Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

04 lip 2008, 19:17

Informuję, że zakończyliśmy opracowywanie zbioru kartograficznego naszego muzeum.
Jest to 260 map topograficznych z terenu dawnego powiatu wrzesińskiego (dzisiejsze gminy Wrzesnia, Kołaczkowo, Miłosław, Strzałkowo i części gm. Nekla) pochodzących z okresu parcelacji gruntów z lat 1863-1864.
Co ciekawe na mapach zapisane są nazwiska właścicieli gospodarstw i pól.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

05 lip 2008, 11:55

Sebastianie, czy mógłbyś spojrzeć na Opatówko i Żerniki? Około 1864 r. pojawili się na tym terenie moi przodkowie, o których wspominałem Tobie.

Pozdrawiam

Jarek

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

06 lip 2008, 17:16

Przykro mi Jarku, akurat map tych miejscowości nie mamy.
Pozdrawiam.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

06 lip 2008, 19:52

Sebastianie,

a czy mógłbyś rzucić okiem na Nową Wieś Król. - nazwiska Jakubowski (Szczepan i Franciszek) oraz ewentualnie Dzieciuchowicz?

Pozdrawiam
Maciej

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

07 lip 2008, 07:20

Tak od razu to mogę powiedzieć, że rodziny Jakubowskich i Dzieciuchowiczów to stare i zasłużone rodziny wrzesińskie.
Najstarsze informacje jakie o nich znalazałem to:
Jakubowscy mieszkali w Kaczanowie pod Wrześnią. W 1750 r. kupili parcelę przy wrzesińskim rynku.
Oczywiście najbardziej znany z Jakubowskich to Józef Kalasanty Jakubowski ur. w Kaczanowie w 1788 r., nauczyciel w Gminazjum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Zmarł we Wrześni 1877 r. Pochowany w Kaczanowie.
Jeden z Dzieciuchowiczów w 1793 r. był rajcą miejskim we Wrześni.
Zaś najbardzoej znany to Stefan Dzieciuchowicz, powstaniec wielkopolski urodzony w 1892 r. a zmarły w 1968 r. we Wrześni.
Dzieciuchowicze posiadają kamienicę przy ul. (dawniej) Poznańskiej.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

07 lip 2008, 09:42

Sebastianie, dzięki za odpowiedź. Z tymi rodzinami mam spory problem.

Z Jakubo(w)skimi - wiadomo, dużo ich w każdej wiosce. Obszarem moich poszukiwań jest Kostrzyn. Jakubowscy pojawiają się tam dopiero w XIX wieku. Mój przodek Franciszek Jakubowski powinien był się urodzić w 1807. W Kostrzynie, w księgach urodzeń nie ma po nim śladu.

Znalazłem tych samych Jakubowskich w Nowej Wsi (par.Grabowo), gdzie rodzi się syn Franciszka, mój pra-pra-dziadek. Tam też natrafiłem na ślad ojca Franciszka - Szczepana (Stefana) s.Pawła i Marianny Jakubowskich.

W 1853 Franciszek był wzmiankowany jako "possesor coloniae", cokolwiek miałoby to w rzeczywistości oznaczać. Przypuszczam, że miał jakąś ziemię w połowie XIX w, dlatego też ewentualne mapki mogłyby być ciekawe. W Nowej Wsi rodzą się też inne dzieci Franciszka, więc na pewno mieszkał tam dłużej. Jednak w latach 1805-11 nie ma aktu urodzenia Franciszka w parafii Grabowo, do ktorej należała Nowa Wieś Królewska. Franciszek przeprowadza się w każdym razie do Kostrzyna i tam mieszka aż do śmierci.

Co do Dzieciuchowiczów, to trop Wrzesiński już też badałem. Moi Dzieciuchowicze występują w Kostrzynie już w I poł XVIII wieku. Najbardziej znany był żyjący w Kostrzynie Tomasz Dzieciuchowicz (1734-1799). We Wrześni w tamtych latach żył inny Tomasz Dzieciuchowicz (zmarł w latach 20/30-tych XIX wieku). Początkowo jednak myślałem, że to ta sama osoba. Wydaje się, że Dzieciuchowicze mogli przybyć do Kostrzyna z Jarocina - mam kilka śladów, których jednak w pełni nie badałem. W Nowej Wsi Król. także się sporadycznie pojawiali. Wygląda na to, że Dzieciuchowicze z Kostrzyna i ci z Wrześni to zupełnie inne rodziny, może jakoś spokrewnione, ale brak na to dowodów poza rzadkim nazwiskiem.

Żoną wspomnianego Franciszka Jakubowskiego była Salomea Dzieciuchowicz, wnuczka kostrzyńskiego Tomasza Dzieciuchowicza.
Więcej szczegółów tutaj - http://www.glowiak.com/person.php?id=391

Pozdrawiam,
Maciej

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

07 lip 2008, 09:47

Macieju !
Czyżby szykował się niezły spadeczek. Parcelka przy rynku wrzesińskim i kamienica na Poznańskiej. Chyba nieźle. :D
Wojtek

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

07 lip 2008, 09:51

wojciech napisał(a):Macieju !
Czyżby szykował się niezły spadeczek. Parcelka przy rynku wrzesińskim i kamienica na Poznańskiej. Chyba nieźle. :D
Wojtek


Wojtku, plan był taki, że gdybyś znalazł w tych księgach z Grabowa ten akt urodzenia Franciszka Jakubowskiego, to bym Ci coś odpalił. Ale tak...

Maciej

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

07 lip 2008, 10:01

tak to jest z tajnymi planami. Człowiek nie wie co kombinują inni i potem popełnia błędy. :(
Wojtek

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

09 lip 2008, 11:30

witam Panie Sebastianie czy można wstąpić do muzeum i pooglądać te mapy mnie interesuje rodzina Królewczyków i Grześkowiaków z Gozdowa oraz Michalak ok Bieganowa

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

10 lip 2008, 06:38

Wstąpić można zawsze.
Póki co przygotowujemy się do rozbiórki dachu. Więc na razie nie możemy zajrzeć do map, bo "trochę" biegamy z eksponatami i magazynem, ale w sierpniu można.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

10 lip 2008, 13:46

:D ok na pewno wejdę

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

17 lip 2008, 20:29

Sebastian Mazurkiewicz napisał(a):Oczywiście najbardziej znany z Jakubowskich to Józef Kalasanty Jakubowski ur. w Kaczanowie w 1788 r., nauczyciel w Gminazjum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Zmarł we Wrześni 1877 r. Pochowany w Kaczanowie.


Sebastianie,

Czy wiesz coś więcej o tych Jakubowskich z Kaczanowa? Rozmawiałem właśnie z pewnym panem z Kaczanowa i mówił, że Jakubowscy z Nowej Wsi i ci z Kaczanowa to ponoć jedna rodzina. Będę drążył temat, ale gdybyś coś jeszcze znalazł, to będę wdzięczny.

M.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

18 lip 2008, 13:55

Jesteśmy w posiadaniu druku tekstu rękopisu napisanego przez Józefa Kalasantego Jakubowskiego pt. "Na pamiątkę Kaczanowa Potomności" - a w nim historia rodziny i Kaczanowa. Drzewo genealogiczne rodziny Jakubowskich do 1742 r.
Posiadamy także artykuł o J.K. Jakubowskim i rodzinie z 1931 r.
Zapraszam do odwiedzenia naszego muzeum.
Ostatnio edytowano 18 lip 2008, 14:00 przez Sebastian Mazurkiewicz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

31 lip 2008, 06:55

Witam
Mnie interesuje miejscowość Staw koło Wólki z którego pochodzi moja prababcia Maria Lutomska córka Bolesława matka mojego dziadka Tadeusza Watty Skrzydlewskiego z Ocieszyna
Byłem w lipcu 2009 i szukałem Parku i resztek dworu wiem, że istnieje ale gdzie tego nie wiem bo nie znalazłem.
Szukałem grobów Lutomskich i one nie istnieją...

Proszę o sprawdzenie.

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio edytowano 15 lip 2009, 07:43 przez DąbrowskiJacek, łącznie edytowano 4 razy

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

31 lip 2008, 09:26

Witam Panie Sebastianie,
a czy moglby Pan sprawdzic moich Jakubowskich?
1.Tomasz Jakubowski ur 1837? - zm . w Bieganowo - zamíeszkiwal w Graboszewo,Nadarzyce,Borkowo,Sokolniki,Bieganowo
Jakub ur 1862,Jozef ur 1860,Ludwik ur 1875, Anton ur 1870 Jakubowscy

serdecznie dziekuje
Ewa Vitovec

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

02 sie 2008, 14:46

Witam
Dopiero zaczynam swoją podroż...
Jeszcze nie wiem wszystkiego co i jak... najgorsze że od strony mego taty biologicznego wiem mało. Strzałkowo to na 100 % nazwisko Przywarty czy są u Pana jakieś zapiski, które pomogą ??
Samo nazwisko Przywarty jest jakoś mało używane...:)

Pozdrawiam serdecznie
w oczekiwaniu na informacje..
Irmina B z domu Przywarta

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

05 cze 2009, 10:30

Sebastianie, może masz jakieś informacje o rodzinie Szykownych?

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

06 cze 2009, 08:15

Sebastianie, mam problem z odszukaniem miejsca zamieszkania mojej prababki Agnieszki Graczyk, która wyszła za mąz za gospodarza o nazwisku Fechner, prawdopodobnie z Grabowa Kościelnego , i dalej aktu ślubu mojej babci Wandy Graczyk, która,jeśli Grabowo Kośc.jest pewne, tam brała ślub z Adamem Kaźmierczakiem ze Środy - rok 1899.
Mam prośbę o sprawdzenie w kolekcji, czy figuruje nazwisko Fechner / nie znam imienia/- wieś Grabowo Kościelne .

Z podziękowaniem i pozdrowieniami Danuta
Ostatnio edytowano 08 cze 2009, 08:05 przez lis46, łącznie edytowano 1 raz

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

08 cze 2009, 08:02

Sebastianie, w poprzednim poście napisałam błędnie Grabowo Kościelne, a winno być Grabowo Królewskie.
Pozdrowienia Danuta

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

26 sie 2011, 16:12

Sebastianie, bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Komorowski - Nekla. Pzdr. Lila

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

26 sie 2011, 16:58

Podziękowania dla Sebastiana za błyskawiczną PW. Lila

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

30 sie 2011, 19:33

Mam prośbę odnośnie sprawdzenia rodziny Zamiara ze wsi Szemborowo.

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

13 wrz 2011, 13:15

Witam.
Czy mógłbyś Sebastianie sprawdzić dla mnie nazwisko Chromiński (gmina Września i Nekla).
Pozdrawiam Ewa Tatarzynska

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

13 wrz 2011, 19:42

Witam!
Na forum WTG doradzam merytorycznie, podpowiadam gdzie i jak szukać.
Nie wykonuję kwerend.
Kwerendy można przeprowadzać samemu lub zlecić muzeum@wrzesnia.pl
Pozdrawiam
Sebastian Mazurkiewicz

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

14 wrz 2011, 06:23

Bardzo dziękuję za informację.
W ubiegłym roku byłam z wycieczką rodu Chromińskich z Wielkopolski w Archiwum Wrzesińskim.
Ewa

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

20 wrz 2011, 11:17

Sebastianie czy może posiadasz wiadomości o rodzinie łabędzkich i Grześkowiaków Września, Obłaczkowo, chocicza od około 1900 może być wczesniej

Re: Kolekcja kartograficzna Muzeum Regionalnego we Wrześni

20 wrz 2011, 14:50

piotrex0100 napisał(a):Sebastianie czy może posiadasz wiadomości o rodzinie łabędzkich i Grześkowiaków Września, Obłaczkowo, chocicza od około 1900 może być wczesniej


Witam!

Jeśli chodzi o Grześkowiaków z Obłaczkowa i Chociczy, to posiadam pewne informacje. Proszę o kontakt na priv.

Pozdrawiam
Jarek
Odpowiedz