Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Zgoda sądu na ślub

07 kwi 2014, 22:30

Interesuje mnie to, czy w aktach sądowych dot. wydawania zgód na zawieranie ślubów zamieszczano informacje o rodzicach sieroty (miejsca i daty ich urodzeń oraz zgonów), który nie był pełnoletni (nie miał jeszcze 20 lat). Chodzi mi o rok 1862 r. i Królewski Sąd Powiatowy w Inowrocławiu. Jakie są Wasze doświadczenia, jeśli chodzi o tego typu akta? Co można w nich znaleźć? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Zgoda sądu na ślub

08 kwi 2014, 07:45

Akt takich nie przeglądałem, ale wydawane przez królewski sąd powiatowy zezwolenie na ślub dla niepełnoletniego wraz z ustanowieniem opiekuna (Genehmigung zum Heirath-Consense / Armen-Vormundschafts-Sache), które można czasem spotkać w allegatach, zawierało spośród danych, o które pytasz:
- imię i nazwisko pełnoletniego,
- datę i miejsce jego urodzenia,
- imię i zawód ojca.

Re: Zgoda sądu na ślub

08 kwi 2014, 20:38

Bartek napisał(a):Akt takich nie przeglądałem, ale wydawane przez królewski sąd powiatowy zezwolenie na ślub dla niepełnoletniego wraz z ustanowieniem opiekuna (Genehmigung zum Heirath-Consense / Armen-Vormundschafts-Sache), które można czasem spotkać w allegatach, zawierało spośród danych, o które pytasz:
- imię i nazwisko pełnoletniego,
- datę i miejsce jego urodzenia,
- imię i zawód ojca.


Dzięki za odpowiedź. Właśnie tę informację mam z allegatów w AAG. Pomyślałem, że może w aktach sądowych będzie coś więcej.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Zgoda sądu na ślub

09 kwi 2014, 09:32

Czy jakieś XIX-wieczne akta sądowe dla tych terenów w ogóle się zachowały?

Re: Zgoda sądu na ślub

09 kwi 2014, 20:10

Bartek napisał(a):Czy jakieś XIX-wieczne akta sądowe dla tych terenów w ogóle się zachowały?


W wyszukiwarce internetowej nie natrafiłem na takie akta. Zamierzam wysłać zapytanie do Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu.

Pozdrawiam
Jarek
Odpowiedz