Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

02 mar 2013, 15:11

Szanowni Państwo


Wraz z dr Bartoszem Kruszyńskim, z Zakładu Historii Wojskowości Wydziału Historycznego UAM, chcemy zainicjować projekt badawczy, którego tematem ma być służba Polaków w armii niemieckiej podczas I wojny światowej. Poszukujemy listów, kart pocztowych, zdjęć i innych dokumentów, takich jak karty powołania do wojska, książeczki wojskowe z okresu niemieckiego itp. Jeżeli ktoś posiada tego typu materiały i chciałby je udostępnić proszony jest
o kontakt.
Alina Kucharska

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

02 mar 2013, 15:22

Mam zdjęcie z tego okresu, znam nazwisko żołnierza. To brat mojej babci ale nie znam imienia.
Jest Pani zainteresowana?

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

02 mar 2013, 19:13

Moi obydwaj dziadkowie służyli w armi pruskiej. Posiadam ich zdjęcia. Ekspert od umundurowania na podstawie umundurowania i miejsca wykonania zdjęcia określił w jakiej jednostce służył mój dziadek. Na drugim można odczytać pisaną recznie miejscowość ( na pograniczu fracusko-belgijskim). Trzecie zdjęcie obrazuje dwóch piechurów służacych w garnizonie poznańskim, nie rozpoznanych - być może związanych z rodziną.Jeśli to zainteresuje to służę skanami. Zbyszek

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

02 mar 2013, 21:32

Mój dziadek był żołnierzem 102 Pułku Piechoty(3 saksoński)w Zittau.
Posiadam kilka kartek z lat 1900-1905 i zdjęcie.
Z czasów I wojny światowej mam kilkanaście zdjęć frontowych ,oraz dość obszerną korespondencje (kartki) Zofija

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

02 mar 2013, 23:14

Zaczęłam opracowywać biogramy poległych w I w. św.z parafii Pępowo.Było ich 184.Wśród nich brat dziadka Stanisław Biernacki,który poległ we Francji,brat babci Jan Krajka poległ pod Guncati na Bałkanach.Dziadek Piotr Biernacki przeżył wojnę.Na czas jego mobilizacji do gospodarstwa babci był przydzielony jeniec francuski Gustav Denis z Montmirail nad Marną.
Za jakiś czas mogę się podzielić efektami swojej pracy.

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

04 mar 2013, 14:27

Bardzo dziękuję Państwu za zainteresowanie. Jeżeli posiadają Państwo skany prosiałbym o nadsyłanie na mój adres mailowy. Prosiłabym także o krótkie notki biograficzne żołnierzy oraz o Państwa dane, z czyich zbiorów pochodzą przesłane materiały.
pozdrawiam
Alina Kucharska

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

04 mar 2013, 22:01

kalinka25 napisał(a):Bardzo dziękuję Państwu za zainteresowanie. Jeżeli posiadają Państwo skany prosiałbym o nadsyłanie na mój adres mailowy. Prosiłabym także o krótkie notki biograficzne żołnierzy oraz o Państwa dane, z czyich zbiorów pochodzą przesłane materiały.
pozdrawiam
Alina Kucharska


Do kiedy należy przekazywać materiały? Jestem chętny, aby przesłać skany kilku zdjęć, w tym jednego, które służyło jako karta pocztowa i zostało wysłane przez brata mojej prababci z Francji do Mielżyna k. Witkowa.
Pozdrawiam
Jarek

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

05 mar 2013, 11:38

Pani Alino.
Czy mogłaby Pani nieco "poszerzyć" informacje o owym projekcie? Czy zebrane materiały będą dostępne w sieci, czy też będzie to publikacja książkowa?itd itp

Pozdrawiam

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

05 mar 2013, 12:21

Projekt ten bazuje na mojej pracy magisterskiej, której tytuł brzmi "Obraz I wojny światowej w listach i wspomnieniach polskich żołnierzy walczących w armii niemieckiej". Dopiero rozpoczynamy prace nad nim. Myslę, że z czasem zostaną prace nad owym projektem nagłosnione. Efekty badań mają zostać opublikowane. Materiały proszę przesyłać na adres kalinka2502@interia.pl
pozdrawiam
Alina Kucharska

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

11 mar 2013, 21:40

Mam dwa zdjęcia mojego pradziadka z okresu jeszcze przedwojennego. Tuż przed wojną mój pradziadek służył w wojsku pruskim, w oddziale zwiadowczym. Został pojmany do niewoli francuskiej (podobno pod Verdun). Tak przy okazji zapytam, jak odnaleźć który dokładnie był to oddział?

Krzysztof Wojtalik

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

06 kwi 2013, 22:10

Witam.
Może trochę na marginesie głównego tematu.Zdobyłem swego czasu antykwarycznie wydaną w Niemczech (ciekawe-dlaczego tam?)po niemiecku książkę carskiego Generała A.A.Noskowa,dosyć barwnej postaci skądinąd:-), n/t frontu wschodniego w pierwszej wojnie światowej,Operacji "Walec Parowy" itp.Tam też walczyli Polacy po obu stronach frontu.
Jeżeli kogoś z Was taka książka interesuje,to mogę odstąpić.
Pozdrawiam.
Jacek(Gerszewski)

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

06 kwi 2013, 22:14

Jeszcze jedno a propos: może będę miał niemiecką monografię o bitwie pod Verdun.
Jeżeli zdobędę,to też mógłbym odstąpić.
Tak przy okazji:mój dziadek Felicjan (1869-1961) też walczył pod Verdun i udało mu się je, jak widać,
przeżyć i troszkę jeszcze pożyć :-)
Pozdrawiam.
Jacek(Gerszewski)

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

06 kwi 2013, 22:44

Witam Jacku, mój dziadek walczył na froncie wschodnim i tam został ranny /pod Nowogródkiem/,czy w tej książce jest coś na ten temat? Służbę wojskową odbył w jednostce artylerii ciężkiej,w V Korpusie Armii - Dolnośląski Pułk Artylerii Ciężkiej nr 5 stacjonujący w Poznaniu /Niderschlesisches FuBartillerie-Regimentt Nr5/ być może,że walczył również w tej jednostce. Pozdrawiam. Nela

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

09 kwi 2013, 22:25

Witaj.
Sprawdzę w tej książce i dam Ci znać.
Książka jest ogólna o operacji "W,P." i o samej bitwie
może coś być, o poszczególnych żołnierzach-
raczej nie:-(
Przy okazji:sprawdzaj na aukcjach Al.dział starej fotografii.
Tam jest często mnóstwo starych po-pruskich fotografii.
Z różnymi formacjami.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Jacek.

Re: projekt badawczy dotyczący I wojny światowej

27 lis 2014, 15:44

Witam
Na początku chciałabym przeprosić za tak długą nieobecność i brak informacji z mojej strony. Projekt naukowy, który miał zostać uruchomiony, z przyczyn od nas niezależnych nie zostanie przeprowadzony w takim kształcie w jakim zakładaliśmy. Nie chcemy jednak z niego rezygnować, dlatego też po raz kolejny zwracamy się z prośbą do Państwa o udostępnienie rodzinnych pamiątek związanych z polskimi żołnierzami walczącymi podczas I wojny światowej w szeregach armii niemieckiej. Możecie się Państwo w tej sprawie kontaktować z p. dr. Bartoszem Kruszyńskim (bkrusz75@gmail.com)
Jednocześnie zapraszam do odwiedzenia wystawy w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym pt. „Obcy mundur – dola tak… Polacy z zaboru pruskiego w armii niemieckiej 1914 – 1918. W stulecie wybuchu I wojny światowej”, która została przedłużona do 1 marca 2015 r. Do końca trwania wystawy przynosić można rodzinne pamiątki pozostałe po żołnierzach, które wystawione zostaną w gablotach do tego celu specjalnie przeznaczonych. Zachęcam do włączenia się w tę akcję. Już teraz udało się zebrać sporą i ciekawą kolekcję najróżniejszych obiektów. W sumie na wystawie oglądać można pamiątki po ponad dwustu Polakach, którzy służyli na frontach Wielkiej Wojny.
Pozdrawiam serdecznie
Alina Kucharska
Odpowiedz