Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Detektyw pilnie potrzebny

07 kwi 2013, 18:48

Pomóżcie odróżnić prawdę od fałszu. Jan Chudy i Marianna Klauzińska to, na 100%, moi pradziadowie. Reszty ustaleń już nie jestem taka pewna. Skupiam się na przodkach Jana.
- w akcie ślubu (APL) Jana i Marianny z dnia 17.10.1881r jest zapisane, że Jan jest synem zmarłego w Rogowie 25.12.1879r Józefa Chudego i Marianny z domu Wujek
- w akcie zgonu (APL) Józefa Chudego z dnia 26.12.1879r jest napisane, że Józef żył 62 lata i 8 miesięcy, był synem Filipa i Heleny z domu Jędryczka - Chudych, zmarł 25.12.1879r w Rogowie; zgon zgłosiła jego żona Marianna Chuda z domu Wujek
- w bazie małżeństw PP są dwa śluby Józefa: I-szy z Magdaleną Pospieszanką w 1845r (zmarła w 1852) i II-gi z Marianną Wujek w 1853r. Oba w Domachowie. Interesująca mnie Marianna miała rodziców; Józefa i Urszulę Wolną i w dniu ślubu miała 28 lat
- w kserokopii ślubu (APP) Józefa i Marianny Wujek z dnia 08.05.1853 jest zapisane, że narzeczona pochodzi ze Starej Krobi
- w świadectwie chrztu (AArchP) Marianny Wuiek z dn. 16.07.1822 (ur.15.07.1922) potwierdzają się dotychczasowe dane, chociaż Panna Młoda z aktu ślubu była raczej młodsza
- w świadectwie ślubu (AArchP) domniemanych rodziców Marianny z dnia 31.01.1813 jest ciut zmienione nazwisko narzeczonego na Wójczak (pochodził ze Starej Krobi); rodzice narzeczonej, Urszuli Wolnianki, to Michał Wolny i Julianna Formanowska.

I teraz dwa problemy:
1. w akcie zgonu (APL) z dn. 16.10.1884 Marianny Chudej z domu Wujek, wdowy po Józefie Chudym z Rogowa jest zapisane, że miała 60 lat i 8 miesięcy i była córką Michała i Julianny z domu Wolny, małżeństwa Wujek
2. w książce rodzinnej dopisane jest, innym charakterem pisma, kilka informacji, w tym ta niepokojąca, że Marianna Wujek urodziła się 21.05.1823r . Archiwum Archidiecezjalne potwierdza fakt urodzenia się w tym dniu Marianny c. Franciszka Wujek i Małgorzaty Krawczyk.

Która Marianna jest moja i czy można pomylić rodziców z dziadkami????????
Dziękuję za cierpliwość Bunia

Re: Detektyw pilnie potrzebny

08 kwi 2013, 08:29

Witaj Izo.
Marianny z 21.05.1823 i z 16.07.1822 miały innych rodziców, więc nie mogły być siostrami. Moje wątpliwości idą w tym kierunku, że być może najpierw zasugerowałam się dokumentami z Archiwum (jest ich dużo), a potem wpis w książce rodzinnej wywrócił wszystko do góry nogami.
Bunia
P.S. W sprawie Gertrudy została mi do sprawdzenia jeszcze jedna parafia na ul.Gliwickiej. BW

Re: Detektyw pilnie potrzebny

08 kwi 2013, 09:40

Pytanie brzmi:
Bardziej wiarygodne są dokumenty archiwalne czy wpis w książce rodzinnej zrobiony na nie wiadomo jakiej podstawie?
Moim zdaniem wiarygodniejsze są archiwalia.
Drugie pytanie:
Czy można pomylić rodziców z dziadkami?
Jest to akt zgonu czyli danych nie podała osoba której dotyczy akt, tylko ktoś z rodziny. Zapisujący tego nie weryfikował.
Może dane podawał syn lub córka i na pytanie jakie imiona mieli dziadkowie, w domyśle twoi, podane były dane dziadków zmarłej.

Pozdrawiam

Roman

Re: Detektyw pilnie potrzebny

08 kwi 2013, 14:21

Witaj Bunia!

Próbowałaś prześledzić osobno losy obu Mariann? Znaleźć ich akty ślubu i zgonu?

Nasuwa mi się takie rozwiązanie: Józef i Franciszek Wujkowie byli braćmi (lub inną bliską rodziną). Franciszek i Małgorzata młodo umierają pozostawiając dzieci, nad którymi opiekę obejmuje brat lub mają ich za dużo, aby móc je utrzymać i Mariannę oddają na wychowanie do brata. Z rozpędu w akcie ślubu Marianny podane zostały dane przybranych rodziców.

Co do notatki o dacie urodzenia, jeśli nie jest prawidłowa, mogło być tak, że po śmierci Marianny bliscy udają się do parafii np. w celu ustalenia daty urodzenia, aby wpisać ją na grobie. Ksiądz znalazł nie tę Mariannę i takie dane podał rodzinie, co zostało następnie wpisane do rodzinnej księgi.

Przypuszczenie Romana co do powodu wpisania dziadków zamiast rodziców uważam za prawdopodobne.

Pozdrawiam,
Basia

Re: Detektyw pilnie potrzebny

08 kwi 2013, 14:26

Bunia napisał(a):Witaj Izo.
Marianny z 21.05.1823 i z 16.07.1822 miały innych rodziców, więc nie mogły być siostrami. Moje wątpliwości idą w tym kierunku, że być może najpierw zasugerowałam się dokumentami z Archiwum (jest ich dużo), a potem wpis w książce rodzinnej wywrócił wszystko do góry nogami.
Bunia
P.S. W sprawie Gertrudy została mi do sprawdzenia jeszcze jedna parafia na ul.Gliwickiej. BW

Witam
Dziękuję za fatygę :D Nawet jeśli nie uda się nic znaleźć

Re: Detektyw pilnie potrzebny

11 kwi 2013, 17:48

Dziękuję Romanowi, Izabeli oaz Basi za podjęcie tematu. Z "grzebania" w korzeniach wyniknęło:

Marianna z książki rodzinnej ur. 21.05.1823 w Posadowie
rodzice: Franciszek Wujek i Margaretha Krawczak
ich ślub w 1813r w Domachowie między: Franciscus Wuyczak (28) i Margaretha Krawcowna (18)
Faktycznie ojciec zmarł w roku urodzenia córki w 1823 mając 42 lata (pewna rozbieżność ze ślubem), matka natomiast szybko wyszła powtórnie za mąż w 1824r: Casimirus Patalas (24) i Margaretha Krowiąka (30) vidua
w 1828r zmarł brat Marianny, Józef l. 11 s. Franciscus Wuiek i Margaretha Krawiec.
Więcej urodzeń i zgonów nie znalazłam bo pewnie nie wiem gdzie szukać.

Marianna z archiwaliów ur. 15.07.1822 w Starej Krobi
rodzice: Josephus Wuiek i Ursula Wolnianka
opisana w I-szym poście
Posługiwałam się bazami: małżeństw PP, "BASIA" oraz przeglądałam dostępne w internecie skany z Krobi (niewykluczone, że coś przeoczyłam)

Co robić dalej? Serdecznie pozdrawiam. Bunia
Odpowiedz