Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prosba z odczytaniem slowa

21 lip 2008, 23:59

Bardzo prosze o pomoc w odczytaniu slowa. Jest to wyciag z map geodezyjnych z lat 1860 pisanych po niemiecku.
U gory jest Jakob. Na dole po lewej stronie jest Mikolaj. A co jest nastepnie?
http://www.dobrzynski.org/pomoc.htm
Bardzo dziekuje
Ostatnio edytowano 22 lip 2008, 08:11 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 2 razy

Re: Prosba z odczytaniem slowa

22 lip 2008, 00:35

Dalej jest "bauer zu" czyli "gospodarz w" i tutaj pewnie była nazwa miejscowości :)

Pozdrawiam
Piotr

Re: Prosba z odczytaniem slowa

22 lip 2008, 00:39

Piotr dzieki wielkie. Tak nastepnie byla podana miejscowosc.

Re: Prosba z odczytaniem slowa

17 paź 2008, 23:40

Witam!

Tym razem ja mam problem z odczytaniem miejscowości w której urodził się mój przodek Józef Gidlewicz. Jedyny wiadomy mi dokument w którym doszukałem się tej informacji, to księga dusz z Sebastianowa gmina Książ Wielkopolski:

Obrazek

Przedtem mieszkał on w Gogolewie (to przy pierwszym małżeństwie, także gmina Książ Wielkopolski), ale prawdopodobnie przywędrował skądś indziej - innych Gidlewiczów tam brak.
Co do nazwy samej miejscowości, to raczej nie ma wątpliwości, że chodzi o Osiek. Największy problem jest z odczytaniem powiatu. Jeśli zapisano tam Pleszew, to chyba jedynym Osiekiem jest ten koło Jarocina, w parafii Mieszków, ale tam już sprawdzałem i nie ma. Może kiedyś był inny Osiek w tych okolicach? Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Przy okazji jakby ktoś się doczytał jaki miał zawód. Przekreślone wygląda jak "Grusbauer", ale co jest na późniejszym dopisku?

Pozdrawiam
Piotrek

Re: Prosba z odczytaniem slowa

18 paź 2008, 16:45

"Spis miejscowości w Polsce" wymienia w powiecie Jarocińskim dwa Osieki: wieś sołecką w gminie Jarocin i leśniczówkę w gminie Jaraczewo.

Re: Prosba z odczytaniem slowa

18 paź 2008, 16:52

Leśniczówka Osiek jest zaledwie dwa kilometry od wioski o tej samej nazwie, ale może rzeczywiście będzie to już np. parafia Panienka. Będę musiał to sprawdzić, dzięki za ten trop.

Piotrek
Odpowiedz