Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Odznaczenie GUS

01 paź 2013, 21:44

Witam
Czy może ktoś wie coś na temat odznaczeń nadawanych przed wojną przez GUS. Spotkałem się z informacją że mój dziadek został odznaczony srebrnym krzyżem GUS niestety tylko tyle znalazłem na ten temat. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Re: Odznaczenie GUS

02 paź 2013, 01:21

Tadeuszu - tradycja odznaczania zasluzonych/dlugoletnich pracownikow Glownego Urzedu Statystycznego przetrwala do dzisiaj wiec moze byloby wlasciwe sprobowac skontaktowac sie z GUS-em w sprawie odznaczenia dla Twojego dziadka, moze przetrwaly dokumentacje ?

Re: Odznaczenie GUS

02 paź 2013, 16:57

Haniu, na pewno tak zrobię ale najpierw chciałem się dowiedzieć na ten temat czegokolwiek, moje zdziwienie co do tego odznaczenia wzięło się stąd iż o ile mi wiadomo to mój dziadek nie był pracownikiem GUS

Re: Odznaczenie GUS

03 paź 2013, 03:15

Tadeuszu - z tego co poszukalam na internecie
to nie trzeba bylo byc pracownikiem GUSu aby takie odznaczenie dostac.
Poczytalam o zyciorysie jednej osoby, ktora nie byla pracownikiem GUSu
a dostala takie odznaczenia, 3 mozliwe, co prawda bylo to w latach pozniejszych ale
napewno nie zmienily sie przepisy/regulamin przyznawania takich odznaczen i nadal
sa takie wymogi jak przed wojna.

http://www.pfssk.pl/pl/struktura/regiony/opole
Jozef Wladyslaw Kwiecien

Twoj dziadek musial sie wlasna praca zasluzyc dla GUSu ze takie odznaczenie
otrzymal.

Re: Odznaczenie GUS

03 paź 2013, 12:45

Hallo Tadeuszu,
a może Twój dziadek pełnił np. funkcję społecznego korespondenta rolnego, tak jak osoba opisana pod tym linkiem:
http://www.gbp-grebkow.pl/historia-bibl ... schalisie/
Z pewnością była to jakaś działalność społeczna na rzecz GUS, która została uhonorowana odznaką
Zwróć także uwagę na to że "GUS" to także wojewódzkie, powiatowe, miejskie (terenowe) urzędy statystyczne i to właśnie z nimi mógł współpracowac Twój dziadek.

Re: Odznaczenie GUS

18 paź 2013, 17:06

Witam
Niestety dostałem odpowiedź z GUS, nie jest pocieszająca, dokumentację przedwojenną posiadają w stanie szczątkowym.
Dzięki wszystkim za zainteresowanie
Odpowiedz