Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Akty przyjęcia poddaństwa

30 maja 2013, 12:53

Przeglądając kiedyś Księgę grodzką Kościańska o sygnaturze Gr104 (lata 1765-1768) w Archiwum Państwowym w Poznaniu wynotowałem ze spisu treści ( Sequitut Annus) wszystkie tam zamieszczone wpisy o przyjęciu poddaństwa . Może przyda się komuś ten wykaz w jego poszukiwaniach.
Dla lepszej czytelności pozwoliłem sobie tylko na taki zapis jak niżej w oryginale jest podany tylko pierwszy wpis . Zazwyczaj podano tylko w wykazie na czyje ręce (a nie koniecznie był to właściciel bywało że był to dzierzawca) i należało by sprawdzić o jaką wieś dokładnie chodzi w treści samego aktu . Jednak w niektórych miejscach spisu podano tylko miejscowość lub też na czyje ręce i miejscowość .
Oto wykaz przyjmujących poddaństwo:

1765 r.

Lab. Stanisław Domiechowskiemu se Subdit.
Tomasz-Con.Lubiiński
Maciej -Koszutskiemu
Jakub -Gajewskiemu
Antoni Zybuszyński-Borzęckiemu
Franciszek Chernacki -Potockiemu (w akcie Franciszek Hernacki )
Łukasz "Kimokojon"-Domiechowskiemu (zapis nazwiska niepewny)
Urban Florek -Morawskiemu
Szymon Lew Baran -Potockiemu
Walenty-Budziszewskiemu
Tomasz Braxator -Malczewskiemu
Wierszewski - Rogalińskiemu
Marcin-Kosickiemu
Wojciech-Budziszewskeimu
Kacper-Gajewskiemu
Józef-Miedzyńskiemu
Wojciech-Koszutskiemu
Adam -j.w.
Ignacy-Świniarskiemu
Marcin-Chwałkowa
Jan Wettz - Bojanowskiemu
Wojciech-Potockiemu
P.R.Mathy -R. Jerzykierskie
Michał -Dziembowskiemu
Ignacy-Chłapowskiemu
Walenty- Rąbiń
Urban -Rogaszewo
Józef-Rozdrażewskiemu
Stanisław-Golińskeimu
Józef- Chorynia
Andrzej-Radzewskiej

1766 r.

Benedykt-Koszutskiemu
P.Piwonski Faber -Rogalńskiemu
P.Jan Królikiewicz-Opalińskiemu
Jakub- j.w.
Michał-j.w.
Michał-Kosickiemu
Szymon-Bieczyńskiemu
Kazimierz-Pazdnyca
Sebastian-Zabłockiemu
Tadeusz-Ulatowskiemu
Szymon-Koszutskiemu
Maciej-Wonieść
Mikołaj-Rozdrażewskiemu
Grzegorz Stryzo - Gosciejewie
Wlenty-Skokowo
Tomasz Auriga -Silec
Maciej-Rogalinskiemu
Maciej-Potworowskiemu
Jakub-Kurnatowskiemu
Andrzej-Capitulo Poznań (Konojad)
JózefOwilio-Błociszewskiemu
Michał-Opalińskiemu
Jan-Kęszyckiemu
Stanisław Owilio-Mucielskiemu
Łukasz-Chłapowskiemu
Paweł -Ujazd
Marcin Tabernator-Koszutskiemu
Krzysztof Braxator-j.w.

1767 r.

Stanisław-Międzyborza
Antoni-Zakrzewskiemu
Tomasz Patan et Maciej filius-Koszutskiemu
Filip-Złotnickiemu
Walenty-Zbijewskiemu
Wojciech-Mycielskiemu
Józef Nowicki-Conwen.s.Dominica.(nzawisko może Mowicki)
Jan Dołkowski ferrifaber -Raczynskiemu
Jakub-Zkrzewskiej do Sląskowo
Bogusław Swiątecki-Sokołowickiemu
Tomasz-Kwileckiemu
Antoni-Gosciejewice
Stefan Dambrowski -Miaskowskiemu do Kolocino
Mikołaj-Kwileckiemu do Krosno
Jakub -Bieczynskiemu
Krzysztof-Budziszewskiemu
Antoni-Zakrzewskiemu
Filip Pietrak- Budziejewskiemu
Anastazy-Sokolnickiemu
Kazmierz- Zakrzewskiej
Tomasz-Mieleckiemu
Józef-Lipski
Michał- Convent.Śrem
Urban-Kierskiemu
Wojciech-Czaykowa
Tomasz-Włojciejewek
Jakub-Rogalinskiemu
Maciej-Chłapowskiemu

1768 r.

Jan-Mierosławskiemu
Grzegorz-Rogalinskiemu
Michał-Koszutskiemu
Józef-j.w.
Andrzej-Chłapowskiemu
Andrzej-Koszutskiemu
Wojciech-Gajewskiemu
Łukasz-Budziszewskiemu
Urban-Gajewskiemu
Maciej-Kurnatowskiemu
Tomasz-j.w.
Wojciech-Srocko
Jan-Rogalinskiemu
Jakub-Koszutskiemu
Andrzej-Zakrzewskiemu
Michał Nowak-Bieczynskiemu
Jakub-Draminskiemu
Wojciech-Jarogniewice
Wojciech-Budziszewskiemu
Andrzej-Piotrowo
Jakub-Koszutskiemu
Michał-Jabłonowskiej
Michał-Bieczynskiemu
Maciej-Koszutskiemu
Szymon-j.w.
Antoni-Psarskie
Michał-Kuszkowo
Paweł-Rogalinskiemu
Antoni-j.w.
Jan-Jarogniewice
Jakub-Zakrzewskiej
Wojciech-Kierskiemu
Honestus Milerowicz Braxator -Międzychód
Jan-j.w.
Jan-Mierosławki
Michał Leyman-Gajewskiemu
Krzysztof Smit-Dziembowskiemu
Maciej -Czacz

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

20 wrz 2013, 20:33

Poszukuję informacji o mojej rodzinie - (C)Hernackich. Franciszek jest wymieniony w akcie. Czy mógłby Pan pomóc mi w dokładniejszym określeniu miejsca zamieszkania Franciszka? Czy będzie Pan jutro (21.09.) w Poznaniu ?

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

21 wrz 2013, 06:23

herna napisał(a):Poszukuję informacji o mojej rodzinie - (C)Hernackich. Franciszek jest wymieniony w akcie. Czy mógłby Pan pomóc mi w dokładniejszym określeniu miejsca zamieszkania Franciszka? Czy będzie Pan jutro (21.09.) w Poznaniu ?


Zapis Księga Grodzka Kościan Gr 104 - ten akt jest to strona 11 sprawa 15 tej księgi
Zapis odbył się na św.Pawła
Z aktu tego wynika że Honestus Franciszek Hernacki przyjął poddaństwo na rzecz Potockiego we Wronczynie (par.Modrze) za ślub z jego poddanką Jadwigą Ancilla (służącą ,nazwisko dość nieczytelne ale odczytałem jako) Kuczynska .

Zapis ślubu w parafii Modrze jest następujący :
31 styczeń 1765 Wronczyn ślub między Franciszek Ernacki i Jadwiga (nazwisko znów nieczytelne i odczytałem je tak ) Nuczynska
świadkowie Stanisław Dąbrowski ogrodnik Wronczyn , August Zielinski , Józef Kurczynski (to nazwisko zapisane dość wyrażnie i możliwe że jest to poprawne brzmienie również nazwiska Jadwigi )

Tak akt przyjęcia poddaństwa jak i ślubu nie podaje pochodzenia Franciszka Hernackiego/Ernackiego . Widome tylko jest mi że ślubował w parafii Modrze we wsi Wronczyn .

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

21 wrz 2013, 19:20

Dziękuję! Czy księgi z tego okresu są w parafii Modrze? Jestem Pana dłużnikiem ! :) To najwcześniejsza wzmianka o Hernackim, do której udało mi się dotrzeć. Gdzie szukać? Pozdrawiam serdecznie.

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

21 wrz 2013, 20:29

herna napisał(a):Dziękuję! Czy księgi z tego okresu są w parafii Modrze? Jestem Pana dłużnikiem ! :) To najwcześniejsza wzmianka o Hernackim, do której udało mi się dotrzeć. Gdzie szukać? Pozdrawiam serdecznie.


Wiesław nick herna proszę podpisuj swoje posty imieniem . Taki mamy u ans zwyczaj . :)
Druga sprawa poszukiwania genealogiczne rozpoczynamy cofając się w pokoleniach , a nie od najstarszych zapisów osób o danym nazwisku nie wiedząc czy jest to ktoś w jakikolwiek sposób powiązany z nami poza brzmieniem nazwiska . Bynajmnie tak zrozumiałem Twoją wypowiedż .


Akty z par.Modrze z tego okresu i póżniejsze z XIX w. są w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu . Jakie są to pozycje możesz sprawdzić tutaj
http://bazy.aap.poznan.pl/ksiegi.php
Ale że dobra Potockich leżały koło siebie na terenie tych dóbr położonych w czterech parafiach( wsie Wronczyn, Zaparcin, Zamysłów, Wyganów, Piotrkowice, Srocko Małe, Bendlewo, Dymaszewice Olendry) a parafie to sąsiednie Stęszew , Łódż , Modrze i Czempin . Co utrudnia poszukiwania .
Na BaSIA jest par. Modrze ujęta również w chrztach : 1728-1730, 1739-1783, 1817-1845, 1854-1857, 1865-1874 to odsyłam tam , choć jak widzę Franciszek Hernacki/Chernacki/Ernacki się tam nie pojawia . Ani też zapis aby rodzicami w latach 1765-1783 byli Franciszek i Jadwiga
Jako żródło bardzo pomocne jest też Poznan Projekt gdzie znajdziesz również Hernackich i co bardzo ciekawe nie z tego terenu .
Oto link do PP
http://poznan-project.psnc.pl/?lang=pl
Oto link do BaSIA
http://www.basia.famula.pl/

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

21 wrz 2013, 21:03

Dziękuję! To emocje a nie chęć ukrywania tożsamości :) Nie rozpoczynam od Franciszka z Wronczyna. Moja gałąź jest doprowadzona do pocz. XIXw. - znam i Basię i PP - choć przyznaję: im więcej w tym siedzę - tym więcej nowych zagadek :) Prowadzona jest druga gałązka - ale nie potrafię ich jeszcze połączyć, trzeba będzie szukać w XVIII w. I tutaj zaczyna się prawdziwa robota. Powalają mnie prozaiczne przeszkody, np. na żadnym z moich komputerów nie mogę skutecznie uruchomić DjVu , nie mogę otworzyć, ba - nawet odszukać! strony szukajwarchiwach.pl Poszukiwania są jednak ekscytujące! Ale wiem: jestem na początku drogi :) Dzień genealoga był ciekawy ale absolutnie było za mało czasu! Nawet nie można było zadawać pytań!
Wiesław Hernacki

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

22 wrz 2013, 09:32

herna napisał(a):Dziękuję! To emocje a nie chęć ukrywania tożsamości :) Nie rozpoczynam od Franciszka z Wronczyna. Moja gałąź jest doprowadzona do pocz. XIXw. - znam i Basię i PP - choć przyznaję: im więcej w tym siedzę - tym więcej nowych zagadek :) Prowadzona jest druga gałązka - ale nie potrafię ich jeszcze połączyć, trzeba będzie szukać w XVIII w. I tutaj zaczyna się prawdziwa robota. Powalają mnie prozaiczne przeszkody, np. na żadnym z moich komputerów nie mogę skutecznie uruchomić DjVu , nie mogę otworzyć, ba - nawet odszukać! strony szukajwarchiwach.pl Poszukiwania są jednak ekscytujące! Ale wiem: jestem na początku drogi :) Dzień genealoga był ciekawy ale absolutnie było za mało czasu! Nawet nie można było zadawać pytań!
Wiesław Hernacki


Wiesław podaję Ci namiar na szukajwarchiwach
http://www.szukajwarchiwach.pl/
A to namiar na materiały AP w Poznaniu na stronie szukajwarchiwach
http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?o ... &Itemid=80

Re: Akty przyjęcia poddaństwa

22 wrz 2013, 20:46

Dziękuję! Po linku udało mi się otworzyć! Dlaczego ani wyszukiwarka ani przeglądarka nie potrafiły odszukać? To pewnie pozostanie tajemnicą. :( Gdyby Pan albo ktoś z szanownych badaczy będąc w Poznaniu (centrum) miał ochotę na dobrą kawkę - zapraszam! Wystarczy się zapowiedzieć: wieslawhernacki@wp.pl
Wiesiek
Odpowiedz