Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

29 gru 2012, 14:15

Uprzejmie proszę o kontakt osoby zainteresowane archiwaliami Kolegium Jezuickiego i Akademii (Kolegium) Lubrańskiego w Poznaniu. Interesuje mnie w szczególności lista uczniów (możliwie pełna) oraz skład grona nauczycielskiego obu szkół w XVIII wieku. Czy zachowały się do naszych czasów ?

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

29 gru 2012, 19:28

Witaj Mariuszu,

Sama bardzo jestem tym tematem zainteresowana.
O ile wiem takie listy nie zachowały się. Mam na myśli zarówno listy nauczycieli jak i alumnów.
Jedyny spis wykładowców i uczniów znalazłam w książce "Dzieje domowe albo opis przez dni osobliwszych dziejów i przypadków zdarzonych w Szkołach Wydziałowych Poznańskich", pochodzący z okresu 1781-1793.
Poniżej link do zasobów Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu - możesz zerknąć. Może znajdziesz coś ciekawego:
www.aap.poznan.pl/download/informator.rtf

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

29 gru 2012, 22:08

Dziękuję Asiu !

Wskazane przez Ciebie źródło, choć dość późne (koniec XVIII wieku), wygląda na bardzo ciekawe. Muszę się z nim zapoznać :)

Przy okazji życzę Ci wszelkiej pomyślności w Nowym Roku: zdrowia i wielu okazji do uśmiechu.

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

30 gru 2012, 20:07

Witaj Mariuszu!

Książka, choć raczej cienka, w istocie jest naprawdę bardzo ciekawa i można ją nabyć za kilka złotych.

Cieszę się, że mogłam polecić Ci jakąś ciekawą publikację :)

Ps. Dziękuję za życzenia i pięknie odwzajemniam się tym samym: dużo zdrowia, uśmiechu, kolejnych ciekawych odkryć i książek do napisania :)
Przy okazji zapytam: można je u Ciebie jeszcze nabyć? Czytałam, że nakład był mały (więc pewnie się rozeszły) ale chociaż zapytam :)

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

30 gru 2012, 20:32

Asiu :)

Nie są to wybitne dzieła :), tym bardziej cieszę się, że jesteś nimi zainteresowana. Ba, jestem nawet dumny z tego powodu :) Obie są u mnie do nabycia.

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

30 gru 2012, 22:46

Mariuszu,

mam "Dzieje domowe albo opis przez dni osobliwszych dziejów i przypadków zdarzonych w Szkołach Wydziałowych Poznańskich", a więc jeśli chcesz, mogę poszukać konkretnego nazwiska dla Ciebie, zwłaszcza że, o ile się nie mylę, książka posiada indeks nazwisk.

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

30 gru 2012, 23:03

P. Mariuszu
Częściowo o tym pisałem w temacie "Indeks osób ze starodruku "Popis roczny w szkołach wydziałowych poznańskich czterech klas wyższych z arytmetyki, geometrii, algebry i logiki pod dozorem Jana Krzewskiego nauczyciela matematyki, 1784"" - jest to w wątku Varia
Po 1775, utworzeniu KEN, powinny być podobne popisy w archiwach KEN-u w Warszawie, ale nie wiem, czy się zachowały i w jakim stanie.
Przed KEN-em, przed 1775, za okresu kolegiów, nie było obowiązku popisów szkół. Jak się coś zachowało to w archiwach jezuickich. Dużo informacji zebrałem z biografii księdza Rogalińskiego (jest dostępna na kpbc).
Roman KK

Re: Kolegia (szkoły) w Poznaniu w XVIII wieku

31 gru 2012, 09:32

Romanie !

Tak, dziękuję za przypomnienie. Czytałem Twoje opracowanie i znalazłem w nim jedną, interesującą mnie osobę.

Szkoda mi tych wcześniejszych lat, z połowy XVIII wieku i jeszcze wcześniejszych. W poznańskich kolegiach kształciło sie wiele osób spośród rodzin, którymi się zajmuję.

Kubo !

Dziękuję za chęć pomocy, ale chciałbym przeczytać całą książkę.

Przy dzisiejszym dniu życzę Wam Dosiego 2013 Roku !
Odpowiedz