Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Cmentarz żydowski w Kargowej (lubuskie).

12 sie 2008, 20:46

Zwracam się z gorącą prośba do koleżanek i kolegów- tak się złożyło, że zajmuję się ostatnio sprawą dawnego cmentarza żydowskiego, który znajdował się w pobliżu m. Kargowa (dawne Unruhstadt). Mój znajomy z Australii prosił mnie o wykonanie zdjęć tego cmentarza. Na miejscu okazało się, że pozostało tam do dziś zaledwie kilka grobów, a właściwie ich resztek. Moja prośba dotyczy tego, czy spotkaliście się w swojej działalności genealogicznej z jakimiś zapisami lub dokumentami na temat tego cmentarza lub społeczności żydowskiej w tej okolicy. Przyznam, że temat zainteresował mnie na tyle, ze postanowiłem się nim zająć.
Byłbym wdzięczny za pomoc lub jakieś sugestie w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Re: Cmentarz żydowski w Kargowej (lubuskie).

12 sie 2008, 21:56

Podaj mi Jozek swoj mail adres posle ci ciekawe informacje.
Hania

Re: Cmentarz żydowski w Kargowej (lubuskie).

12 sie 2008, 22:05

Jozek,mozesz wejsc na strone www.kargowa.pl
i tam jest historia rejonu, opisane jest bardzo ciekawe wydarzenie dotyczace zydowskich kobiet zamordowanych przez hitlerowcow i pochowanych tam wlasnie.
Pozdrowienia
Hania

Re: Cmentarz żydowski w Kargowej (lubuskie).

12 sie 2008, 22:06

Witaj Józku!

Jeśli chciałbyś poszerzyć wiedzę na temat Żydów w Kargowej, to w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie znajduje się trochę materiałów źródłowych. Niestety nie wiem, jak wygląda współpraca i udostępnienie danych.
Natomiast jeśli chcesz zdobyć trochę informacji na temat Żydów żyjących w Kargowej (Unruhstadt), to wystarczy wejść na poniższą stronę
http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi
i w polu "Birth Place" wpisać nazwę Unruhstadt i znajdziesz ponad 800 odnośników do osób urodzonych w Kargowej. Nie wszystkie są pochodzenia żydowskiego, ale z tego co zauważyłem, takich osób jest tam sporo.
Życzę miłej lektury!

Pozdrawiam

Re: Cmentarz żydowski w Kargowej (lubuskie).

12 sie 2008, 22:31

Gienku!
Dzięki serdeczne za ten link! Faktycznie, kopalnia danych! Mam nadzieję znaleźć tam coś ciekawego. Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję.
Józek
Odpowiedz