Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Akt zgonu =miejsce pochówku ?

25 lis 2012, 22:35

Witam !
Mam pytanie do koleżanek i kolegów ;czy znajdując akt zgonu w małej wiejskiej parafii równa się z tym ,że zmarły jest pochowany na miejscowym cmentarzu?
Mam kilka takich przypadków ,które dają mi wiele do myślenia.
Pierwszy przypadek
Konstanty Murzynowski -obywatel Królestwa Polskiego właściciel majątku Stolec w powiecie sieradzkim umiera w 1877 roku w miejscowości Karlsbad (dzisiejsze Karlowe Vary)gdzie wyjechał w celach leczniczych. W Rososzycy (gm.Sieroszowice) obok kościoła jest grobowiec rodziny Brodowskich na którym znajduje się tablica z napisem Konstanty i Konstancja Murzynowscy.Konstancja z Brodowskich była pierwszą żoną Konstantego i zmarła w 1857 roku. Konstanty Murzynowski ożenił się powtórnie z panną Białecką i oprócz synów z pierwszego małżeństwa miał z drugiego związku jeszcze jednego syna. Z początku myślałem ,że ta tablica jest tylko "pamiątkowa", bo przecież w chwili śmierci Konstantego żyła jego druga żona i synowie ,to dlaczego miałby być chowany u boku pierwszej żony i to jeszcze "za granicą" bo Rososzyca nie była w Królestwie.Jednak niedawno w "Gazecie Warszawskiej " z 1877 roku znalazłem wspomnienie pośmiertne o Konstantym Murzynowskim napisane przez jego przyjaciela Józefa Golcza,w którym jest mowa o jego pogrzebie w Rososzycy.
Gdzie więc szukać jego aktu zgonu? Dlaczego nie pochowano go w rodzinnej parafii?
Drugi przypadek
Konstanty Murzynowski wnuk poprzedniego właściciel Kalinowej umiera w 1949 roku w miejscowości Cieszyno par. Złocieniec. Mam jego akt zgonu z tamtejszej parafii z którego wynika ,że jest pochowany na miejscowym cmentarzu. Problem wynika z tego ,że na cmentarzu w Kalinowej jest grobowiec rodziny Murzynowskich z napisem "Grób Rodziny Murzynowskich",gdzie pochowani są jego rodzice. Z opowiadań starszych ludzi z Kalinowej wiem ,że Konstanty Murzynowski został pochowany w rodzinnym grobowcu (może w późniejszych latach),ale już takiej informacji "pisanej " w parafii nie mogę znaleźć.Natomiast jego żona Łucja Murzynowska zmarła w 1952 roku w Warcie 10km od Kalinowej (gdyż nie mogli mieszkać w tym samym powiecie gdzie był rodzinny majątek),jest pochowana w rodzinnym grobowcu i jej akt zgonu znajduje się w księgach metrykalnych.
W miastach prawdopodobnie są prowadzone księgi dotyczące pochówków na cmentarzach, ale w małych wiejskich parafiach ,chyba się tego nie praktykuje,więc jak znaleźć informacje, że Konstanty Murzynowski jest właśnie pochowany w rodzinnym grobowcu w Kalinowej.
Proszę o podzielenie się swoimi przemyśleniami i refleksjami na ten temat .
Pozdrawiam Zbyszek

Re: Akt zgonu =miejsce pochówku ?

05 wrz 2013, 21:57

Jankowski_Kamil napisał(a):


Co do pierwszego, napisałem o USC a USC jeszcze nie było bodajże ( chociaż nie pamiętam czy nie powstawały około 1875 czasami ) W każdym razie w archiwum znajdziesz jego akt zgonu, skoro masz rok, w archiwum które obejmuje wieś/ miasto w którym zmarł :)

Pozdrawiam
Kamil


USC powstały od października 1874
Odpowiedz