Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

20 kwi 2008, 09:25

Witam serdecznie pisze z prośbą o pomoc chodzi o rade w sprawie mojego pradziadka otóż moj pradziadek zginął prawdopodobnie w obozie pracy w okolicach Poznania. Podczas II wojny światowej został zabrany z domu nikt niewie gdzie ja przypuszczam z historii regionu dowiedziałem sie ze Polaków zabierano własnie w okolice Poznania. Czy mógłby mi ktoś pomóc dać jakies wskazówki żebym mógł sie dowiedzieć czegos wiecej o okolicznosciach śmierci mojego pradziadka może sa jakies listy osób przetrzymywanych w takich obozach. Prosze o pomoc
Jarek

20 kwi 2008, 14:52

Niekoniecznie musiały to być okolice Poznania. Moja babcia była wywieziona koło Kutna (roboty na torach).

Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

20 kwi 2008, 20:10

Ale z historii regionu wiem ze wywożono Polaków do obozów pracy w ok.Poznania pradziadek był w jakimś obozie moja babcia mówiła mi ze odwiedził go jeden z sąsiadów i że był w jakims obozie ale gdzie niewiemy

21 kwi 2008, 06:36

Moje pierwsze skojarzenie to obóz w Żabikowie...

21 kwi 2008, 08:40

W Żabikowie jest spis więzionych wraz z fotografiami (wystawa stała). Tel. 061 813-06-81
www.zabikowo.home.pl

Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

21 kwi 2008, 13:36

Dodam jeszcze bo to ważne że mój pradziadek nie był żydem.Dziekuje wszystkim za zainteresowanie moja sprawa

21 kwi 2008, 15:39

W Żabikowie więzieni byli nie tylko Żydzi.

Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

21 kwi 2008, 15:45

Aha a czy sa jakies listy wieźniów przetrzymywanych własnie w tym obozie

21 kwi 2008, 16:09

Jarku, pisałam powyżej, listy są. Najlepiej skontaktować się telefonicznie.

Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

23 kwi 2008, 20:01

Witam odnalazłem pradziadka w obozie Fort VII pozdrawiam

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

30 maja 2008, 08:47

Na Allegro jest książka
"Wspomnienia więźniów hitlerowskich miejsc kaźni w Wielkopolsce"
http://www.allegro.pl/item373112592_wie ... elkop.html
Pozdrawiam
Jacek

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

26 wrz 2008, 22:29

a czy był jakiś obóz pracy (lagier) w Poznaniu? wiem, że mój pradziadek przebywał w jakimś obozie, wg informacji uzyskanych od rodziny obóz był w Poznaniu. Jeśli taki obóz istniał, to czy ktoś może w Was wie, gdzie znaleźć informacje o osobach w nim więzionych?

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

27 wrz 2008, 07:55

Witam.
W Poznaniu były obozy pracy, tylko trudno podpowiedzieć gdzie szukać informacji na ten temat, jeśeli nie podajesz o jaki okres tobie chodzi.
Pozdrawiam Kasia

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

27 wrz 2008, 11:03

Witam!
Może niekoniecznie w okolicznych obozach pracy osadzano naszych rodaków. Mój tata był kilkakrotnie pojmany w łapankach na ul. Poznania i przebywał w różnych miejscach w okolicach póki znowu nie uciekł, a zrobił to szesciokrotnie. Pracował w Pile, w Kegelsmuhl,w Bendershof,
w gospodarstwach rolnych Niemców, którzy jeszcze przed wojną mieli majątki w wielkopolskim, a także w Gospodarswie Więzienia Poznańskiego w Kenigsberg. Tak samo było z jego bratem- na robotach przymusowych przebywał w Skórzewie. Ci Niemcy, własciciele gospodarstw własnych, lub skonfiskowanych polskim rolnikom,bardzo źle traktowali Polaków; "wybieranie" do gospodarstw odbywało się jak na targu niewolników, a praca trwała od switu do nocy z jednym posiłkiem z odpadów buraczanych itp. Wielu młodych chłopaków 17-20 letnich wykończyło się na tych robotach i słuch o nich zaginął. Przyjaciel mego Taty-Poznaniak tez zaginął i rodzina nigdy go nie odnalazła. Czy są wykazy robotników u okolicznych bauerów? Genowefa

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

27 wrz 2008, 16:22

wiem tylko, że pradziadek był w Poznaniu w obozie w czasie II wojny światowej, pracował w stolarni, nie znam dokładnego okresu, wiem tylko z opowiadań, że wyszedł z niego, kiedy na terenie Polski były już rosyjskie wojska

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

29 wrz 2008, 19:02

Może informacje tutajzawarte komuś pomogą.( patrzeć 'Akta instytucji wymiaru sprawiedliwości')

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

30 wrz 2008, 00:22

Witaj Genowefo!
Czy zachowały się we wspomnieniach Twojego Taty jakiekolwiek informacje /może dokumenty?/o pobycie w Gospodarstwie Więzienia Poznańskiego w Kenigsberg? Czy tą miejscowością mogła być dzisiejsza Targowa Górka w gm Nekla, podczas okupacji nosząca nazwę Konigshof /patrz:http://amzpbig.com/maps/3670_Nekla_1940.jpg / ?
Właśnie w tej miejscowości znajdował się w okresie międzywojennym, podczas okupacji i po wojnie oddział zamiejscowy więzienia przy ul. Młyńskiej w Poznaniu.
Odmienność formy nazwy tej miejscowości może być spowodowana zatarciem w pamięci wspominających osob.
Interesuje mnie każda informacja na ten temat.
O dniu dzisiejszym tej miejscowości przeczytać można pod adresem:http://www.nekla.pl/targowagorka/
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy Osypiuk

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

30 wrz 2008, 10:42

Witam!
Tak-to jest to miejsce. Dokumentów , niestety ,nie ma, ale są spisane przeze mnie wspomnienia o całej tułaczce wojennej mego Taty, opowiedziane przez niego. To więzienie wymienia też w ankietach i życiorysie składanych w miejscu pracy. Jeżeli chcesz mogę Ci to przesłać. Pisz do mnie e-mail
pozdrawiam Genowefa
Ostatnio edytowano 04 lis 2008, 21:39 przez Genowefa, łącznie edytowano 2 razy

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

30 wrz 2008, 13:02

Niezależnie od innych rad zwróciłbym się z prośbą o informacje do archiwum Bad Arolsen(Niemcy).Jest to największe archiwum dotyczące okresu II wojny światowej.Nie trzeba też przedstawiac dokumentów potwierdzających pokrewieństwo -jak w naszym IPN i okres oczekiwania jest znacznie krótszy.
http://www.its-arolsen.org/en/system/welcome/witajcie/index.html
Wnioski do wypełnienia w języku niemieckim,francuskim bądź angielskim(nie wiem czy przyjmują po polsku)
Powodzenia
Darek

Re: Poszukiwanie inf. o osobach które zgineły w obozach pracy

06 gru 2009, 10:42

Obóz Auschhwitz
alfabetyczny spisy pomordowanych
http://houston.indymedia.org/news/2007/03/56677.php

podobne forum :
Polskie ofiary KL Dachau

viewtopic.php?f=2&t=1668&p=14080&hilit=dachau#p14080

Kriegsgefangenenpost

viewtopic.php?f=5&t=1517&p=13473&hilit=dachau#p13473


z forum księża mój wpis
Dla odwiedzających archiwum
Biblioteka podręczna AAGniezno ( obecnie na przełomie 2009/do XI. 2100 będzie zamknięta )
Die Geistlichen in Dachau
Eugen Weinler
str. 1158
wymiary 16x23cm twarda oprawa język niemiecki
wydanie ?
wstęp datowany 1971
do 748 strony dane więżniów
indeks nazwisk od str. 748-776[/quote]

Kwestionariusze dotyczące strat wojennych

viewtopic.php?f=2&t=1017&hilit=obozy
Odpowiedz