Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

13 sty 2014, 18:57

Witajcie!

Szukam przodkini, która urodziła się około 1818 roku w Sulęcinie (Zielenzig). Nie mogę znaleźć akt kościelnych - interesują mnie katolickie i ewangelickie. Z tego, co mi wiadomo, Sulęcin nie był wtedy samodzielną parafią.
Czy ktoś wie, gdzie mogę znaleźć interesujące mnie księgi?

Pozdrawiam
Paweł

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

13 sty 2014, 19:06

Sulęcin należał do parafii katolickiej Solec.

Wojtek

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

13 sty 2014, 19:20

wojciech napisał(a):Sulęcin należał do parafii katolickiej Solec.

Wojtek


Jesteś pewien Wojtku? W województwie lubuskim nie widzę takiej miejscowości jak Solec...

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

13 sty 2014, 21:05

Znalazłem Sulęcin w parafii Solec w powiecie Środa Wlkp.
Chyba, że chodzi Tobie o ten w lubuskiem.

Poszukam

Wojtek

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

13 sty 2014, 21:45

Była to ówczesna archidiecezja wrocławska.
Pobliskie Ośno Lubuskie miało w swej parafii miejscowość Sulęcin, ale dopiero w połowie XIX wieku.
W Sulęcinie parafia powstała w 1870 roku.
Nie mam wiedzy gdzie Sulęcin należał uprzednio. Może do Torzymia, albo do Lubniewic.

Wojtek
Ostatnio edytowano 14 sty 2014, 12:23 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

14 sty 2014, 11:34

Witam !
W Sulęcinie są dwa kościoły. Jeden pod wezwaniem Św.Henryka drugi pod wezwaniem Św. Mikołaja. Ten drugi powstał około 1367 roku. Proszę wejść na stronę parafii. Akta proszę szukać w AD Zielona Góra tel. 68 459 33 20 lub AP Gorzów Wlkp. tel.95 783 53 21 lub 95 783 53 31 . Gdy by to nie przyniosło rezultatu proszę wejść na stronę LTG i tam zapytać. Pozdrowienia .
Henryk.

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

14 sty 2014, 12:06

Witam
Proszę podać dane [ może być na pw.], będę w A.D. w Zielonej Górze
to mogę sprawdzić o ile będą księgi z tego okresu.
Pozdrawiam Marianna.

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

15 sty 2014, 15:52

kotzbach napisał(a):Witam !
W Sulęcinie są dwa kościoły. Jeden pod wezwaniem Św.Henryka drugi pod wezwaniem Św. Mikołaja. Ten drugi powstał około 1367 roku. Proszę wejść na stronę parafii. Akta proszę szukać w AD Zielona Góra tel. 68 459 33 20 lub AP Gorzów Wlkp. tel.95 783 53 21 lub 95 783 53 31 . Gdy by to nie przyniosło rezultatu proszę wejść na stronę LTG i tam zapytać. Pozdrowienia .
Henryk.



Dziękuję Henryku.
Wchodziłem na forum LTG, ale nie strona nie działa. Natomiast nadal nie wiem, pod jakie parafie katolickie i ewangelickie mogło podchodzić. Skontaktuję się z AP w Gorzowie, może oni będą mieli pewność.

Paweł

Re: Sulęcin - gdzie znaleźć księgi?

16 sty 2014, 20:56

Mormoni dla Sulęcina mają księgi ewangelickie z lat 1625-1699.
W AD Zielona Góra dla Sulęcin-Ośno mają księgi katolickie od 1854 r.

Spotykałem się z tym, że okoliczni katolicy - z Sulęcina, Szaromyśla (Trzemeszno Lubuskie), Lubniewic - byli chrzczeni w miejscowościach parafii Sokola Dąbrowa. Jeśli w Sulęcinie by się nie udało, to warto w Sokolej Dąbrowie próbować.
Odpowiedz