Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pomnik Wdzięczności w Poznaniu

16 sie 2012, 23:34

Szanowni Państwo,
chciałbym poinformować, że już od lutego br., pod przewodnictwem prof. Stanisława Mikołajczaka z UAM, działa w Poznaniu Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Celem jego jest doprowadzenie, w możliwie nie bardzo odległym czasie, do odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego Pomnikiem Wdzięczności. Pomnik ten, odsłonięty 30 października 1932 roku na placu noszącym dzisiaj imię Adama Mickiewicza w Poznaniu, został przez hitlerowców rozebrany w pierwszych dniach okupacji. Pomnik nie przetrwał nawet siedmiu lat ale trwale zapisał się w pamięci Poznaniaków. Był przecież wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość po ponad stu letniej niewoli. Powstał ze składek społeczeństwa Poznania i Wielkopolski. A przypomnijmy, było to w okresie światowego kryzysu gospodarczego a społeczeństwo polskie, gospodarczo zrujnowane po I wojnie światowej, było po prostu ubogie. Nastąpiło zwycięstwo ducha nad materią. Można mieć nadzieję, że i teraz idea odbudowy pomnika trafi na odpowiedni grunt i dzięki ofiarności naszego społeczeństwa rychło nastąpi jego materializacja.
Kształt jak również lokalizacja pomnika nie są jeszcze określone.
Ze swej strony polecam odwiedzenie oficjalnej strony Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika. Chętni do złożenia ofiary na ten szczytny cel znajdą tam numer konta na które można dokonać wpłaty.

http://pomnikwdziecznosci.pl/

Re: Pomnik Wdzięczności w Poznaniu

17 sie 2012, 22:29

Obserwuje pomysł od jakiegoś czasu. Bardzo mi się podoba. Mam jednak pewne mieszane uczucia co do tego że "kształt jak również lokalizacja pomnika nie są jeszcze określone" to jest zastanawiające, wiadomo poprzednia lokalizacja może być problemem, natomiast zupełnie nie rozumiem kwestii "kształtu" - skoro jest to odbudowa pomnika to dla mnie zrozumiałe jest że powinien wyglądać tak samo, natomiast czytałem już w pewnym tygodniku że są różne pomysły co do wyglądu pomnika i obawiam się że znajdą się tam jakieś elementy "obce" w stosunku do pierwowzoru... można się domyślić nawet jakie...
Dlatego uważam że inicjatorzy akcji powinni przedewszystkim przedstawić koncepcje wyglądu pomnika czy będzie to pierwowzór czy jednak coś innego a dopiero potem zbierać fundusze. Ja w każdym razie chętnie wespre ideę ale dopiero jak będzie wiadomo.

Re: Pomnik Wdzięczności w Poznaniu

17 sie 2012, 23:32

Mariusz K napisał(a):....skoro jest to odbudowa pomnika to dla mnie zrozumiałe jest że powinien wyglądać tak samo, natomiast czytałem już w pewnym tygodniku że są różne pomysły co do wyglądu pomnika i obawiam się że znajdą się tam jakieś elementy "obce" w stosunku do pierwowzoru... można się domyślić nawet jakie...
Dlatego uważam że inicjatorzy akcji powinni przedewszystkim przedstawić koncepcje wyglądu pomnika czy będzie to pierwowzór czy jednak coś innego a dopiero potem zbierać fundusze. Ja w każdym razie chętnie wespre ideę ale dopiero jak będzie wiadomo.

Uważam tak samo. Nic "w ciemno". Postawiono już za dużo okropnych(pod względem artystycznym), wręcz żenujących pomników.
Odpowiedz