Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

18 mar 2014, 21:39

Bardzo interesuje mnie powiat krotoszyński z XVII, XIX i początków XX w. W "Dziejach chłopa wielkopolskiego" ten powiat jest pominięty. Czy istnieją jakieś opracowania, książki z których mogłabym się dowiedzieć o ludziach zamieszkujących i pracujących na tych terenach.
Bardzo proszę o pomoc. Hanulka

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

18 mar 2014, 22:06

Nie wiem na ile ta pozycja zaspokoi ciekawość na temat życia codziennego (na pewno znajdą się informacje o działalności przykościelnej), ale ze starszych publikacji istnieje wydany w 1875 roku "Krótki historyczno-statystyczny opis miast i wsi w dzisiejszym powiecie krotoszyńskim od najdawniejszych czasów aż po rok 1794" Józefa Łukaszewicza.
Marcin

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

18 mar 2014, 22:10

Wyszło kilka tomów pracy zbiorowej pod red. Józefa Zdunka " Krotoszyn i okolice ". Cena jednego tomu ok. 40,00zł.

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

18 mar 2014, 23:00

Jeszcze odnośnie mieszkańców:
Kasperska Helena, Wybitni Polacy, Niemcy i Żydzi ziemi krotoszyńskiej, Krotoszyn 2002.
Witkowski Rafał, Żydowscy mieszkańcy Krotoszyna w XIX i XX w., Poznań 2004.

Marcin
Ostatnio edytowano 19 mar 2014, 00:52 przez Efrem, łącznie edytowano 1 raz

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

19 mar 2014, 00:50

Zbiory biblioteczne Muzeum Regionalnego w Krotoszynie:
www.biblioteka.muzeum.krotoszyn.pl

Pozdrawiam, Regina

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

19 mar 2014, 15:40

:D Serdecznie dziękuję wszystkim spieszącym mi z pomocą. Teraz muszę zacząć szukać i potem czytać, czytać...... Mam nadzieję, że gdzieś trafię na ",moich" albo przynajmniej poznam tereny z których wywodzi się rodzina dziadka. Do Muzeum w Krotoszynie mam za daleko. Wiedząc jednak czego powinnam szukać, znajdę coś w moich okolicach.
Jeszcze raz z całego serca dziękuję i pozdrawiam. Anna :D

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

19 mar 2014, 18:39

Uzupełniam: " Krotoszyn i okolice " t.I-VIII, 2004-2012
W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej są dostępne z okresu międzywojennego Orędownik Krotoszyński i Orędownik Urzędowy pow.Krotoszyńskiego i Pleszewskiego.
Powodzenia.

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

20 mar 2014, 11:17

http://biblioteka.muzeum.krotoszyn.pl/zrodla/3122_2.pdf
tu jest dużo ciekawych informacji
Grazyna

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

20 mar 2014, 11:35

Jeśli chodzi o sam Krotoszyn jak i miejscowości gminy Krotoszyn to Tom II pod tytułem Historia pod redakcją Dionizego Kosińskiego, Ryszarda Marciniaka i Jerzego J. Paryska.

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

20 mar 2014, 23:28

Serdecznie dziękuję Barbarze, Grażynie i Łukaszowi Borówce za dalsze informacje i okazaną pomoc.
Pozdrawiam. Anna

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

06 sie 2014, 08:25

:)

witam,
ja dodaje
http://www.krotoschin.de/html/historie_der_kreise.htm
przyjaciele Krotoszyna

patrz:
Kirchenbücher -
Evangelische Friedhöfe
Verschollene ev.Kirchenbücher
- tutaj jest prośba - 100 Euro nagrody jak ktoś znajdzie/wskaże brakujące lub zaginione księgi/wykaz/
przepraszam -ta nagroda, jest naturalnie do dyspozycji i wyznaczona przez autorów tej strony internetowej.
henry

Re: Gdzie szukać wiadomości o powiecie krotoszyńskim.

06 sie 2014, 14:31

To ja dodam jeszcze klasyczną książkę prof. Krotoskiego "Dzieje miasta Krotoszyna"
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 2&from=FBC
Odpowiedz