Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gazety w Poznaniu w czasie II wojny

19 sty 2013, 20:17

Jakie gazety ukazywały się w Poznaniu w czasie II Wojny Światowej? Chciałabym przeszukać nekrologi z lat 1943-45. Szukam zgonu Heleny Rabiega.

Re: Gazety w Poznaniu w czasie II wojny

19 sty 2013, 21:32

10 września 1939r. wojska niemieckie zajęły Dąbie nad Nerem, Poznań, Środę, Jarocin, Trzemeszno i Wrześnię. Władze okupacyjne wznowiły wydawanie w Łodzi dziennika "Deutsche Presse". Ukazał się ostatni w okresie międzywojennym numer "Dziennika Poznańskiego" oraz "Przewodnika Katolickiego". W Łodzi udalo się wydać polską gazetę pt."Przyjaciel Narodu.Bezpartyjne pismo codzienne m.Łodzi."
12 września 1939r.władze niemieckie Poznania przejęły i opięczętowały lokale redakcji "Przewodnika Katolickiego". Ukazał się pierwszy numer "Kreisbblatt des Kreises Ostrowo".
12 września 1939r. w Łodzi zaczęła wychodzić "Soldaten-Zeitung der Schlesischen Armee".
15 września 1939r.w Poznaniu policja bezpieczeństwa zajęła i opieczętowała lokale dziennika "Kurier Poznański".
8 maja 1941r.Gestapo wydało zakaz kolportowania w Kraju Warty gazet w języku polskim wydawanych przez władze niemieckie w GG.( żródło: Cz.Łuczak " Dzień po dniu w okupowanej Wielkopolsce")

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Gazety w Poznaniu w czasie II wojny

20 sty 2013, 13:32

Czy w tym czasie nekrologi Polaków ukazywały się w niemieckich gazetach? Jakie niemieckojęzyczne gazety wtedy się ukazywały w Poznaniu.

Re: Gazety w Poznaniu w czasie II wojny

20 sty 2013, 15:07

polaszea napisał(a):Czy w tym czasie nekrologi Polaków ukazywały się w niemieckich gazetach?


Nie wiem , czy Niemcy by się godzili na takie marnotrawstwo papieru. Ale ważniejsze, że rodzina musiałaby zapłacić niemieckiej gazecie, za umieszczenie nekrologu - miałaby na to ochotę? Czy Polacy kupowali gazety niemieckie, czy może je bojkotowali?
W czasach przed i po wojennych istniał zwyczaj umieszczania informacji o zgonach i pogrzebach w kościołach i w ich pobliżu (tzw.”klepsydry”). Nie wiem, czy wolno było umieszczać w latach 1939-45 informacjie w języku polskim w miejscach publicznych, skoro nie wolno było nawet mówić w języku ojczystym w wielu miejscach (np.pracy). Co do pochówku wiadomo było poznaniakom, że im wolno grzebać zmarłych, tylko (o ile mi wiadomo) na cmentarzu górczyńskim.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Gazety w Poznaniu w czasie II wojny

20 sty 2013, 15:43

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Osoba, której szukam była pochowana na cmentarzu Górczyńskim ale jej grób już nie istnieje.
Odpowiedz