Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 09:03

Pomozcie prosze, ponieważ od dluższego już czasu nie moge ruszyć z miejsca.
Bardzo się ucieszylam, kiedy w bazie małżeństw Poznania znalazlam akt slubu Katarzyny Wojtys (Wojtuś) i Marcina Erberta z maja 1874 r. (niestety akta USC są dopiero od października), którzy mieszkali w Żabikowie k/Środy Wlkp., i tutaj w Srodzie brali ślub. Niestety w dokumencie nie podano ich miejsca urodzenia ani danych rodziców, ponieważ jak napisano: nie mieli rodzicow :wink: . Starałam się odnaleźć inne dokumenty, w których trafiłabym na ślad skąd pochodzili i kim byli ich rodzice. Z aktu wynikało, że Marcin urodził się w 1845 r., a Katarzyna 1848 r. Postawiłam na Środę Wlkp. Niestety tutaj nie ma ich aktów urodzenia. Ich syn Walenty urodził się w lutym 1878 r. w Solcu, ale tutaj równiez nie znaleziono takiego dokumentu. Marcin zmarł w Środzie, ale tutaj też nie ma jego aktu zgonu! Co się stalo z tymi dokumentami? Wyparowały? Jeżeli byli sierotami (tak rozumiem zapis "nie mieli rodziców"), to może bedą w spisie jakiejś ochronki lub spisie mieszkańców Żabikowa k/Środy.
Czy sa jakies spisy w internecie, ktore rozświetliłyby droge moich dalszych poszukiwań?
Może macie jakieś inne propozycje, poza wertowaniem ksiąg metrykalnych ze wszystkich sąsiadujących ze Środą parafii :(

Ola Erbert
Ostatnio edytowano 08 paź 2008, 10:19 przez aerbert, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 10:01

Hej,

Prostej rady nie ma. Najprawdopodobniej mieszkali nie w samej Środzie, tylko w którejś z okolicznych parafii. Także USC są mylące, bo wydaje się, że obejmują spory obszar okolicznych wsi, ale czasem granice między USC przebiegały bardzo dziwnie i często nie pokrywały się z zasięgiem parafii. Np. Solec należał do USC Bronisław - tutaj dla określenia przynależności wsi do parafii i USC polecam kartenmeister.com, a jak nie pomoże to większe opracowanie: http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ge ... ejscowosci

Co możesz zrobić to przeszukać tzw. listy dusz (Seelenliste), czyli księgi meldunkowe. Dla Solca masz np. w Aktach Gminy Krzykosy, sygnatury:

Seelenliste der Gemeinde Solec, 0-0 - sygn. 185
Rejestr osób opuszczających, 0-0 - sygn. 186
Lista dusz gromady Solec, 0-0 - sygn. 187
Lista dusz gromady Solec, 0-0 - sygn. 188
Rejestr mieszkańców gromady Solec, 0-0 - sygn. 189


Więcej znajdziesz tutaj: http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Ks ... meldunkowe
Jeśli będziesz miała szczęście, to znajdziesz całą rodzinę, wraz z dziećmi, często dziadkami, datami urodzenia, przeprowadzki itd.
Jeśli to nie pomoże, to pozostaje sprawdzenie okolicznych parafii. Jeśli znasz rok urodzenia, to nie jest to aż tak żmudne poszukiwanie. Gorzej, jeśli nie znasz ani miejsca, ani roku.

Pozdrawiam
Maciej

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 12:54

Bardzo dziekuję. Na pewno skorzystam z tych wskazowek.
Zapomniałam się na poczatku podpisać, dlatego wziąłeś mnie za osobnika płci meskiej :)

Pozdrawiam,
Ola

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 13:22

Nie ma problemu. Ja też poprawiłem swojego posta :)

Sprawdź te listy dusz dla miejscowości, które Cię interesują i ew. okolicznych. Jeśli nic tam nie znajdziesz, co też jest prawdopodobne, to będziemy kombinować dalej.

Pozdrawiam
Maciej

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 13:31

Niestety tak prędko nie sprawdzę, ale będę miala na uwadze :)
Podobno w AA w Poznaniu można zamowic taki indeks według nazwisk (w jakiej księdze pojawiło się interesujące mnie nazwisko i kiedy) tylko nie wiem, czy on obowiązuje tylko dla Poznania, czy calej Wielkopolskie m.in. dekanatu średzkiego.
Wiesz cos na ten temat?

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 13:49

Tylko miasta: Poznań, Buk i częściowo Śrem.

M.

Re: Jak ruszyć z miejsca?

08 paź 2008, 13:53

Szkoda :(

Pozdrawiam,
Ola
Odpowiedz