Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 15:31

Szanowni Państwo,

Czy wie może ktoś z Państwa czym zajmował się komornik w końcu XIX wieku w zaborze pruskim?

*Wojtek*

Re: Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 15:42

wojtek1425 napisał(a):Szanowni Państwo,

Czy wie może ktoś z Państwa czym zajmował się komornik w końcu XIX wieku w zaborze pruskim?

*Wojtek*



"Komornik - hist. chłop nieposiadający własnej ziemi, mieszkający razem z rodziną u gospodarza (dosł. siedzący na komorze); pomagał w gospodarstwie w zamian za "dach nad głową"."


Pozdrawiam
--
Stanisław

Re: Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 15:42

Był to chłop mieszkający w chałupie u innego chłopa, który najczęściej "płacił" pracą za swoje mieszkanie.
Zobacz np. tutaj (pierwszy wyszukany link przez google):
http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview ... rt-0.phtml

Re: Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 15:58

Korzystając z tego samego źródła co Stanisław dodam, że komornikami byli często członkowie rodziny np. syn z synową i dziećmi.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komornik_%28ekonomia%29
A nie szukając daleko...:
viewtopic.php?f=2&t=3945&view=previous

Re: Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 17:23

Dzięki za pomoc:D

Pozdrawiam:
*Wojtek*

Re: Komornik w XIX w.

02 sty 2013, 21:47

To może być też przydatne. Komornicy to grupa ludzi mieszkająca na wsi w XVIII I XIX w, ich dzieci pracowały zazwyczaj na dworze, u wójta czy bogatego gospodarza jako parobcy czy dziewki. Ludność ta dosyć często - nie mając właściwie nic do stracenia- zmieniała nagle miejsce zamieszkanie- brali swój lichy dobytek na jakiś wóz i migrowali całą rodziną w regiony gdzie była szansa na lepiej płatną pracę. Np w końcówce XIX w dużo rodzin komorniczych przeniosło się z zachodniej Wielkopolski na tereny Śląska czy okolice Inowrocławia..
Dorota

Re: Komornik w XIX w.

03 sty 2013, 00:49

Witam,
Dziękuje Pani Doroto za informacje, są bardzo przydatne. Teraz wiem dlaczego ojciec mojej praprababci tak często zmieniał miejsce zamieszkania w ciągu kilku lat.

Pozdrawiam:
*Wojtek*

Re: Komornik w XIX w.

03 sty 2013, 08:04

Też: wątek "Tłumaczenie z łaciny" strona 23 od 9 stycznia 2012r.

Re: Komornik w XIX w.

04 sty 2013, 01:35

W zasadzie komornik, to dawny wiejski odpowiednik lokatora.
Mój przodek był mularzem. Kiedy w okolicy pojawiała się większa robota budowlana, przenosił się tam i wynajmował "komorę".
W księgach parafialnych figuruje czasami jako mularz a czasami jako komornik.
Pozdrawiam
Jacek

Re: Komornik w XIX w.

04 sty 2013, 18:15

Witam,
Odnośnie ojca mojej praprababci to również występuje sytuacja jak w u przodka Jacka. W jednym akcie pojawia się jako robotnik w drugim zaś jako komornik.

Pozdrawiam:
*Wojtek*
Odpowiedz