Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Wielkopolscy górnicy w Niemczech w czasie I WŚ

02 kwi 2014, 21:06

Witam,
Kilka lat temu publikowana była na forum lista górników z Poznania w Zagłębiu Rury na przełomie XIX i XX wieku. Mnie interesuje nieco późniejszy okres, dlatego chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów ma może informacje o górnikach z Poznania (lub ogółem Wielkopolski) pracujących w Zagłębiu Ruhry, a szczególnie w miejscowości Habinghorst, w latach 1914-1918. Czy jest gdzieś dostępna lista podobna do tamtej?
Może ktoś szukający informacji o swoich przodkach natrafił też na jakieś inne materiały dotyczące Polaków w Habinghorst w czasie trwania I Wojny Światowej?

Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Wielkopolscy górnicy w Niemczech w czasie I WŚ

03 kwi 2014, 07:43

Witam.
Jestem również bardzo zainteresowany czy istnieje możliwość
publikacji, lub gdzie ją odszukać, dotycząca wielkopolskich górników
pracujących w Niemczech w górnictwie a następnie wcielonych do armii pruskiej w czasie I wojny światowej. Chodzi mi o mojego dziadka Wojciecha Łagodę z Pogorzeli.
Henryk

Re: Wielkopolscy górnicy w Niemczech w czasie I WŚ

03 kwi 2014, 15:03

Witam,

Ja także poszukuję informacji o wielkopolskich górnikach pracujących w Niemczech. A w szczególności chodzi mi o mojego prapradziadka, który był górnikiem w okolicach Herne. Nazywał się Jan Firlej.

Pozdrawiam

Marzena

Re: Wielkopolscy górnicy w Niemczech w czasie I WŚ

03 kwi 2014, 15:07

Witam ja także poszukuję informacji o górniku pracującym w zagłębiu Ruhry. Okolice Oberhausen Dinslaken lata 1914 jak i zapewne trochę wcześniej do II Wojny Światowej. To był mój prapradziadek Stanisław Majchrzak.

Re: Wielkopolscy górnicy w Niemczech w czasie I WŚ

05 kwi 2014, 10:23

Witam!
O Zagłębiu Ruhry pisał Stanisław Malepszak w "Bukówiec Górny - 800 lat dziejów" na str. 159-168 w rozdziale 18.5.3. pt. - Emigracja zarobkowa do Zagłębia Ruhry. Ciekawa jest też książka Eugeniusza Nowaka pt. "Katastrofa na "Radbod"- Historia polskiej rodziny górniczej w Westfalii i jej dalsze losy".
Serdecznie pozdrawiam - Izabella
Odpowiedz