Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Skany nekrologów

18 wrz 2012, 21:25

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mam wynotowane nekrologi moich pradziadków, ale nie moge otworzyć skanów- nie mam odpowiedniego programu. W skanach tych jest prawdopodobnie miejsce pochówku moich pradziadów. Jest to dla mnie bardzo ważne. Podaje dane:
Jankowski Teodor Dziennik Poznański 1908.04.30 , 50 nr 100 data zgonu 1908.04.28 wiek 54 lata.
Jankowska ( z d. Bukowiecka) Balbina Kurier Poznański 1918.04.11. nr 83 data zgonu 1918.04.09 Poznań.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Maria

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 22:24

W Dzienniku Poznańskim nr 100 z 1908 r. w dziale "Z urzędu stanu cywilnego" jest tylko wzmianka o tym, że dnia 28 kwietnia 1908 r. doniesiono o zgonie mistrza szewskiego Teodora Jankowskiego l. 54. Nie ma tam typowego nekrologu.

W Kurierze Poznańskim nr 83 z 1918 r. również w dziale "Księgi stanu cywilnego" tylko wzmianka o zgonie Balbiny Jankowskiej z domu Bukowieckiej l. 66. Nie jest to również typowy nekrolog.

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 22:30

Witam.
Mandzik83 ma rację infor4macje o interesujących Cię osobach pochodzą z danych z Ksiąg Stanu Cywilnego nie są to typowe nekrologi. Aby samemu sprawdzić dane zamieszczone w wyszukiwarce Nekrologii w większości przypadków należy sprawdzić dane gazety w WBC.

Pozdrawiam

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 22:49

maria203 napisał(a):W skanach tych jest prawdopodobnie miejsce pochówku moich pradziadów. Jest to dla mnie bardzo ważne.
Mario,

Jeżeli interesuje ciebie przede wszystkim miejsce pochówku możesz spróbować tą drogą:
- w książkach adresowych Poznania wymieniono Jankowskich.
w 1908
Theodor, Schuhmachermeister, Kreuzburggerstrasse 2 H. pt.
(ul. Kluczborska)
w 1917
Balbina, Wwe., Kiebitzstr 12 I
(ul. Czajcza)
pozostaje ustalenie parafii i cmentarza dla miejsca zamieszkania.
Nie będzie to na zupełnie 100% jednak jakieś wskazanie - już tak.

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 22:55

Magda! przesli mi swój e-mail zrobiłam tobie wycinki z gazet ale moge przesłac tylko na twoja pocztę. Jak pisał Tomek przy Teodorze podane jest mistrz szewski.
pozdrawiam

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 23:04

Mario !Jeszcze jeżeli ,moge Tobie pomóc to tak:

Kreuzburggerstrasse 2 H. pt. to Bergerstr. do 1939 r.
Kluczborska od 1919 do 1930
Skłodowskiej Curii Marii plac od 1948 roku( dzielnica Wilda przy Rynku Wildeckim)

Re: Skany nekrologów

18 wrz 2012, 23:27

Mario,

Tak jak pisze Hanka - obie ulice to okolice Rynku Wildeckiego.
Wydaje mi się że Teodor mógł zostać pochowany na nieistniejącym już cmentarzu św. Marcina, Balbina na cmentarzu przy ul. Bluszczowej na Dębcu - zadzwoń do biura cmentarza na Bluszczowej (tel. 61 832 19 27), księgi cmentarne z tego okresu się zachowały.

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 17:56

Jesteście wszyscy bardzo kochani, naprawdę,dziekuję bardzo za wszystkie wieści.
Tomku powiedz mi albo podaj link, jak mam się dostać do ksiąg adresowych Poznania?
Ściskam Was serdecznie.
Maria :D

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 19:27

Na stronie głównej naszego WTG po lewej stronie kliknij na "Linki"- jest tego dużo, w tym księgi adresowe.
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 19:51

maria203 napisał(a):[...]nie moge otworzyć skanów- nie mam odpowiedniego programu. [...]
Mario,
Jeżeli nie byłaś w stanie otworzyć Dziennika Poznańskiego będziesz też miała problem z książkami adresowymi Poznania.
Wszystkie te publikacje są w formacie DjVu i sam Windows nie potrafi ich odczytać.

Na początek kliknij w ten link:
http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBro ... r27351.msi
ściągnij i pozwól aby program się zainstalował. Instalacja jest po angielsku, potwierdzaj kolejne kroki przyciskiem 'Next'.

Jak już to się uda spróbuj czy będziesz w stanie otworzyć książki adresowe Poznania:
maria203 napisał(a):Tomku powiedz mi albo podaj link, jak mam się dostać do ksiąg adresowych Poznania?
Jak już napisała Jolanta linki do większości z nich są tutaj:
http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... 20Poznania

Jeżeli będą problemy - napisz - coś wymyślimy :-)

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 21:46

Tomku!

Dzięki super- zainstalowałam i nareszcie mogę otworzyć wszystkie księgi. Poradz mi jeszcze jak wyszukujesz szybko konkretne nazwisko, bo nie mogę się doszukać a trudno przeglądać ponad 600 stron:) :):)

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 22:03

Mario,

Na spokojnie sprawdź układ książek adresowych.
Dwie podstawowe sekcje to układ alfabetyczny:
- według nazwisk
- według ulic

Najwygodniej po otwarciu publikacji naciśnij w górnym lewym rogu ekranu ikonę 'dyskietki' i zapisz dokument wybierając 'Scalony'.
Chwilę potrwa ściąganie pliku na twój komputer.
Potem wystarczy kliknąć 2x na zapisanym pliku i przeglądasz go już wtedy z własnego komputera - będzie to teraz wielokrotnie szybciej, tak że odszukanie nazwisk czy ulic nie powinno już sprawiać problemu.

Re: Skany nekrologów

19 wrz 2012, 22:17

Bardzo Tomku dziękuję, mam nadzieję, że teraz będzie ok. Jak dobrze, że sa jeszcze ludzie, którzy pomogą drugiemu człowiekowi :)

Re: Skany nekrologów

25 lis 2012, 00:03

Tomku! nie moge ściągnąc podanego przez Ciebie linku do DjVu.

The requested URL /download/DjVuBrowser/djvuctrl-6.1.4-pl-r27351.msi was not found on this server.
(pisze,że błąd czy coś w tym rodzaju)
Miałam zainstalowany ten program ale oddałam do czyszczenia laptop i mam wszystko wyczyszczone.Muszę na nowo wszystko instalowac.
Pozdrawiam

Re: Skany nekrologów

25 lis 2012, 00:56

kadi13 napisał(a):Tomku! nie moge ściągnąc podanego przez Ciebie linku do DjVu.
Haniu,
Jest zaktualizowna wersja programu, stąd nie działający link.
Wtyczka i przeglądarka DjVu są do pobrania ze strony:
http://www.djvu.com.pl/download.php
Bezpośredni, aktualny, link do pliku to teraz:
http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBro ... r30523.msi

Re: Skany nekrologów

25 lis 2012, 17:12

Tomku! bardzo dziękuje
Odpowiedz