Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Treść umowy przedślubnej

21 mar 2013, 15:34

Witam. Ciekawa jestem ,czy i w jaki sposób mogłabym dotrzeć do treści umowy przedślubnej moich pradziadków. Nr umowy 781 z 1887r. zawartej w Kaliszu.


Pozdrawiam.

Re: Treść umowy przedślubnej

21 mar 2013, 20:40

Witaj Jadwigo,

taka umowa najpewniej została zawarta u notariusza.
Trzeba przejrzeć akta notariuszy kaliskich, wyłowić tych, którzy mieli wówczas kancelarię i przejrzeć repertoria z tego danego roku. Na końcu danego rocznika znajduje się indeks nazwisk, więc poszukiwania nie powinny być czasochłonne.

Re: Treść umowy przedślubnej

21 mar 2013, 22:10

Ja wygrzebałem takie umowy (z 1882r), ale kto to przeczyta. Są sporządzone w języku polskim i niemieckim. Niektórych rzeczy się domyślam raczej niż przeczytam. To co dowiedziałem sie nic mi nie wyjasniło. Więc niepotrzebny wydatek Na forum sprawy nie stawiam bo to jednak 12 stron, a musiałbym wysłać chętnemu do przeczytania skopiowane w formacie A2. W formacie A4 są trudne do odczytania (słaba jakość). Pisarz pisał prawdopodobnie szybko a treść pewnie była standardowa, więc pisał pierwszą literę wyrazu a potem zanikające odwrócone "m". Podobnie pospieszna była treść pisana po niemiecku. Zbyszek

Re: Treść umowy przedślubnej

21 mar 2013, 23:14

zibip47 napisał(a):Są sporządzone w języku polskim i niemieckim.


Nie tylko. Dla zaboru rosyjskiego były sporządzane w języku rosyjskim.

Radziłbym zaznajomić się z zasobem Archiwum Państwowego w Kaliszu. Może posiadają zbiór spraw danego notariusza.
Wydaje mi się, mimo wszystko, że możesz tam znaleźć przy odrobinie szczęścia dość ciekawe informacje ;)

Re: Treść umowy przedślubnej

22 mar 2013, 11:30

Wszystko zależy od tego, kto i czego się spodziewa.
Będą to akta raczej o charakterze pomocniczym, np. kwota posagu wypłacona małżonkowi.
Notariusze spisywali też rozporządzenia majątku, a to może być ciekawsze i znacznie bardziej obszerne źródło informacji o stanie majątkowym i kondycji finansowej naszych przodków.
Umowa przedślubna faktycznie, nie zawsze wiele wniesie do naszych poszukiwań, ale taka specyfika genealogii: wiemy, że takie źródło jest, chcemy je sprawdzić, rozszerzyć swoją wiedzę - czasem się uda, a czasem nie.
Ja przeglądałam umowy z lat 40. XIX wieku, zapisane po polsku.
Czytało się dobrze :)

Re: Treść umowy przedślubnej

22 mar 2013, 19:32

Witam i dziękuję za zainteresowanie oraz rady.
Odszukałam poniższe dane:


nr zespołu: 122 / 0 Karta: A

Nazwa główna:
Notariusz Smoleński Zygmunt w Kaliszu

Inne nazwy zespołu/twórcy:

daty: 1873-1890

1873 - 1890

Rozmiary: j.a. mb.
ogółem kat. A: 100 9.8
opracowanych: 100 9.8
bez ewidencji: 0 0
ogółem kat. B: 0 0

0
Dział:
instytucje ochrony prawa i wymiaru

sprawiedliwości
kategoria:
notariaty

Pomoce archiwalne:
inwentarz książkowy
Język: pol., ros.
Dostęp: tak
Dzieje twórcy: 0
Zawartość: 1) Skorowidze (sygn. 1-10; 1877-

1889).
2) Repertoria i księgi opłat (sygn. 11-43; 1873

-1890).
3) Akta notarialne (sygn. 44-99; 1873-1890).

Niestety, jeszcze mam chyba za małą wiedzę :( , bo próbowałam szukać, ale bez powodzenia. Ciągle robiłam coś nie tak. Może mi ktoś wytłumaczy , tak krok po kroku :( .

Pozdrawiam :)

Re: Treść umowy przedślubnej

22 mar 2013, 22:40

Szczerze mówiąc, to nie wiem, bo moje akta notarialne (tj. te które przeglądałam) nie miały takiego podziału.
Zamówiłabym więc jeden konkretny rocznik, czyli 1887 akt notariusza zarówno ze skorowidzów, repertoriów i akt notarialnych.

Re: Treść umowy przedślubnej

23 mar 2013, 14:51

Asiu, dziękuję za rady i chyba tak zrobię.


Pozdrawiam:)
Odpowiedz