Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

20 sty 2013, 17:30

admin: wydzielono z innego wątku, proszę pisać na temat.
bandamka napisał(a):Witaj, jedna z pierwszych podpowiedzi jest na stronie sejm-wielki.pl, dot.: Józefa Budała;
na Poznań Project są tylko inne wersje nazwiska Igel. Pozdrawiam, Ania

Witam.

Post napisany przez Anię, winien być przykładem udzielania informacji dla osób poszukujacych wskazówek.
Dublowanie wpisów z PP, Basi, ZOSI, Nekrologów itp., to tak jakbyśmy traktowali poszukujących jak -
- PRZEPRASZAM ZA OKREŚLENIE tumanów czy nieudaczników, nie potrafiących wpisać nazwiska przodków do wyszukiwarek.
Nie dublujmy informacji, i nie obrażajmy szukających pomocy.
Podpowiadać gdzie szukać - TAK, to uczciwe, nie każdy początkujący wie gdzie poszukiwać informacji.
Przepisywać - NIE, nie są to moje informacje, to praca innych, poprzez którą przepisujący podnosi liczbą postów swoją aktywność na forum.
Przepraszam jeśli kogoś obraziłam, nie jest to moim zamiarem.

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

21 sty 2013, 12:09

Wyszukiwarki takie jak BASIA, Poznan Project, czy "nekrologi" nie są nieomylnym i ostatecznym źródłem, a jedynie dają odwołania do właściwych źródeł, w których powinno się dalej szukać. Nie widzę więc nic złego w podawaniu na forach pojedynczych wyników z tych wyszukiwarek, jednak za każdym razem powinno obok znaleźć się odwołanie do portalu, z którego pochodzą te informacje. Dzięki temu poszukująca osoba bez problemu powinna dalej odszukać oryginalne źródło informacji oraz ew. dalsze interesujące ją fakty.

Wiele osób odpowiadając na forum nie zamieszcza takich odwołań, przypisując jakoby sobie dane znalezisko. Znający temat domyślą się skąd pochodzi wpis, jednak nowicjusz będzie miał z tym problemy.
Wystarczyłoby pod każdym wpisem/grupą wpisów napisać coś w tym stylu:
Źródło: BASIA, http://www.basia.famula.pl
Źródło: Poznan Project, http://www.poznan-project.psnc.pl
Źródło: Wyszukiwarka nekrologów, http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php

Pozdrawiam
Piotr

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

21 sty 2013, 22:24

skała napisał(a):Wyszukiwarki takie jak BASIA, Poznan Project, czy "nekrologi" nie są nieomylnym i ostatecznym źródłem, a jedynie dają odwołania do właściwych źródeł, w których powinno się dalej szukać. Nie widzę więc nic złego w podawaniu na forach pojedynczych wyników z tych wyszukiwarek, jednak za każdym razem powinno obok znaleźć się odwołanie do portalu, z którego pochodzą te informacje. Dzięki temu poszukująca osoba bez problemu powinna dalej odszukać oryginalne źródło informacji oraz ew. dalsze interesujące ją fakty.

Wiele osób odpowiadając na forum nie zamieszcza takich odwołań, przypisując jakoby sobie dane znalezisko. Znający temat domyślą się skąd pochodzi wpis, jednak nowicjusz będzie miał z tym problemy.
Wystarczyłoby pod każdym wpisem/grupą wpisów napisać coś w tym stylu:
Źródło: BASIA, http://www.basia.famula.pl
Źródło: Poznan Project, http://www.poznan-project.psnc.pl
Źródło: Wyszukiwarka nekrologów, http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php

Pozdrawiam
Piotr

popieram i dziękuję w imieniu zagubionych nowicjuszy :)

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

22 sty 2013, 00:01

A ja się zgadzam z Danką. Nie ma potrzeby przepisywać całych elaboratów z innych stron. Wystarczy podać żdódło z odpowiednim linkiem, a każdy, także nowicjusz, bez trudu trafi pod właściwy adres.

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

22 sty 2013, 03:29

Myślę,że Danka i Piotr mają rację. Ja wielo korotnie też pomagałam nowicjuszom coś wyszukać. I fakt jest taki,że zdublowałam wpis np z Poznań projekt ale nie dlatego że ich traktuję jak "tumanów",Mam zupełnie inne odczucie. Dla każdego z nas jak zaczynał swoją genealogię i poszukiwał odpowiedzi na forum było czymś pokrzepiającym widzieć w odpowiedzi już jakąś część tego co poszukujemy a nie link. Fakt też jest taki,że podaję zawsze źródło skąd jest link, Gdyż nowicjuszowi on się jeszcze przyda na następne lata w całej tej wędrówce poszukiwawczej.
Beata

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

11 lut 2013, 18:03

Beato! Dziękuję za życzliwy stosunek dla nowicjuszy.Nie akceptuję tzw."poznańskiej" zaborczości, lęku o przywłaszczenie sobie pracy innych. Mam duże problemy typu technicznego,informatycznego.Sądziłam,że szukanie przodków będzie przyjemnością, ale w/w problemy,niechęć i obawy innych skutecznie mnie zniechęcają.

Pozdrawiam
Anna
Szukam Golińskich z okolic Odolanowa ,Mikstatu i okolic

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

11 lut 2013, 20:23

ag54@poczta.onet.pl napisał(a):...Nie akceptuję tzw."poznańskiej" zaborczości, lęku o przywłaszczenie sobie pracy innych. Mam duże problemy typu technicznego,informatycznego.Sądziłam,że szukanie przodków będzie przyjemnością, ale w/w problemy,niechęć i obawy innych skutecznie mnie zniechęcają. Pozdrawiam Anna
Szukam Golińskich z okolic Odolanowa ,Mikstatu i okolic

Anno.
Nic bardziej bolesnego – jak Twoja wypowiedź.
Przepraszam za te słowa, ale skoro nie akceptujesz Twoim zdanie „poznańskiej” zaborczości, to po jakie licho zalogowałaś się na Forum do” Wielkopolan” jako Użytkownik? – tego nie pojmuję.
Nie wiem z jakiego jesteś regionu, ale rzekłabym iż zamieszkują tam ludzie mało grzeczni.
Czy ta wypowiedź jest miła?
Nie pamiętam kiedy to było, jak spędzałam urlop z rodziną. Wiesz gdzie go spędzam? – w archiwach, a co tam robię? – indeksuję metrykalia, fotografuję różne księgi itd., a wiesz po co? – po to aby pomagać bezinteresownie innym.
Lubię się dzielić jeśli mam czym, ale ta pomoc ma być ode mnie, ma być wynikiem mojej pracy a nie ślizganiem się po ty….. innych, i och i ach - jacy to są aktywni na tym Forum.
Przecież informacje dostępne w Internecie prawie każdy wyszuka sam, a jeśli chce się przepisywać projekty, proszę bardzo, ale raczej do tego jest opcja prywatnych wiadomości i meile.
Na Forum winny być informacje, do których dotarliśmy w archiwach a których nie ma w Internecie, czy też z posiadanej mało dostępnej literatury.
Przepraszam, ale odechciewa mi się pracować i pomagać po takich wypowiedziach.

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

11 lut 2013, 20:50

ag54@poczta.onet.pl napisał(a):Nie akceptuję tzw."poznańskiej" zaborczości, lęku o przywłaszczenie sobie pracy innych...... Anna

Nic bardziej krzywdzącego, jak takie słowa. Lata całe tu jestem, nie mieszkam w Poznaniu ani nawet w Wielkopolsce, a doznałam na tym forum wiele dobrego, pomoc od nieznanych mi ludzi BEZINTERESOWNA, podzielono się ze mną wiedzą nie tylko genealogiczną, ale szerzej rozumianą- historia, informatyka itp. O jakiej zaborczości tu mówisz?Napisałaś zaledwie 5 postów(w tym żaden pomocny dla innych) a już obrażasz użytkowników forum. Nawet nie zastosowałaś się do regulaminu i nie podałaś miejscowości w której mieszkasz.Nie akceptujesz-a może warto się zastanowić nim coś napiszesz? Masz trudności z zrozumieniem tekstów? Bo odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz o czym była dyskusja w poprzednich postach w tym wątku.A chodzi głównie o to-cytuję Dankę:"Lubię się dzielić jeśli mam czym, ale ta pomoc ma być ode mnie, ma być wynikiem mojej pracy a nie ślizganiem się po ty….. innych, i och i ach - jacy to są aktywni na tym Forum."

Cytuję Ciebie" Szukam Golińskich z okolic Odolanowa ,Mikstatu i okolic"-po Twoim krzywdzącym poście chciałoby się powiedzieć: "a to szukaj sobie".

Cytuję Dankę:"Przepraszam, ale odechciewa mi się pracować i pomagać po takich wypowiedziach."Nie dziwię się, że Danka ma dość i nie zdziw się, że może wielu zniechęcić Twoja wypowiedź.

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

11 lut 2013, 21:33

Czy ktoś prócz:
admin: wydzielono z innego wątku, proszę pisać na temat.
Jest w stanie zrozumieć o co chodzi w tym wątku - ja się pogubiłem :-(
Z jakiego wątku przeniesiono ?

Przywołane w odpowiedziach cytaty są nieobecne w żadnym z wpisów
ag54@poczta.onet.pl
widocznych na tę chwilę na forum czyli:
viewtopic.php?f=2&t=6128
viewtopic.php?f=3&t=6240
viewtopic.php?f=3&t=6130
:roll:

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

11 lut 2013, 22:23

Cytaty w mojej wypowiedzi są z tego postu
ag54@poczta.onet.pl napisał(a):Beato! Dziękuję za życzliwy stosunek dla nowicjuszy.Nie akceptuję tzw."poznańskiej" zaborczości, lęku o przywłaszczenie sobie pracy innych. Mam duże problemy typu technicznego,informatycznego.Sądziłam,że szukanie przodków będzie przyjemnością, ale w/w problemy,niechęć i obawy innych skutecznie mnie zniechęcają.
Pozdrawiam Anna
Szukam Golińskich z okolic Odolanowa ,Mikstatu i okolic


A tak na marginesie=żałuję, że się odezwałam teraz i tylko szacunek dla tych, którzy już zdążyli przeczytać mój post, sprawia, że nie usunęłam go z forum.
Dotknęła mnie wypowiedź Anny tak jak i Dankę. A wątek rzeczywiście stał się nieco niezrozumiały, bo podzielono go zatracając tym samym sedno sprawy.
Tomku, przepraszam za mentlik jaki powstał.

Re: Udzielanie informacji dla osób poszukujacych wskazówek

12 lut 2013, 09:51

TomekD napisał(a):Czy ktoś prócz:
admin: wydzielono z innego wątku, proszę pisać na temat.
Jest w stanie zrozumieć o co chodzi w tym wątku - ja się pogubiłem :-(
Z jakiego wątku przeniesiono ?

Witaj Tomku!
Nie przypomnę sobie teraz niestety z jakiego wątku wydzieliłem post Danki, jednak niech on wystarczy na wstęp do tematu. Zacytowany w tym poście tekst jest tym, do czego Danka się odnosi. Z tego co wiem, reszta tematu nie była w żaden sposób modyfikowana, więc powinna być czytelna.

TomekD napisał(a):Przywołane w odpowiedziach cytaty są nieobecne w żadnym z wpisów
ag54@poczta.onet.pl
widocznych na tę chwilę na forum czyli:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... f=2&t=6128
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... f=3&t=6240
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewto ... f=3&t=6130
:roll:

Teraz ja nie wiem o jakich cytatach piszesz. Wszystkie inne cytaty pochodzą prosto z tego tematu.

Pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz