Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pytanie o znaczenie słowa

10 mar 2013, 16:22

Co w XVII i XVIII w mogło znaczyć słowo "myg" ?

Re: Pytanie o znaczenie słowa

10 mar 2013, 19:20

Lilu,

czy mogłabyś podać kontekst, w jakim użyto tego słowa? Na razie nic nie przychodzi mi na myśl.

Pozdrawiam,
Kuba

Re: Pytanie o znaczenie słowa

11 mar 2013, 08:36

Pytam, czy ktoś zapisany w akcie ślubu 1800 jako Myg mógł potem nazywać się Komorowski?

Re: Pytanie o znaczenie słowa

11 mar 2013, 09:46

Hm... Mücke to po niemiecku KOMAR. W dialektach wymawiane jak "Myk" i do gwar wielkopolskich zapożyczone jako "myga" czy "nyga". Skądinąd wiadomo, że istnieje związek etymologiczny między Komorowem (na gruntach którego powstał o miasteczko nazwane Mikstatem) a właśnie Mikstatem czyli Mix-stadt, albo "Mücks-stadt" przez skojarzenie ze słowem "komar" (tak rozumiano widocznie pochodzenie nazwy wsi Komorowo). Więc coś jest na rzeczy.

Re: Pytanie o znaczenie słowa

11 mar 2013, 11:29

Ja mam też taki maleński problem ze zrozumieniem pewnych kombinacji w nazewnictwie. Nazwisko Glinkowski przemiennie z nazwiskiem Morek. Może ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć. Pozdrawiam.

Re: Pytanie o znaczenie słowa

11 mar 2013, 12:01

Dziękuję Łukaszu, tylko skąd mieć pewność, że osoba znaleziona pod tym nazwiskiem to ta szukana. I tu dylemat, no cóż...

Re: Pytanie o znaczenie słowa

19 mar 2013, 20:38

Może nie ten temat ale..
Jaki okres czasu może określać taki wpis w Recesie Separacyjnym 1823 roku:
"składa się z siedmiu posad włościańskich, które w dawnych już czasach prawem wydane"
O jakim zakresie lat wstecz może być mowa: naście, dziesiąt, set?

Re: Pytanie o znaczenie słowa

16 paź 2013, 23:28

Witam -

Podpinam sie pod temat.

Znalazlam zupelnie przypadkowo w gazetce koscielnej parafii
Matki Boskiej Bolesnej/Lazarz z 1932 roku, w dziale "Ruch w Towarzystwach"
powiadomienie o mszy swietej w kosciele Zmartwychwstania
Panskiego, Wilda, na intenecje zlotych godow moich pradziadkow.
Uzyto wyrazenia "...godow malzenskich druhów Majewskich...".

Dlaczego druhów/druchów ? Czy to ma znaczyc przyjaciol, towarzyszy ?

Dziekuje.

Re: Pytanie o znaczenie słowa

17 paź 2013, 05:24

Encyklopedia Staropolska:

"Druch (mylnie pisany czasami druh), to samo co drużba, przyjaciel, towarzysz, niby drugi ja. Miklosich mylnie wywodzi ten stary wyraz polski z języka rosyjskiego. Zdaniem Karłowicza istnieć tylko musiała w dawnej polszczyźnie forma drug, od której poszły: drużba, drużka, drużyna. Forma zaś druch jest spieszczoną, jak: brach, Jach, klech, swach, od: brat, Jan, kleryk, swat, wreszcie zdaniem naszem i lach od las, t. j. mieszkaniec leśny, w przeciwstawieniu do rolniczego na polach polanina. Od drużki (mylnie pisanej przez sz) powstała forma zdrobniała druchna, jak od Bogdanny — Boguchna, od Stanisławy — Stachna i t. p.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Pytanie o znaczenie słowa

17 paź 2013, 11:10

Hallo Haniu,
ponieważ ten wpis dotyczył roku 1930 nie przywiązywałabym do słowa druh specjalnego znaczenia. Bardzo często w różnych towarzystwach stosowało się i stosuje nadal tę formę zwracania się do siebie, szczególnie wśród starszych członków. Nie potrafię powiedziec skąd to powstało, ale wiem że na przykład w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim ta forma jest nadal aktualna.
Oczywiście druh, a nie druch.
Pozdrawiam, T.

Re: Pytanie o znaczenie słowa

17 paź 2013, 11:48

W poprzednim poście podałem wyjaśnienie słowa wg Encyklopedii Staropolskiej. Słowo współcześnie też jest uzywane. Właśnie przez członków różnych organizacji i stowarzyszeń (przykładowo Harcerstwo czy OSP). W latach trzydzistych też było używane w tym znaczeniu.

Czyli być może było używane w stosunku do członków tego stowarzyszenia (Towarzystwa), którego byli członkami.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Pytanie o znaczenie słowa

17 paź 2013, 13:38

Marku i Teresa, dziekuje bardzo za wyjasnienie i informacje.
Zgadza sie Pradziadkowie nalezeli do Towarzystwa Swietego Wladyslawa na Wildzie
stad uzycie slowa.
Nie wiedzialam o tej przynaleznosci wczesniej ale gazetka parafialna MBB z Lazarza
to kopalenka informacji jak widac nie tylko lazarskich :)

Re: Pytanie o znaczenie słowa

10 lis 2013, 19:42

Witam.
We wpisie księgi metrykalnej dotyczącym Rozalii (łacina)- zgony 1818 r., ksiądz umieścił następujące zdanie w języku polskim.
"szczepione raz się nieprzyjęły, drugi raz przyjęły się i w nich umarła"
Poproszę o wytłumaczenie znaczenia tych słów.
Pozdrawiam.

Re: Pytanie o znaczenie słowa

19 sie 2014, 17:49

Nie chcę zakładać nowego wątku więc podepnę się tutaj. Nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi, więc chciałbym zapytać czy protoplasta jest zarówno pierwszym znanym pokoleniem? Czy dopiero dzieci protoplasty uznaje się za pierwsze pokolenie?

Re: Pytanie o znaczenie słowa

19 sie 2014, 20:17

Ilustrowany Słownik Języka polskiego Michała Arcta z 1916 roku podaje taką definicje
"Protoplasta- najstarszy przodek, od którego ród początek swój wywodzi"
Pozdrawiam Piotr
Odpowiedz