Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Separacja małżeńska w Prusach na przełomie XIX i XX wieku

17 paź 2013, 15:50

Interesuje mnie instytucja separacji małżeńskiej w Prusach na przełomie XIX i XX wieku. Podobno została wprowadzona w 1874 roku. Nie była rozwodem w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Małżeństwo trwało nadal, aż do śmierci jednego z małżonków.

W notatce pochodzącej z poznańskiej księgi adresowej z 1887 roku, a dotyczącej interesującej mnie rodziny, przy nazwisku i imieniu małżonki odkryłem skrót „sep. Frau”, co tłumaczę jako „separierte Frau”. Separacja małżeńska w przypadku tej zamożnej skądinąd poznańskiej rodziny, wyjaśniałaby wiele faktów z ich życia. Wcześniejszy ślub zawarty w 1872, który nie zachował się we wspomnieniach (w pamięci rodziny mężczyzna pozostał kawalerem), brak ich późniejszych związków małżeńskich i zapis z aktu zgonu małżonki, która zmarła jako wdowa w 1925 roku. Jej mąż zmarł 10 lat wcześniej poza granicami Prus.

Czy ktoś z Państwa interesował się zagadnieniem separacji małżeńskiej w Prusach na przełomie XIX i XX wieku ? Interesuje mnie podstawa prawna tej instytucji, kto orzekał o separacji (zapewne Sąd Cywilny) i jaki był status społeczno-towarzyski osób żyjących w stanie separacji małżeńskiej ?

Re: Separacja małżeńska w Prusach na przełomie XIX i XX wiek

17 paź 2013, 23:12

Mariuszu,

Nie potrafię pomóc nic więcej prócz przywołania tego wątku:
viewtopic.php?p=47929#p47929

Z tego co pamiętam doszukałem się wtedy paru stron w języku niemieckim gdzie prawdopodobnie można doszukać się więcej informacji o Landrecht. Mój brak znajomości języka niemieckiego skutecznie powstrzymał wtedy moją ciekawość :-(

Re: Separacja małżeńska w Prusach na przełomie XIX i XX wiek

18 paź 2013, 09:44

Dziękuję Tomku !

Zapoznałem się już wcześniej z treścią tego wątku. Mowa jest o procedurze uzyskania rozwodu kościelnego udzielanego przez Konsystorz Biskupi. Nie ma w nim słowa o separacji małżeńskiej (cywilnej).

Terminu "separacja" (w rozumieniu: małżeńska) użyła wcześniej Młynarka (Lila) w tym wątku: viewtopic.php?f=12&t=336&p=60324&hilit=separacja#p60324

W odniesieniu do mojego wcześniejszego pytania o podstawę prawną instytucji separacji małżeńskiej, odpowiadam sam sobie i osobom zainteresowanym: Ustawa z dn. 6 lutego 1875 r. o rejestracji stanu cywilnego i o zawieraniu małżeństw (Dz. U. Rzeszy, str. 23).

Bartku, dziękuję :)
Odpowiedz