Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

14 sty 2013, 22:34

Czy ktoś z Państwa miał kontakt z takowym spisem?

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

15 sty 2013, 00:05

Spisu takowego nie mam.
Jakie nazwiska Cię interesują? Kogo szukasz?
Jaka miejscowość?
Jaki przedział czasowy, w jakich latach?

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

15 sty 2013, 16:58

Interesuje mnie obszary leżące w parafii Wielenin, Kozińscy lata około 1860-1930.
Interesuje mnie też Gusin gm. Świnice Warckie z podobnych lat.

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

15 sty 2013, 22:30

Witaj.
W dzisiejszym numerze (15.01.2013 r.) lokalnego tygodnika Echo Turku ukazał się artykuł pasjonata historii i regionalisty Andrzeja R. Tyczyno "Ostatni zajazd w Wilamowie". Artykuł poświęcony jest, zamieszkałej w Wilamowie, rodzinie Pelc. Jest w nim wzmianka, że "25 marca 1940 roku Bolesław Pelc poślubił Mariannę Kozińską (1919-1999). Z ich związku urodziło się dziewięcioro dzieci: Ryszard, Bogdan, Mirosława, Grażyna, Andrzej, Paweł, Tomasz, Maria Magdalena i Teresa".
Natomiast Leon Lubomir Kruszyński we "Wspomnieniach z przeszłości miasta Turku", przedstawiając, zawiązany 12 listopada 1918 r., 9-osobowy tymczasowy zarząd powiatu tureckiego, wymienia m.in. inżyniera Kozińskiego.
Nie wiem gdzie mieszkał ów Koziński i czy związany był z Wilamowem, ale może informacja ta okaże się śladem pomocnym w Twoich poszukiwaniach.
To jedyne wzmianki o Kozińskich w powiecie tureckim na jakie dotychczas trafiłem.

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

15 sty 2013, 22:47

Dziękuję Ci bardzo, inżynierem był brat mojego pradziadka, ale czy mowa o tym samym nie wiem. Szkopuł w tym, że Wielenin to nie Wilamów. Niezmierni Ci dziękuje, niestety Kozińskich jest od groma.

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

15 sty 2013, 23:13

Choć Wielenin i Wilamów to oddzielne parafie to miejscowości te oddalone są od siebie o ok. 7 km.

Re: Spis ziemian w powiecie tureckim guberni kaliskiej?

16 sty 2013, 19:22

Tak oczywiście. Jednak Kozińscy to bardzo liczne nazwisko, a z pewnością wiedziałbym o Mariannie jeżeli byłaby "z tych" Kozińskich, którymi się interesuje, bardzo możliwe że istnieje pokrewieństwo tej osoby z "moimi", ale z pewnością jest wcześniejsze niż 1880 (zaryzykować mogę nawet 1865). Postaram się poszperać w internecie jak miał na imię ten inżynier Koziński. Raczej nie dużo z Kozińskich w tych latach było inżynierami. Dziękuję bardzo Darku :)
Odpowiedz