Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdzie szukać informacji o księdzu

17 sie 2008, 18:06

Witam!
Nazywam się Wojciech Konicki i mieszkam w Szczecinie. Zajmuję się genealogią mojej rodziny zamieszkałej w Ladorudzku i okolicach (pow. Koło). W związku z raczkowaniem w zakresie genealogii proszę o pomoc. Jednym z członków mojej rodziny był ksiądz Wojciech Konicki (1805-1888), proboszcz par. Lubotyń (pow. Koło). Urodził się najprawdopodobniej w Ladorudzku lub pobliskiej wsi. Niestety metryki z parafii Chełmno zaczynają się dopiero od 1808 roku. Nie wiem od jakich materiałów rozpocząć poszukiwania aby się dowiedzieć czegoś więcej.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Gdzie szukać informacji o księdzu

17 sie 2008, 18:41

Witaj!
Każdy ksiądz miał swoja "teczkę" w momencie przyjęcia do seminarium i po wyświęceniu. Postaraj się dowiedzieć gdzie był wyświęcany ( jaka archidiecezja-podejrzewam że w tym przypadku włocławska)i tam w archiwum powinni Tobie udostępnić posiadane informacje.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Gdzie szukać informacji o księdzu

17 sie 2008, 21:28

Parafia św. Wawrzyńca w Lubotyniu, załozona w 1326 roku należy do Diecezji Włocławskiej (wg Wykazu Parafii w Polsce 1996). Ladorudzek, wg "Słownika Geograficznego" należał do parafii w Chełmnie (również Diecezja Włocławska). Wobec tego wszystkie dokumenty powinny znajdować się w archiwum tejże diecezji. W pierwszej kolejności warto by sprawdzić elenchy Diecezji Włocławskiej, następnie wykazy udzielonych święceń (nie wiem, jak to wygląda w D.Wł., ale np. AAP posiada zespół ASO - Acta Sacrum Ordinis). Bez wątpienia dotarcie do akt personalnych (wspomnianych przez Wojtka) dałoby najwięcej (powinny być tu informacje o chrzcie, rodzicach, o święceniach, pełnionych urzędach - wikariatach, probostwach, o uzyskanych godnościach, o śmierci i pogrzebie).

Re: Gdzie szukać informacji o księdzu

18 sie 2008, 14:04

Serdeczne dzięki za pomoc. Właśnie napisałem do AD we Włocławku i mam tylko nadzieję, że coś znajdą.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Gdzie szukać informacji o księdzu

22 sie 2008, 09:19

My mamy podobny temat -ale bardziej zawiły .
Chodzi o siostrę zakonną .
O ile ksiądz zatrzymywał nazwisko o tyle z siostrą zakonną mamy wiekszy problem .

Mamy członka rodziny Góźdź a właściwie członkinię .
To siostra Andrzeja

Posiadamy listy jej . Spara jest bardzo skomplikowana . Ta siostra Andrzeja w listach pisze do swoich sióstr i ciotek .
Ale jak dowiedzieć się kto to jest .
Mamy szereg dokumentów , które byśmy chcieli tutaj opublikować -gdyż może ktoś pozna albo rozpozna tę osobę .

Proszę o pomoc admina jak je -zkany i pliki graficzne umieścić .

?????


dziękuję
Odpowiedz