Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Dom Kaczmarski co to takiego?

16 kwi 2013, 11:55

Witam

W aktach urodzin z 1810 roku /gmina Glinno/ znalazłem następujący wpis:

" ...i okazał nam dziecię płci niewieściej, które urodziło sie w Domu Kaczmarskim, numeru nie mającym..."

Czy mógł być owy Dom Kaczmarski /pisano dużą literą/

Pozdrawiam
Paweł

Re: Dom Kaczmarski co to takiego?

16 kwi 2013, 12:08

Pawle,
dla mnie Dom Kaczmarski, to po prostu karczma. Mój przodek urodził się w "Blażejeskiej Wygodzie" i długo szukałam takowej miejscowości, zanim zostałam uświadomiona, że chodzi o karczmę w Błażejewie :)

Re: Dom Kaczmarski co to takiego?

16 kwi 2013, 12:11

Witaj,

Też tak podejrzewałem. Zastanawiam się jednak z czego wynika to że dzieci przychodziły na świat w karczmie? Z jednego tylko 1810 roku znalazłem kilka takich przypadków, dotyczących różnych rodzin...ciekawe:) Może byli bardzo biednymi ludźmi i nie mieli gdzie odebrać porodu? sam nie wiem.
Paweł

Re: Dom Kaczmarski co to takiego?

21 kwi 2013, 12:08

W akcie zgonu z 1808 roku znalazłem taki wpis: "Gościnny Słoniński" zastał podany jako świadek.
Czy gościnny to może być karczmarz?
Czy to oznacza że w danym czasie istniała we wsi karczma?

Re: Dom Kaczmarski co to takiego?

21 kwi 2013, 15:12

Gościnny = karczmarz. Karczma mogła istnieć w danej wsi, ale trzeba pamiętać, że świadek mógł być przyjezdny. W takich wypadkach najczęściej podawano miejscowość, z której pochodził, ale nie jest to regułą więc należy założyć również taką ewentualność.
Odpowiedz