Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Łazarz a Górczyn

01 maja 2013, 18:33

Czy ktoś się orientuje, czy przed włączeniem całego terenu łazarsko-górczyńskiego w granice miasta (1900), te dwie jednostki były samodzielnymi gminami, a jeśli tak to od kiedy? Czy też aż do końca istniała tylko jedna gmina wiejska Górczyn - to wtedy jaki był dokładnie status Łazarza?

Pozdrawiam

Re: Łazarz a Górczyn

01 maja 2013, 19:45

Witam!
Magdalena Warkoczewska w "Ulice i zaułki dawnego Poznania Św. Łazarz" podaje że Łazarz - to była to odrębna gmina. Wysłałam na priv. scan z tego opracowania.
Izabella

Re: Łazarz a Górczyn

02 maja 2013, 11:49

Witam!
Do 1897 roku Górczyn był samodzielną gminą, po czym został włączony do św.Łazarza, a ten 1 kwietnia 1900 roku w granice Poznania. Więcej na ten temat w Kronikach Miasta Poznania:
- nr 3 z 1998 (św. Łazarzu)
- nr 1 z 1999 (Władze miejskie, tamże o samorządzie gminnym św. łazarza)
0 nr 1 z 2002 (o Górczynie)

Re: Łazarz a Górczyn

02 maja 2013, 21:06

Bardzo dziękuję za informację, choć trochę jestem zaskoczony, ale to nieco wyjaśnia. Pytałem dlatego, bo mam mapę (Messtischblatt 1:25000) na której zaznaczone są granice między gminami, a nie ma żadnej między Łazarzem a Górczynem. Granice Poznania są zaś te XIX-wieczne. A zatem logicznie wynikałoby, że mapa pochodzi akurat z okresu 1898-1899. Nie mam niestety na mojej kopii żadnego oznaczenia daty.
Odpowiedz