Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Powstanie parafii w Czajkowie k/Ostrzeszowa 1919

07 kwi 2014, 13:32

Witam,

Chciałem zapytać, czy powstanie parafii w Czajkowie w 1919 roku było jednoznaczne z początkiem pochówku w tej wsi mieszkańców wsi Mielcuchy. Przed 1919 roku mieszkańcy tej wsi należeli do parafii w Kraszewicach. Moje pytanie wiąże się w zasadzie z prowadzonymi przeze mnie /niestety bez skutku/ poszukiwaniami miejsca pochówku moich prapradziadków Tomasza i Katarzyny Hudzik. Po 1911 roku mieszkali w Mielcuchach ale nie odnalazłem tam żadnego śladu ani wspomnienia o tym, ze mogli być pochowani na cmentarzu parafialnym w Kraszewicach. Zakładam, że Jeśli odeszli po 1919 roku to prawdopodobnie mogli zostać pochowani w Czajkowie. Czy dobrze rozumuję ? Może ktoś z szanownych Forumowiczów potrafiłby mi odpowiedzieć na pytanie czy na cmentarzu w Czajkowie znajdują się jeszcze groby sprzed1925 roku?

Pozdrawiam
Paweł

Re: Powstanie parafii w Czajkowie k/Ostrzeszowa 1919

07 kwi 2014, 17:25

Witam,
Raptularz zmarłych parafii Czajków prowadzony jest od 12 listopada 1919. Wcześniej zapewne wszystkich chowano w Kraszewicach. Czy po tej dacie incydentalnie zmarły życzył sobie pochówku w Kraszewicach trudno ocenić. Teoretycznie z Mielcuch do Czajkowa bliżej. Pojedyncze nagrobki z lat 20-tych istnieją ale w większości to ziemne kopczyki z drewnianymi krzyżami.
Pozdrawiam
Jerzy

Re: Powstanie parafii w Czajkowie k/Ostrzeszowa 1919

08 kwi 2014, 06:22

Witam

Napisałem do Księdza Proboszcza w tej sprawie. Bardzo liczę na rychłą odpowiedź.

Pozdrawiam
Paweł
Odpowiedz