Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Kto może używać herbu?

15 sie 2013, 16:18

Witam!
Nie jestem biegły z heraldyki, więc proszę o pomoc.
W 1442 roku został nadany herb Bożezdarz Jerzemu Szwarcowi [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Bożezdarz[/url]. Czy ja, nazywający się Szwarc mogę mówić, że jestem herbu Bożezdarz? Nie jestem w stanie udowodnić swojego pokrewieństwa ze wspomnianym wcześniej Jerzym.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Kto może używać herbu?

15 sie 2013, 17:37

Herb został przyznany rodzinie, nie nazwisku. Prawo do posługiwania się herbem przysługuje potomkom posiadacza herbu po mieczu.

Analogicznie, gdy miasto Świdnica na Dolnym Śląsku otrzymało dyplom herbowy, to przecież nie upoważniał on do posługiwania się tym samym herbem wsi Świdnica w ziemi lubuskiej. Niejednemu psu Burek na imię...

Re: Kto może używać herbu?

15 sie 2013, 18:19

diks2 napisał(a):Witam!
Nie jestem biegły z heraldyki, więc proszę o pomoc.
W 1442 roku został nadany herb Bożezdarz Jerzemu Szwarcowi [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Bożezdarz[/url]. Czy ja, nazywający się Szwarc mogę mówić, że jestem herbu Bożezdarz? Nie jestem w stanie udowodnić swojego pokrewieństwa ze wspomnianym wcześniej Jerzym.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc


Krzysztofie w heraldyce tak jak i w genealogi decydują fakty które potrafimy udowodnić . Aby móc mówić o przynależności do danego herbu należy udowodnić swoje prawo do jego noszenia . Czyli wywieść swoje pochodzenie z danej rodziny która nosiła i używała dany herb , a nie to samo nazwisko czy też zbieżne . Nie koniecznie aż w XV w . Ba zgodnie z heraldyką herb i jego zawołanie dziedziczy się w linii męskiej ( nie mówię tutaj o szczególnych wyjątkach)
Pomijając nawet i te aspekty to są Szwarc herbu Bożezdarz i Nowina . A zdarza się że są nazwiska które można spotkać w spisach kilku herbów . Na przykład nazwisko Potocki jest w spisach aż 8 różnych herbów , a do tego byli chłopi o tym nazwisku i Żydzi .
Tak że swoją przynależność do danej rodziny należy udowodnić , a nie posługiwać się tylko zwykłą zbieżnościa nazwiska .
Odpowiedz