Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

11 lut 2013, 18:55

Witam!
Szukam informacji i proszę o pomoc. Chciałabym odszukać akt śmierci praprababci Marianny Kasińskiej, która zmarła w Poznaniu w 1869 roku, rodzina mieszkała wtedy przy ulicy Bydgoskiej - Brombergstr. 4. Marianna Kasińska została pochowana na cmentarzu św. Jańskim ( informacja z nekrologu).
Nie wiem w księgach której poznańskiej parafii powinnam szuakć aktu zgonu - prosze o podpowiedź, z góry dziekuję za pomoc A. Kwaśny

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

11 lut 2013, 19:39

Witam !
Myślę ,że będzie pomocne:
Cmentarz parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami ,zwany Świętojańskim
str.84
Na cmentarzu tym chowano okoliczną ludność Śródki i Głównej, a także Żegrza i Rataj.
http://wtg-gniazdo.org/upload/rocznik/w ... k_2011.pdf

Pozdrawiam
Ela

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

11 lut 2013, 20:56

Bardzo dziękuję za informacje i ciekawą, poleconą lekturę, serdeczne pozdrowienia Ania Kwaśny

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

11 lut 2013, 21:13

Ul. Bydgoska znajduje się na Śródce. Śródka należała wtedy do parafii Metropolitalnej.
Wojtek

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

12 lut 2013, 11:16

Witam!
Do jakiej parafii należała ul. Strzelecka w tym okresie? Czy jest gdzieś spis parafii poznańskich z przydzielonymi ulicami?

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?

22 maja 2013, 14:20

Witam!
Dostałam dzisiaj odpowiedź z AP Poznań, które ma w swoich zasobach poszukiwany przez mnie akt zgonu. Pisząc do archiwum podałam parafię św. Jana, a w odpowiedzi dostałam też informację, która być może przyda się jeszcze komuś, że dla Śródki akta wytwarzała inna parafia poznańska - p.w. św. Małgorzaty A. Kwaśny

Re: Poznań 1869 rok- jaka to parafia?W uzupełnieniu konkretn

22 maja 2013, 20:29

Dziękuję przy tej okazji Annie, Eli i Wojtkowi za uzupełnienie mych informacji
w przedmiotowej sprawie cmentarza Świętojańskiego i związanych z nim dokumentów.

Przy okazji pochwalę naszego "Dobrego Duszka":-) z Forum,specjalistkę od dawnej prasy poznańskiej.

To jest sugestia dla szukających Swych zmarłych w Poznaniu,szczególnie kiedyś pochowanych u
Św.Jana Maltańskiego (informacja na wszelki wypadek, dla odwiedzających nasze Forum,a może jeszcze nie znających tej sprawy:cmentarz ten został zlikwidowany przez "władzę ludową" w latach 1960tych,nieupilnowani
wtedy zmarli pochowani zostali potem w zbiorowych mogiłach na Miłostowie,zawiaduje firma "Universum").

Z tradycji rodzinnej,popartej fotografią, wiedziałem,że mam ciotkę, zmarłą jako niemowlę na Śródce,
pochowaną właśnie na w/w cmentarzu.
Moje osobiste fizyczne naoczne poszukiwania w Archiwum Państwowym w Poznaniu przyniosły zero rezultatu,dopiero z nekrologów,zamieszczonych w prasie poznańskiej w pasującym przedziale czasowym,a odszukanych przeze mnie tamże dzięki naszej niezawodnej Koleżance,znalazłem moją ciotkę jako zmarłą w styczniu 1899r. na Śródce, w sąsiedztwie ul.Bydgoskiej.
Wyjaśnił się przez to jakby"pusty" przedział czasowy pomiędzy kolejnymi dziećmi moich przodków oraz lokalizacja
mej w/w ciotki w "drzewie" .

Wnioski, z mojej może rozwlekłej pisaniny, dla Koleżanek i Kolegów:
- akta w AP w Poznaniu mogą być niespójne dla pewnych roczników (konkretnie 1898-1899)i parafii
- nekrologi w prasie poznańskiej zdigitalizowanej są cennym źródłem dla poszukiwań
- dotyczy to także miast powiatowych z dawnej Prowincji Poznańskiej Prus (sprawdziło mi się dla niektórych,
np.Śremu).

Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek.
Odpowiedz