RAH
Ostatnio edytowano 29 sie 2012, 06:24 przez Megabit, łącznie edytowano 1 raz

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

27 sie 2012, 20:57

Witam mam prośbe jeśli ktośby mógł sprawdzić w archiwach coś o rodzinie Figalskich zamieszkałych w koło Świecia i okolic ogólnie to szukam wszystkiego i o wszystkich imiona jakie występują to Bolesław (Boleslaus),Egon,Kazimierz,Jan,Barbara,Józefa.Również występują takie nazwiska jak Wieczerzak,Przetacznik,Apryasz lub Apriasz,Jasińska,Pudlewska.Ogólnie chodzi mi o jakąkolwiek informację a jak byłyby jeszcze zdjęcia to już by było super za wszelkie informację będę bardzo wdzięczna.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

29 sie 2012, 13:11

ewa7624 napisał(a):
Mateusz_Kujawa napisał(a):Witam!
Mam ogromna prosbe do osob wybierajacych sie do AP w Bydgoszczy.
Prosilbym jesli to nie problem o sprawdzenie aktow slubow nastepujacych osob:

Joannes Kujawa i Marianna Odmialek? slub zawarty w parafi slesin w 1878
Joseph Kujawa i Stanislava Rosalia Źuska? slub zawarty w parafi slesin w 1887
Bartholomaeus Kujawa i Anna Pawlak slub zawarty w parafi slesin w 1888
Slesin podlega najprawdopodobniej pod USC Potulice

Interesuja mnie imiona rodzicow, daty i miejscowosci.

Z gory dziekuje i pozdrawiam

Jezeli masz dokładne daty lub rok wystarczy wyslac e-mail koszt 1 aktu to 13 zl kserokopia.


Wiem,ze taka mozliwosc istnieje, ale obecnie jestem poza granicami Polski, wracam za miesiac, a do tego czasu chcialbym uzyskac pewne informacje, dlatego ponownie prosze o sprawdzenie tych dokumentów.

Pozdrawiam

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

30 sie 2012, 18:15

Niestety AP Bydgoszcz również we wrześniu będzie niedostępne :/

http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/ogl/zamkniecie-pracowni-naukowej-we-wrzesniu-2012,38,0.html

Zamknięcie pracowni naukowej we wrześniu 2012

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy uprzejmie informuje, że w związku z pracami remontowymi nasza Pracownia Naukowa w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 65 będzie zamknięta także we wrześniu b.r. Przepraszamy za utrudnienia.

Wyjątkowo i w ograniczonym zakresie materiały archiwalne będą udostępniane w pomieszczeniu zastępczym, przede wszystkim osobom, z którymi uzgodniono wcześniej termin wizyty.


Mam nadzieję, że ta informacja nie dotyczy oddziału w Inowrocławiu?!

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

29 paź 2012, 21:39

Witam czy ktos z forumowiczów ,będzie w najblizszym czasie w AP w Inowrocławiu?Potrzebuję sprawdzić księgi meldunkowe z 1891-1900. :)

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sty 2016, 14:32

Witam
Czy ktoś z Państwa orientuje się jak wygląda (jak szybko, za ile) zlecenie kwerendy w AP Bydgoszcz?

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sty 2016, 14:56

Gosieek napisał(a):Witam
Czy ktoś z Państwa orientuje się jak wygląda (jak szybko, za ile) zlecenie kwerendy w AP Bydgoszcz?


Witam.
Z własnego doświadczenia wiem , że terminu realizacji nie podadzą ( nie spieszą się) a aktualny cennik i zasady są tu :
http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/index.php?c=page&id=79
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sty 2016, 16:49

witam,
bardzo pozytywna opinia z mojej strony.
Fachowo i terminowo.
Bez zastrzeżeń.
Brawo AP Bydgoszcz.
/zresztą wszysko aktualnie scanują- patrz http://www.genealogiawarchiwach.pl/

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sty 2016, 17:00

Prosiłem o skan kartoteki mieszkańca Bydgoszczy. Tego samego dnia otrzymałem pozytywną odpowiedź wraz z wyceną. Po moim przelewie następnego dnia miałem mail ze skanem. Bardzo pozytywnie oceniam.

Re: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

22 sty 2016, 18:42

ebryka1 napisał(a):
Witam.
Z własnego doświadczenia wiem , że terminu realizacji nie podadzą ( nie spieszą się) a aktualny cennik i zasady są tu :
http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/index.php?c=page&id=79
Pozdrawiam.
Grzegorz


Współpracę z AP Bydgoszcz też oceniam bardzo dobrze. Moja kwerenda dotyczyła akt Landratury w Bydgoszczy z lat
1939-1945 nie zdigitalizowanych i objętych ustawą o ochronie danych osobowych. Takich dokumentów nie wysyłają na
maila z dnia na dzień.
Pozdrawiam.
Grzegorz
Odpowiedz