Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Pary małżeńskie

04 gru 2012, 17:43

Witam,
jestem po raz pierwszy.
Z metryki chrztu mojego dziadka zapisanej na zdjęciu z księgi parafialnej, urodzonego w Żerkowie w 1873 roku i tam był ochrzczony,wynika że, jego rodzice nazywają się: Casparus Kujawa i Valentina Jeleniewska.Takiego małżeństwa w tej wyszukiwarce nie znajduję, a jest to, z Borucką.
Czy to możliwe że, zaszła jakaś pomyłka w projekcie? co do nazwiska matki-niewłaściwe Borucka.
Czy może mi ktoś pomóc w rozwikłaniu tej zagadki?
Piotr Kujawa

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 18:30

Może Walentyna była wdową?
Warto zamówić ten akt i po prostu się dowiedzieć. Może nazwisko jest nazwiskiem panieńskim matki panny młodej, ale to tylko domysły..
Najlepiej sprawdzić akt :)

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 18:33

Zgadzam się z Marcinem, ale błędu księdza czy indeksującego nie można wykluczyć. Najlepiej samemu "obejrzeć" akt.
Walentyna to nie jest najpopularniejsze imię, więc raczej będzie to ta para której szukasz.

Przy okazji sprawdziłabym jeszcze te dwa akty:
Parafia katolicka Żerków, wpis 29 / 1857 zgodność: Panna młoda: 100%
Adalbertus Borucki (30)
Petronella Jeleniewska (30)

Parafia katolicka Żerków, wpis 5 / 1896 zgodność: Panna młoda: 100%
Michael Burczdar? (25) ojciec: Eduardus, matka: Josepha Wojciechowicz
Angela Jeleniewska (24) ojciec: Antonius, matka: Josepha Dopierła

P.S. Witamy na forum

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 21:44

Dziękuję za tak szybką odpowiedź,
W akcie chrztu, widnieje wpis dokonany własnoręcznie przez księdza i jest jego podpis.
Wszystko jest pisane po łacinie,z tego aktu wynika że, Casparus Kujawa i Valentina Jeleniewska
są rodzicami Josepha (mojego dziadka),który urodził się w Żerkowie i chrzciny też były w Żerkowie.
Mając dane o rodzicach dziadka,zacząłem szukać, natknąłem się na "Poznan Projekt" i tam w przeszukiwarce,
nie znalazłem tego małżeństwa, ale znalazłem małżeństwo o identycznych danych jak rodziców dziadka,
też z Żerkowa tylko z jedną różnicą, a mianowicie matka ma inne nazwisko panieńskie(Borucka).
Rok ślubu 1867 by się zgadzał, bo dziadek urodził się w lutym 1873 roku.
Na razie wiem tyle, nie wiem co o tym myśleć, pewnie muszę znaleźć akt urodzenia dziadka
i porównać dane, tylko nie wiem gdzie się zwrócić o taki akt.

Pozdrawiam i dziękuję za porady, proszę o więcej.
Piotrek

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 21:56

Parafia katolicka Żerków, wpis 17 / 1867 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%
Casparus Kujawa (27)
Valentina Borucka (22)

Z informacji zawartych tutaj (dostępnych po naciśnięciu nazwy parafii na PP):
http://poznan-project.psnc.pl/data/pari ... rish=jar31
wynika, że akt małżeństwa i urodzenia znajdziesz w AA Gniezno lub na mikrofilmach Mormonów,

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 22:16

Może zachodzić też taka możliwośc. W 1867 slub Kujawa + Borucka, następnie umiera Borucka i następny ślub Kujawa + Jeleniewska (np. inna okoliczna parafia) i dopiero urodziny dziadka w 1873. Należałoby zapoznać się z aktem ślubu 17/1867 w AA Gniezno celem sprawdzenia poprawności zapisu oraz przeglądnąć akty zgonu w Żerkowie między zakładanymi ślubami czy nie ma tam aktu zgonu Boruckiej.

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 22:46

Ponieważ bardzo lubię, gdybać to wysnułam kolejną, trochę fantastyczną, teorię [mam nadzieję, że nikogo nie zbulwersuje ;-)] :
Może nasza Walentyna jest nieślubną lub córką z pierwszego małżeństwa, Petronelli Jeleniewskiej, która mając lat 30 wyszła za mąż w roku 1857 za Wojciecha Boruckiego?
Parafia katolicka Żerków, wpis 29 / 1857
Adalbertus Borucki (30)
Petronella Jeleniewska (30)

Petronella miałaby w roku 1845 (mniej więcej data urodzenia Walentyny) około 18 lat.
Tak mi się nasunęło, że mogłoby to tłumaczyć różny zapis nazwiska panieńskiego Walentyny.

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 23:21

Ta teoria znajduje poparcie w podobnych, znanych historiach.

Parafia katolicka Żoń, wpis 19 / 1832
Philippus Gramze (22)
Antonina Hammerlinska (17)

Filip umiera w Krośnie par. Tarnowo-Łęgowo w roku 1842, Antonina wychodzi powtórnie za mąż.

Parafia katolicka Łekno, wpis 32 / 1844
Joannes Śmigielski (46)
Antonina Gramza (32) Dodatkowe informacje: viduus/vidua

Córka Filipa i Antoniny urodzona w grudniu 1839, wychodzi za mąż w Smogulcu:
Parafia katolicka Smogulec, wpis 9 / 1860
Joseph Urban (24)
Francisca Gramza (22)

...a potem w kolejnych zapisach jej nazwisko z domu podawane jest na zmianę jako Gramza albo Śmigielska (po ojczymie) - nie licząc drobniejszych wariantów jak Grams, a w akcie zgonu jako ojciec podany jest oczywiście... Jan Śmigielski.

Podobne przypadki przypominam sobie dla sytuacji, gdy chodziło o nieślubne dziecko panny - też w ciągu swego życia bywało ono określane na zmianę nazwiskiem matki lub ojczyma.

Re: pary małżeńskie

04 gru 2012, 23:45

Ta fantastyczna teoria, Pani Anny i Pana Łukasza jest najbardziej prawdopodobna, a nawet prawdziwa.
Wszystkie obliczenia i dane się zgadzają.Prawdopodobnie,Petronela wychodząc za mąż,
za Boreckiego przyjęła jego nazwisko, a następnie po rozwodzie, ewentualnie śmierci Boreckiego,
wróciła z powrotem do nazwiska panieńskiego Jeleniewska.
Tylko nie rozumiem, dlaczego Walentyna w metryce chrztu swojego syna figuruje jako Jeleniewska,
a w metryce ślubu jako Borecka.

Pozdrawiam
Piotrek

Re: pary małżeńskie

05 gru 2012, 06:58

Peter napisał(a):Tylko nie rozumiem, dlaczego Walentyna w metryce chrztu swojego syna figuruje jako Jeleniewska,
a w metryce ślubu jako Borecka.


Zakładamy, że urodziłaby się jako nieslubne dziecko Jeleniewskiej, czyli jej panieńskie nazwisko brzmiałoby Jeleniewska. Tak jak pisałem, zdarzało się jednak, że do dzieci z poprzednich małżeństw kobiet (albo ich dzieci "przedślubnych") odnoszono nazwisko późniejszego męża matki, czyli ojczyma takiego dziecka, mimo iż na ogół nie było formalnej adopcji z przyjęciem nazwiska.

Re: pary małżeńskie

05 gru 2012, 10:03

Witam,
Zastanawiam się, dlaczego w wpisie:
Parafia katolicka Żerków, wpis 17 / 1867
Casparus Kujawa (27)
Valentina Borucka (22)
nie są wpisane imiona i nazwiska ich rodziców,tak jak wpisy przy niektórych par,
wówczas bez problemu można by było,z całą pewnością stwierdzić że,Jeleniewska i Borucka to ta sama osoba.
Dlaczego tego nie wpisano? Czyżby w metryce ślubu, z której zostały spisane dane tej pary,
nie było wzmianki o ich rodzicach,czy tak nieczytelne, a może jest inny powód, o którym ja laik nie wiem.

Dziękuję, wszystkim osobom z tego wątku, za odkrywczą pomoc.

Pozdrawiam
Piotrek

Re: pary małżeńskie

05 gru 2012, 10:41

Niestety, w latach 1840-1870 (mniej więcej) dane o rodzicach są w księgach ślubów podawane raczej rzadko (chodzi o zabór pruski, bo w Kongresówce i owszem).

Re: pary małżeńskie

05 gru 2012, 11:54

Mam wypis z aktu ślubu moich praprapradziadków z 1804 roku - proboszcz z Szamotuł (Samter) jednak uznał, że nie jest potrzebne wpisanie danych o ich rodzicach. Napisał, że panna młoda była z Szamotuł ale nie wpisał miejsca pochodzenia małżonka - może było ono zbyt skomplikowane w pisowni?

Re: pary małżeńskie

05 gru 2012, 13:28

Peter napisał(a):nie są wpisane imiona i nazwiska ich rodziców,tak jak wpisy przy niektórych par,
wówczas bez problemu można by było,z całą pewnością stwierdzić że,Jeleniewska i Borucka to ta sama osoba.
Dlaczego tego nie wpisano? Czyżby w metryce ślubu, z której zostały spisane dane tej pary,
nie było wzmianki o ich rodzicach,czy tak nieczytelne, a może jest inny powód, o którym ja laik nie wiem.

Cóż, niektórzy księża poprzestawali na trydenckim minimum minimorum. Na naszym portalu, w dziale "Opracowania", znajduje się praca Radka Koteckiego omawiająca formuły aktów ślubu. Nie było specjalnego nacisku na notowanie imion rodziców.

Np. taka formuła:

Anno, Mense, die etc. Ego N. Plebanus vel Vicarius Ecclesiae Parochialis N. Matrimonium inter N. et N. contractum, confirmavi in eadem Ecclesia, vel alibi, Praesentibus N. et N. et aliis multis de populo, praemissis solitis denuntiationibus.

Co ciekawe, podawania imion rodziców nowożeńców nie wymagały nawet łacińsko-niemieckie księgi metrykalne, drukowane zgodnie z wytycznymi pruskiego zaborcy.

Re: pary małżeńskie

13 lip 2013, 10:52

Witam,
Z podziękowaniami zwracam się do pani Izabeli, od której dostałem wiadomość mailową,
chociaż nie widzę tego wątku na tym poście.
Te wszystkie akta o których pani pisze, a nawet i więcej, skopiowałem ze skanów
na "BASIA" i mam stuprocentową pewność że to są moi pradziadkowie.
Problem w tym że nie ma skanów dotyczących ślubu, a nawet ich śmierci.
Z jednego skanu z 1889, aktu urodzenia ich córki, wynika że Kacper nie żyje,
a w akcie urodzenia młodszej córki z 1887 jeszcze żył i nie wiem też kiedy zmarła Walentyna.
Chciałbym się dowiedzieć jak rodzice Kacpra mieli na imię, bo już poznałem imię matki Walentyny,
a nawet imiona rodziców matki Walentyny.
Myślę że, kiedyś te akta będą zeskanowane w projekcie "BASIA"i udostępnione w necie.

pozdrawiam
Piotr.

Re: pary małżeńskie

13 lip 2013, 20:45

Peter napisał(a):Witam,
Z podziękowaniami zwracam się do pani Izabeli, od której dostałem wiadomość mailową,
chociaż nie widzę tego wątku na tym poście.
Te wszystkie akta o których pani pisze, a nawet i więcej, skopiowałem ze skanów
na "BASIA" i mam stuprocentową pewność że to są moi pradziadkowie.
Problem w tym że nie ma skanów dotyczących ślubu, a nawet ich śmierci.
Z jednego skanu z 1889, aktu urodzenia ich córki, wynika że Kacper nie żyje,
a w akcie urodzenia młodszej córki z 1887 jeszcze żył i nie wiem też kiedy zmarła Walentyna.
Chciałbym się dowiedzieć jak rodzice Kacpra mieli na imię, bo już poznałem imię matki Walentyny,
a nawet imiona rodziców matki Walentyny.
Myślę że, kiedyś te akta będą zeskanowane w projekcie "BASIA"i udostępnione w necie.

pozdrawiam
Piotr.


Witam
Wątku nie ma bo pisałam do Ciebie prywatnie :wink:
Piotrze, tak jak obiecałam, przejrzałam wszystkie karty meldunkowe z nazwiskiem Kujawa i Borucki. Niestety nic nie znalazłam ale jeszcze poszperam.

Re: pary małżeńskie

14 lip 2013, 09:52

Izabelo, bardzo dziękuję.
Do pani Grażyny już napisałem maila i czekam z niecierpliwością na odpowiedź,
i dziękuję za link do genealogi polskiej.

-----------------
Życzę miłego dnia,
Piotr

Re: pary małżeńskie

14 lip 2013, 16:08

Iza, dziękuję za linki'
biorę się za ich studiowanie.

pozdrawiam
Piotr

Re: pary małżeńskie

14 lip 2013, 16:31

Piotrze, nie ma za co :wink: Cieszę się, że choć trochę pomogłam.

Re: pary małżeńskie

06 lis 2013, 13:40

Łukasz Bielecki napisał(a):Ta teoria znajduje poparcie w podobnych, znanych historiach.

Parafia katolicka Żoń, wpis 19 / 1832
Philippus Gramze (22)
Antonina Hammerlinska (17)

Filip umiera w Krośnie par. Tarnowo-Łęgowo w roku 1842, Antonina wychodzi powtórnie za mąż.

Parafia katolicka Łekno, wpis 32 / 1844
Joannes Śmigielski (46)
Antonina Gramza (32) Dodatkowe informacje: viduus/vidua

Córka Filipa i Antoniny urodzona w grudniu 1839, wychodzi za mąż w Smogulcu:
Parafia katolicka Smogulec, wpis 9 / 1860
Joseph Urban (24)
Francisca Gramza (22)

...a potem w kolejnych zapisach jej nazwisko z domu podawane jest na zmianę jako Gramza albo Śmigielska (po ojczymie) - nie licząc drobniejszych wariantów jak Grams, a w akcie zgonu jako ojciec podany jest oczywiście... Jan Śmigielski.

Podobne przypadki przypominam sobie dla sytuacji, gdy chodziło o nieślubne dziecko panny - też w ciągu swego życia bywało ono określane na zmianę nazwiskiem matki lub ojczyma.

Witam serdecznie!
Łukaszu-interesujesz się rodziną Grams z wymienionych przez ciebie parafii?To moi przodkowie.Posiadam rozległe drzewo genealog. tej rodziny.Niedawno odbył się zjazd rodzinny,członkowie rodu spotkali się m.in.w kościele w Tarnowie Pałuckim.Niestety w mojej linii nikt z rodziny nie wiedział o tym spotkaniu,nie wiemy też kim dokładnie byli uczestnicy zjazdu,z jakiej linii sie wywodzą.

Pary małżeńskie

06 lis 2013, 15:30

Mam zdjecia Anny Grams(po mezu) - wyslane z Niemiec w 1917 roku do siostry mojej babci, ktora w tym czasie mieszkala w Lipce Starej...nie jest spokrewniona z moimi przodkami, z tresci wynika ze byla kolezanka siostry mojej babci.

pozdrawiam
Ewa

Re: pary małżeńskie

06 lis 2013, 21:12

Witaj Ewo!
Dziękuję za wiadomość.Czy jesteś w stanie określić skąd pochodziła Anna Grams,a także skąd mógł pochodzić jej mąż i jak miał na imię?Nie posiadam informacji o rodzinie Grams przebywającej w 1917 r.w Niemczech

Re: Pary małżeńskie

07 lis 2013, 19:58

Edi!
trudno mi powiedziec jak mial na imie maz Anny...nawet nie wiem jak sie ona nazywala po paniensku.
Zdjecie pary Grans bylo robine w Nordhausen...przypuszczam, ze kolezanka mojej babci a nie jej siostry pochodzila z okolic Nowego Tomysla , Miedzyrzecza a moze nawet chodzila z nia do szkoly?
Jezeli jestes zainteresowana przysle Tobie kopie zdjecia na Twoj mail
pozdrawiam
Ewa

p.s. zdjecie znalazlam u wujka w Poznaniu , chyba 3 lata temu

Re: Pary małżeńskie

09 lis 2013, 21:20

Ewo!
Bardzo dziękuję za informacje,ale na dzień dzisiejszy nie znajduje powiązania z moją rodziną.
Odpowiedz