Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Co to za miejscowość?

10 lut 2013, 23:06

Witam wszystkich

Mam spory dylemat odnośnie miejsca urodzenia mojej prababci. Wg mnie w akcie widnieje miejscowość Kuszyn, jednak nie wiem czy jest tak w rzeczywistości. Owszem, taka wieś istnieje, ale w okolicach Kalisza, więc na pewno nie w powiecie poznańskim. Kolejna moja hipoteza, to Kuczyn, lecz on z kolei leży bliżej Leszna. Zastanawiałem się, czy nie jest to może nie istniejąca już miejscowość Knyszyn. Matka mojej prababci urodziła się w Maniewie, natomiast ojciec w Golęczewie, więc blisko Knyszyna. Doszedłem do wniosku, że urzędnik mógł połknąć literę -y- Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś potwierdził moje przypuszczenia, lub też im zaprzeczył :)

Poniżej link do aktu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 1c06a.html


Pozdrawiam,
Piotr

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 06:58

Witam

Kłecko (USC) - akt małżeństwa, rok 1907

Michael Bagadzinski (26 lat) , rodzice: Wladislaus Bagadzinski , Anna Krzyska ,
Katharina Rok (30 lat) , rodzice: Thomas Rok, Nepomucena Jasinska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Wladislaus Muszynski - świadek
Wladislaus Pieranski - świadek


Złotniki (USC) - akt urodzenia, rok 1881

Michalina , rodzice: Thomas Rok, Nepomucena Jasińska ,

http://www.basia.famula.pl/
Kuszyn leży w Wielkopolsce, więc tam mogła urodzić się Jadwiga. Nasi przodkowie wędrowali. Z Kłecka do Złotnik też jest kawałek drogi:) Ale Jasińscy pochodzili z Maniewa koło Knyszyna i Złotnik. Bardzo prawdopodobne, że jest to błąd w pisowni.

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 09:32

Po analizie wydaje się, iż chodzi o miejscowość Głuszyna .
Litera K jest zupełnie inaczej pisana przez tego urzędnika. Np Rzymskokatolickiego, czy też robotnika.
Sprawdź urodzenia w 1886 roku w Głuszynie.
Wojtek

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 10:00

Mi ta litera bardziej podobna jest do T
Może Wojtek ma rację. Ktoś bardziej doświadczony w odczytywaniu dokumentów mógłby pomóc.

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 11:34

Też przyszło mi do głowy, że może to być T ale takiej miejscowości, jak Tuszyn/Tuczyn w Wielkopolsce nie ma, więc szybko tą koncepcję odrzuciłem.

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 13:57

Witam!
Odczytuję nazwę tej miejscowości jako Tuczno- w akcie "w Tucznie".
Serdecznie pozdrawiam _ Izabella

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 16:04

Głosuję na Głuszynę.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 17:18

No to Piotrze masz teraz ciężki orzech do zgryzienia :lol:

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 17:51

Coraz bardziej przekonuje mnie jednak opcja z Tucznem, głównie ze względu na stosunkowo bliską odległość do miejscowości, w których urodzili się rodzice Jadwigi, czyli do Golęczewa i Maniewa. Głuszyna wydaje mi się mniej prawdopodobna, gdyż na podstawie innych aktów można stwierdzić, że w 1881 roku rodzice mojej prababci mieszkali w Golęczewie, natomiast w 1907 r. w Maniewie.



Pozdrawiam,
Piotr

Re: Co to za miejscowość?

11 lut 2013, 19:16

Obstawiam Knyszyn (dziś na terenie poligonu biedruskiego), blisko Golęczewa i Złotnik.

Re: Co to za miejscowość?

13 lut 2013, 14:14

Dla mnie wygląda to na Strzeszyn, miejsce śmierci ojca zmarłej. Może pisane w pospiechu wygląda trochę inaczej.
Odpowiedz