Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 17:43

Witam!

W jednym z zapisów ślubu z parafii Liszkowo w roku 1838 występuje miejscowość Laburdio( Lubordio ) Stodolne. Trochę niewyraźnie zapisane.
Może ktoś orientuje się jak dzisiaj nazywa się ta miejscowość.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 18:09

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:42 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 19:19

Dziekuję , ale pomimo niewyraźnego zapisu wątpliwości mam tylko do samogłosek a, o ,u.
Wojtek

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 20:03

Ja też typowałbym suburbio. L i długie, pociągłe "s" mogą wyglądać podobnie. Jeśli masz skan, to zamieść, może będziemy mogli powiedzieć coś więcej, jeśli nie, to napisz chociaż jakiej miejscowości (okolic) dotyczy ten zapis.
M.

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 20:31

Zapis pochodzi z parafii Liszkowo. Teraz jednak przyjrzałem się odpisowi, który zrobiłem i nazwa ta występuje dwukrotnie . Raz przy nazwisku pana młodego, a drugi raz przy nazwisku jednego ze świadków.Wynika z tego ,że nie muszą oni pochodzić z parafii Liszkowo. Przypomniałem sobie ,że koło Kruszwicy znajduje sie miejscowość Stodólno( przejeżdżam tam co najmniej dwa razy w roku ). Może to dotyczy tej miejscowości?
Wojtek
p.s. Tak jak napisałem powyżej spółgłoski odcyfrowałem.

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 21:12

Hmm,
skoro jesteś pewien tego zapisu, to może mogło to być związane ze słowem "labor"? Jakaś forma na określenie miejsca pracy czy coś... Nie wiem, może ktoś znający łacinę mógłby się wypowiedzieć.
W każdym razie nie znalazłem podobnej nazwy miejscowości.

M.

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 21:17

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:42 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 21:18

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:43 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Laburdio Stodolne

15 maja 2008, 21:35

Ja bym typowała dawny Inowrocław i jego przedmieście Stodoły (nazwa pochodzi od skupiska stodół), z przedmieściem tym łączył się teren zwany Grodztwem lub Przedmieściem Bydgoskim. Obydwa przedmieścia , Stodoły i Grodzkie, rozciągały się poza Bramę Bydgoską.
Wojtku, jadąc do Kruszwicy mijasz Stodoły i Stodólno, ale mają się nijak do przedmieścia :)

Re: Laburdio Stodolne

16 maja 2008, 06:28

Przy najbliższej bytność w archiwum sprawdzę ponownie ten zapis.
Wojtek

Re: Laburdio Stodolne

16 maja 2008, 11:24

Obejrzałem ten akt i bez wątpienia stoi tam Suburbio. Nazwa ta figuruje w tym zapisie 2 razy: raz przy panu młodym jako Sub Urbio i potem przy świadku jako Suburbio.

Natomiast gdzie owo Suburbio Stodolne się znajduje, tego już nie wiem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Laburdio Stodolne

16 maja 2008, 13:28

Witam Wielkopolan
Suburbia (suburbium) z łacińskiego znaczy przedmieście pełniące role tzw sypialni miast.
W tym przypadku zapewne chodzi o jakąś potocznie nazywaną kolonię Liszkowa, której na żadnej mapie zapewne nie znajdziemy.
Stanisław Pieniążek

Re: Laburdio Stodolne

24 maja 2008, 17:09

Witam!
W książce Dzieje Inowrocławia znalazłem informację że Stodolno było przedmieściem Inowrocławia od XVI w.
Obecnie jest to rejon ul. Toruńskiej, czyli centrum miasta.
Wychodzi na to że źle odczytałem :(, a najbliżej prawidłowej odpowiedzi była Marzena.:)
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Laburdio Stodolne

03 cze 2008, 00:35

Dałam plamę jak mało kto :oops:
A wszystko przez to, że dawno tu do Was nie zaglądałam :evil:

Wojtku! Bardzo serdecznie dziękuję za zajęcie się moją zagadką.
Dziękuję też serdecznie Marzenie, która od blisko dwóch lat wspiera mnie różnymi informacjami o Inowrocławiu, skąd pochodził mój dziadek macierzysty – Franciszek Gutorski.
Dziękuję też Łukaszowi za Poznań-Project, dzięki któremu nastąpił zwrot w poszukiwaniach dotyczących rodziny Gutorskich, a jedna z rodzinnych legend legła w gruzach :wink:

Wracając do "Suburbio Stodolne":
Zapis ten wystąpił w metryce ślubu zawartego w parafii Liszkowo w 1838 r przez Mariannę Kwiatkowską z domu Gutorską wdowę. Wystąpił zarówno przy nazwisku pana młodego, jak i przy nazwisku jednego ze świadków – Jana Gutorskiego – brata panny młodej, a mojego prapradziadka
Przedmieście Stodolno w Inowrocławiu jest bardzo prawdopodobne, ponieważ rodzina Gutorskich związana jest z Inowrocławiem przynajmniej od lat 30-tych XIX wieku, aż do dnia dzisiejszego.
Jednakże!!!
W 1827 roku w Inowrocławiu brała ślub siostra Marianny i Jana - Franciszka Gutorska i w metryce jej ślubu podano, że pochodziła z Przedmieścia Strzelna!!!
Wydaje mi się w związku z tym, że nie można wykluczyć, iż „Suburbio Stodolne” dotyczy północnych przedmieść Strzelna , tych położonych przy drodze do Stodół i Stodolna.
Ciekawa jestem jednak Waszego zdania.

Serdecznie Was pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc
Monika Bayer-Smykowska

Re: Laburdio Stodolne

03 cze 2008, 12:59

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:44 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Laburdio Stodolne

03 cze 2008, 20:12

bayerek napisał(a):w metryce jej ślubu podano, że pochodziła z Przedmieścia Strzelna!!!
Wydaje mi się w związku z tym, że nie można wykluczyć, iż „Suburbio Stodolne” dotyczy północnych przedmieść Strzelna , tych położonych przy drodze do Stodół i Stodolna.
Ciekawa jestem jednak Waszego zdania

Moje zdanie: chodzi o przedmieście Inowrocławia przy bramie poznańskiej, czyli przy drodze, którą wówczas można było dotrzeć do Mątew, Strzelna i dalej, zwane ówcześnie Przedmieściem Strzelińskim, gdyby chodziło o przedmieście miasta Strzelna, to padana byłaby nazwa tego przedmieścia. Centrum przedmieścia Strzelińskiego był kościół św. Krzyża.
Podsumowując: w metrykach, o których piszesz są podane dwa różne przedmieścia Inowrocławia.

Re: Laburdio Stodolne

04 cze 2008, 17:38

Marzeno - dziękuję !!!
Właśnie rozmawiałam ze swoim wujkiem - rodzinnym historykiem.
Przejrzał u Mormonów mikrofilmy ze Strzelna z lat 1810 - 1828 urodzenia, 1859 - 1886 małżeństwa i 1853 - 1904 zgony.
Nie znalazł ani jednego zapisu dotyczącego Gutorskich.
Zamawiamy teraz Inowrocław :D

Pozdrawiam serdecznie
Monika

Re: Laburdio Stodolne

04 cze 2008, 21:47

Przeglądałam te i inne księgi w oryginale i też Gutorskich nie widziałam, a chyba wiesz, że jeśli by byli, to pierwsza byś się dowiedziała :)

Re: Laburdio Stodolne

05 cze 2008, 12:51

Wiem :D
I jestem całym sercem wdzięczna

Monika

Re: Laburdio Stodolne

05 lut 2009, 12:57

Witajcie!
Poszukiwania w Księgach Metrykalnych parafii św. Mikołaja w Inowrocławiu jeszcze trwają, ale ponieważ najstarsze mikrofilmy z lat 1760 – 1850 zostały już przejrzane – mogę trochę napisać o sukcesach genealogicznych wujka Krzysztofa – historyka i sekretarza rodziny Gutorskich.
Zacznę od legendy rodzinnej, ponieważ miała ona duży wpływ na poszukiwania.

Jak wieść rodzinna niesie, raczej niosła :D , pierwszym Gutorskim, który zamieszkał w Inowrocławiu był Jan Gutorski. Wg przekazu był on pułkownikiem Wojska Polskiego w Powstaniu Listopadowym i brał udział w walkach na Litwie, prawdopodobnie w oddziałach Chłapowskiego. Prawdopodobnie po internowaniu w Prusach, pojawił się w Inowrocławiu ok. 1832 roku, gdzie osiadł, założył rodzinę i dokąd ściągnął swoich braci – Adama i Marcina.

O tych trzech braciach wiadomo było tylko, że byli synami Marianny i Felicjana Gutorskich, którzy najprawdopodobniej pochodzili z terenów Litwy.
Dlatego wstrząsnęła nami informacja znaleziona wiosną ub. roku w Poznan-Project o ślubie Franciszki Gutorskiej c. Marianny i Felicjana w 1827 roku w Inowrocławiu
A więc nie dość, że siostra trzech braci - to jeszcze ślub 5 lat przed !!! hipotetycznym przybyciem do Inowrocławia pierwszego Gutorskiego.
Zwróciłam się wtedy z prośbą do Wojtka – bardzo dziękuję !!!, który był tak uprzejmy i zajrzał do wskazanych w Poznan-Project metryk dotyczących Gutorskich.
Zapisy nie pozostawiały wątpliwości – była to rodzina osiadła już wcześniej w Inowrocławiu, na dokładkę świadkiem na jednym ze ślubów był występujący w rodzinnej legendzie – Jan Gutorski.
W tej sytuacji namówiłam swojego wujka Krzysztofa – na zamówienie u Mormonów mikrofilmów z parafii św. Mikołaja w Inowrocławiu.
Przeszukanie ich dało efekty o jakich nam się nawet nie śniło:
Marianna Ewa Pałąkówna 24.12.1780 – 21.08.1850
+ Felicjan Gutorski ok.1766 – 17.08.1826
Oraz ich dzieci:
1. Franciszka Gutorska 17.08.1808
2. Andrzej Gutorski 20.07.1810 – 26.07.1811
3. Marianna Gutorska 9.07.1811 – 14.07.1811
4. Jan Gutorski 28.01.1812 – 12.12.1868 (mój prapradziad)
5. Marianna Gutorska 3.01.1814
6. Adam Gutorski 16.12.1816
7. Marcin Gutorski 11.08.1818
8. Bartłomiej Gutorski 21.08.1821 – 2.08.1822
9. Michał Gutorski 6.09.1823
oraz mnóstwo zapisów dotyczących kolejnych pokoleń.
We wszystkich zapisach dotyczących Marianny Pałąkówny oraz dzieci Marianny i Felicjana występuje: sub urbio Stodolne, Stodolno, rzadko samo suburbio.
Z zapisów w księgach wynika wyraźnie, że rodzina Pałąków od lat była związana z tym przedmieściem Inowrocławia, a Felicjan Gutorski był przybyszem spoza parafii.
Nazwisko Gutorski po raz pierwszy pojawia się w Księgach w 1808 roku – w zapisie chrztu Franciszki – córki Marianny i Felicjana.

Sukces poszukiwawczy nie jest niestety pełny!!!
Nie udało się odnaleźć zapisu ślubu Marianny z Felicjanem.
Ślub ten jest dla nas niezwykle ważny, gdyż prawdopodobnie dałby odpowiedź – gdzie urodził się Felicjan.
I tutaj prawdę powiedziawszy nie mam pomysłu na dalsze poszukiwania.
Rodzina Pałąków, co ciekawe generosum, licznie występuje w tym czasie w księgach parafii św. Mikołaja. Dlaczego więc Marianna Pałąkówna nie brała ślubu w tej parafii???
Czy wytłumaczeniem może być historia kościoła św. Mikołaja w Inowrocławiu – zamkniętego przez Prusaków w 1779 roku, zamienionego przez nich na skład soli???
Ale przecież Księgi metrykalne mają ciągłość, nie brakuje żadnych roczników z tego okresu.

Jedyne co mi przyszło do głowy to sprawdzenie czy istnieją spisy mieszkańców miasta Inowrocławia z lat 1807 – 1826, w tych latach Felicjan na pewno mieszkał na przedmieściu Stodolno. Stąd moja prośba
viewtopic.php?p=9101#p9101
Ale może macie jeszcze jakieś inne pomysły.

Natomiast hipoteza o litewskim pochodzeniu rodziny Gutorskich nie jest tak całkiem pozbawiona sensu. Baza EllisIsland potwierdza istnienie rodziny o nazwisku Gutorski w okolicach Grodna, a niedawno znalazłam informacje o unickim dziekanie podlaskim – Bazylim Gutorskim (lata 1773 – 1796 co najmniej), który był też proboszczem w miejscowości Golni (obecnie Białoruś).
Tak że kto wie, co się jeszcze może okazać

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i dziękuję za okazaną pomoc
Monika Bayer-Smykowska

Re: Laburdio Stodolne

05 lut 2009, 22:37

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:45 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Laburdio Stodolne

05 lut 2009, 23:52

Szczególnie ciepłe pozdrowienia dla Chrystiana Orpela :D

Chrystianie!
Tak się składa, że dzięki urodzinom Genpolu oraz rocznicowemu spotkaniu we Wrześni znam osobiście wiele osób z WTG-Gniazdo.
Nie ma dla mnie znaczenia ile osób wypowiedziało się w wątku dotyczącym problemów w moich poszukiwaniach.
Marzena, Łukasz i Wojtek rozwiązali zagadkę „Sub Urbio” i jestem im za to wdzięczna.
A pozdrawiam wszystkich – całe towarzystwo, ponieważ wszystkich tutaj darzę sympatią i od dawna niezmiernie żałuję,
że nie mogę częściej się z Wami spotykać, uczestnicząc w Waszych arcyciekawych spotkaniach.

Pozdrawiam WSZYSTKICH serdecznie
Monika Bayer-Smykowska

Re: Laburdio Stodolne

06 lut 2009, 11:06

Szkoda, że tak późno trafiłem na ten post, ale biorąc sobie do serca stare porzekadło "lepiej późno niż wcale" dorzucę kamyczek do całości. Dlatego też, pozwólcie, że odniosę się do poniższego cytatu:

W 1827 roku w Inowrocławiu brała ślub siostra Marianny i Jana - Franciszka Gutorska i w metryce jej ślubu podano, że pochodziła z Przedmieścia Strzelna!!!
Wydaje mi się w związku z tym, że nie można wykluczyć, iż „Suburbio Stodolne” dotyczy północnych przedmieść Strzelna , tych położonych przy drodze do Stodół i Stodolna.
Ciekawa jestem jednak Waszego zdania.


Otóż w Strzelnie do roku 1963 obowiązywała nazwa ulicy: „Stodólna”, dla najdłuższej ulicy miasta. Po tym roku zmieniono jej nazwę na: „Alberta Abrahama Michelsona” – amerykańskiego laureata nagrody Nobla urodzonego w 1852 r. w Strzelnie. W okresie międzywojennym nosiła ona nazwę „Stodolna” - bez ‘o’ kreskowanego. Natomiast w okresie zaborów od 1872 r. Prusacy zniemczyli ją, nazywając od tego czasu urzędowo: „Scheunenstrasse”. Sama nazwa tejże ulicy w okresie staropolskim brzmiała identycznie jak w międzywojniu, czyli ulica: „Stodolna”.

Co ciekawe, to przy tej ulicy rozłożyła się we wczesnym średniowieczu osada Strzelno, na wschód od której w XII w. pobudowano kościoły romańskie oraz w XIV/XV w. miasto Strzelno. Ulica ta stanowiła pierwotny trakt łączący Poznań z Toruniem i dopiero w połowie XIX w. straciła swą rangę. W północno wschodniej części tejże ulicy funkcjonowało przedmieście „Cestryjewo” z kaplicą św. Krzyża, łączące północne rogatki miasta z jego centrum – Rynkiem. Natomiast początkowy, południowy jej bieg stanowiło przedmieście zwane „Naskrętne” – z folwarkiem klasztornym zlokalizowanym w obrębie współczesnego Przedszkola nr 1 i wodociągowej wieży ciśnień oraz z kościołem i szpitalem św. Ducha.

Na Mapie katastralnej Strzelna z lat 1827/1828 autorstwa Grützmachera zostały zaznaczone te dwa przedmieścia, bez określania nazw dla ulic. Jednakże pamiętam z lat młodości, że najstarsi mieszkańcy Strzelna nie mówili ulica Stodólna lecz ‘Stodolna’. Na początku XX w. zlokalizowanych przy niej było 25 posesji mieszkalnych i kilkanaście gospodarczych, w tym większość stanowiły małe stodoły. Jednakże nie od nich wywodzi się nazwa tejże ulicy. Kiedy w XV w. wykształciło się miasto z rynkiem i wychodzącymi z niego 7 ulicami, wówczas dla tej starej części wprowadzono nazwę przedmieścia: ‘Stodoli’, ‘Stodolno’, ‘Stodolne’.

A skąd ta nazwa się wzięła? Otóż, pierwszy, który podjął się wyjaśnienia tej nazwy był znakomity ks. prof. Stanisław Kozierowski. Idąc tropem wskazówek zapisanych w „Słowniku poznańskim” wskazał on, że nazwa ‘stodoła’, oznacza nie tylko gumno ale także przysiółek, czyli miejsce zamieszkałe, znajdujące się w pewnym oddaleniu od miejscowości właściwej.

Pisząc monografię pobliskich Strzelnu miejscowości: Stodoły i Stodólno w sposób wyczerpujący wyjaśniłem znaczenie etymologiczne tych nazw miejscowych, w którym to znajduję również wyjaśnienie dla przedmieścia-przysiółka Stodolno przy Strzelnie. Przysiółek-ulica Stodolna znajduje się w zachodniej części starego miasta, a nie jak niektórzy przypisali to położenie części północnej, w niemalże całej jego długości zachodniej. Do Kruszwicy przez Stodoły i Stodólno jeździło się niemalże do połowy XIX w. przez Starczewo (Gaj) - dzisiejszy przysiółek Strzelna Klasztornego, czyli w kierunku wschodnim.

Co zaś tyczy się Inowrocławia, to przedmieście Stodoły w roku 1510 zostało zapisane w rejestrze dochodów starostwa inowrocławskiego jako „Suburbia, Primo Stodoli”, na którym gro mieszczan z Rynku posiadało swoje parcele.

Już na zakończenie – w Strzelnie mieszka pani nosząca nadal nazwisko rodowe Gutorska, a której rodzina zamieszkiwała już przed II wojną światową Strzelno. Pani ta jest członkinią TMMS, a ojciec jej był kupcem zbożowym.

Pozdrawiam serdecznie

Słowianin

Re: Laburdio Stodolne

06 lut 2009, 14:21

Panie Marianie!
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie pochodzenia nazwy przedmieścia – Stodolno i za wszystkie informacje.
Zaraz to kopiuję i wysyłam do wujka Krzysztofa
Słowianin napisał(a):Już na zakończenie – w Strzelnie mieszka pani nosząca nadal nazwisko rodowe Gutorska, a której rodzina zamieszkiwała już przed II wojną światową Strzelno. Pani ta jest członkinią TMMS, a ojciec jej był kupcem zbożowym.
Słowianin

Jeżeli Gutorska i mieszka w Strzelnie - to może to być tylko Danusia :D - kuzynka mojej śp. mamy - Ireny Gutorskiej-Bayer i wujka Krzysztofa.
Jej ojciec - Feliks był rodzonym bratem mojego dziadka - Franciszka Gutorskiego, również kupca zbożowego.
Danusia była współorganizatorką, razem z wujkiem Krzysztofem oraz ich kuzynką Zosią, I Zjazdu Rodziny Gutorskich,
który odbył się w sierpniu 2004 roku w Kobylnikach k/Kruszwicy.

W Polsce jest ok. 125 osób noszących nazwisko Gutorski/a i WSZYSCY!!! są potomkami Marianny i Felicjana Gutorskich.
Również Gutorscy z Niemiec i Wlk. Brytanii są potomkami tej pary
Niezidentyfikowani są jedynie Gutorscy w USA - pochodzący z okolic Grodna.

Dlatego tak ważne dla nas jest ustalenie miejsca urodzenia Felicjana Gutorskiego !!!

Pozdrawiam
Monika

Re: Laburdio Stodolne

17 wrz 2011, 22:34

bayerek napisał(a):Z zapisów w księgach wynika wyraźnie, że rodzina Pałąków od lat była związana z tym przedmieściem Inowrocławia, a Felicjan Gutorski był przybyszem spoza parafii.
Nazwisko Gutorski po raz pierwszy pojawia się w Księgach w 1808 roku – w zapisie chrztu Franciszki – córki Marianny i Felicjana.

Wcześniej, bo w roku 1803, dokładniej w sierpniu (august) Felicianus Gutorszczak de Tarnowo jest chrzestnym w parafii Polanowice.

Re: Laburdio Stodolne

23 wrz 2011, 17:15

menka napisał(a):Wcześniej, bo w roku 1803, dokładniej w sierpniu (august) Felicianus Gutorszczak de Tarnowo jest chrzestnym w parafii Polanowice.


Marzenko!
To jest super wiadomość !!!
Miejscowości Tarnowo jest co prawda kilka w Wielkopolsce, ale przypuszczam, że tutaj chodzi o Tarnowo k/Kruszwicy czyli parafia Piaski się kłania.
Bardzo, bardzo dziękuję za tę informację !!!

Pozdrawiam serdecznie
Monika
Odpowiedz