Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Brody - trzy żony

01 lip 2014, 03:27

Witam wszystkich I mam pytanie Czy to jest mozliwe zeby jedna osoba miala trzy zony I wszystkie mialy na imie Jadwiga ?
Brody (Catholic parish) - birth/baptism record, year 1824

Joannes -parents: Joannes Biskup , Hedvigis Smolankowa

Brody (Catholic parish) - birth/baptism record, year 1827

Valentinus - , parents: Joannes Biskup , Hedvigis Berdyszanka

Brody (Catholic parish) - death certificate, year 1827

Valentinus Biskup (2 weeks)- parents: Joannes Biskup , Hedvigis Balbierzonka

Brody (Catholic parish) - birth/baptism record, year 1828

Antonius - parents: Joannes Biskup , Hedvigis Napierala

Brody (Catholic parish) - birth/baptism record, year 1830

Stanislaus- parents: Jan Biskup , Jadwiga Smolonka

Dziekuje za pomoc Anna

Re: Brody

01 lip 2014, 05:18

Możliwe jest. U mnie zdarzały się dwie żony: Marianny, Agnieszki, Katarzyny. Imię Jadwiga też było popularne. Jednak spotkam się też z sytuacją, że nazwisko panieńskie żony było zapisywane w różnych formach, a z dokładnej analizy dokumentów wynikało jednak, że chodzi o jedną i tą samą osobę. W tym przypadku też możliwe jest, że w parafii było dwóch... Janów Biskupów i każdy wziął sobie za żonę Jadwigę. Chociaż według BASI widzę w Pakoslawiu (par. Brody) jeden akt zgonu Jadwigi Biskup:

Brody (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1852 Hedvigis Biskup (66 lat) Komentarz indeksującego:
vidua Archiwum Państwowe w Poznaniu 3246/5/84, skan 7 indeksacja: Eugeniusz Forma
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/5/ ... H0rQrJHRig


i jeden akt zgonu Jana Biskupa:

Brody (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1851, Joannes Biskup (67 lat), małżonek Hedviga Smolonka
Archiwum Państwowe w Poznaniu 3246/6.1/81, skan 21 indeksacja: Eugeniusz Forma
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/6. ... -ecs4zal7A

Myślę, że ciekawym tropem może być ten akt ślubu:
Parafia katolicka Pniewy [Pinne], wpis 2 / 1819 Joannes Biskup (wdowiec) 100% Hedvigis Perdyszczanka
Jeżeli to ten sam Jan, to rzeczywiście był wdowcem. Pytanie, czy pochodził też z tej parafii, czy jednak z Pakosławia?
Może warto by dokładnie przejrzeć akta rodziców Jadwigi właśnie w w parafii Pniewy?

P.S. Moja babcia była z domu Biskupówna, jednak moi Biskupowie to (przynajmniej na razie) Kościan.

Re: Brody

01 lip 2014, 08:28

Anno,
moim zdaniem to nie ten sam Jan Biskup. Daty urodzenia dzieci:
1824 - z Jadwigą Smolankową
1827 - z Jadwigą Balbierzanką/Berdyszanką :roll:
1828 - z Jadwigą Napierałą
1830 - znów z Jadwigą Smolonką (zakładamy że to odmienna pisownia Smolankowej)
Ale Ci się trafiło :lol:

Re: Brody

01 lip 2014, 09:00

barbaraplewka napisał(a):Anno,
moim zdaniem to nie ten sam Jan Biskup. Daty urodzenia dzieci:
1824 - z Jadwigą Smolankową
1827 - z Jadwigą Balbierzanką/Berdyszanką :roll:
1828 - z Jadwigą Napierałą
1830 - znów z Jadwigą Smolonką (zakładamy że to odmienna pisownia Smolankowej)
Ale Ci się trafiło :lol:



Co do mnie, myślę wręcz odwrotnie, że to ten sam Jan Biskup i ta sama Jadwiga.
Czy jest lista chrzestnych kolejnych dzieci z tej pary ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Brody

01 lip 2014, 22:33

Chrystian Orpel napisał(a):
barbaraplewka napisał(a):Anno,
moim zdaniem to nie ten sam Jan Biskup. Daty urodzenia dzieci:
1824 - z Jadwigą Smolankową
1827 - z Jadwigą Balbierzanką/Berdyszanką :roll:
1828 - z Jadwigą Napierałą
1830 - znów z Jadwigą Smolonką (zakładamy że to odmienna pisownia Smolankowej)
Ale Ci się trafiło :lol:


Co do mnie, myślę wręcz odwrotnie, że to ten sam Jan Biskup i ta sama Jadwiga.
Czy jest lista chrzestnych kolejnych dzieci z tej pary ?

Pozdrawiam
Chrystian


Z jednej strony mam w moim drzewie sytuację, że dwie siostry poślubiły dwóch różnych mężów o tym samym imieniu i nazwisku. Miałam też sytuację, że w parafii były dwie pary pasujące do drzewa i jedynym rozróżnieniem był zawód ojca.
Z drugiej strony mam parę przypadków, w których ta sama osoba pojawia się pod różnymi nazwiskami.

Nie da się bez dodatkowych informacji rozstrzygnąć, która z tych sytuacji ma tu miejsce. Odnalezione przez Olgę zapisy sugerują, że jest to jedna i ta sama Jadwiga. Sugerowałabym przeanalizowanie z pozoru drugorzędnych informacji: jaki był status społeczny Jana Biskupa, w jakiej wsi na terenie parafii urodziło się dziecko, kto był chrzestnym (zgodnie z sugestią Christiana). Bez wątpienia kluczowym może się okazać zapis chrztu (ślubu, zgonu) ojca Jadwigi. Mam w swoim drzewie sytuację, że przy chrztach kolejnych dzieci nazwisko ojca było tożsame z nazwiskiem jego ojca albo zamiennie z pochodną od jego imienia. Nie zachował się zapis jego chrztu, ale na szczęście w zapisie zgonu była kompletna informacja o jego ojcu. Gdyby na przykład ojcem Jadwigi był smolarz o nazwisku Napierała ...

Re: Brody - trzy żony

02 lip 2014, 15:46

Według moich notatek w parafii Pniewy Jan Biskup ślubował dwa razy:

1807/4 Przedmieście
Jan Biskup- kawaler
Zofia Skuroczszanka z Turowo

1819/2 Przedmieście
Jan Biskup ingulinus de Turowo
Jadwiga Perdyszczanka

Zapewne jest to ten sam Jan Biskup bowiem w 1822 przy chrzcie dziecka matką chrzestną jest Franciszka Skoraszczonka panna z Trzcinicy (pp siostra/siostrzenica/kuzynka pierwszej żony Jana)

Jan Biskup pochodził z Turowa, a na pewno pochodziła z tej wsi jego pierwsza żona i tam mieszkali po ślubie. Dobrze by było poznać cognome pod jakim była zapisywana Zofia przy chrztach dzieci.
Wydaje mi się że senną uwagą jest to że Jan przy wszystkich dzieciach z tego małżeństwa zapisywany jest jako colonus a więc robotnik wiejski. A więc był człowiekiem ubogim. To zapewne tłumaczy w dużej mierze tą różnorodność "nazwisk" żony. Choć cały czas mieszkali w tej samej parafii. Po prostu nie przywiązywano do tego żadnej uwagi. To była rodzina Biskup tego używano a jak żona była z domu było to kwestią drugo/trzeciorzędną. I zapewne każdy z tych zapisów zawiera jakąś prawdę o Jadwidze. Zapis Smolarka/Smolankowa zapewne jest związany z profesją jej ojca i widać że najbardziej utrwaliła się bowiem tak nawet zapisano Jadwiga Smolonka w 1852 r. przy śmierci Jana Biskupa (męża). Nie wiemy jak wiązać zapis Napieralanka, lecz zapewne analiza metryk w par. Brody z tego okresu i wcześniejszych pozwoli i odpowiedzieć na ten zapis, bowiem mozliości jest bardzo wiele. Jest jedna prawidłowość że przy zapisach dzieci (dwoje zmarło w roku swojego urodenia 1827 i 1828) matka jest zapisana pod tym samym nazwiskiem tak przy chrzcie jak i pochówku. Co ciekawe na 8 wpisów w tym 6 z podaniem nazwiska matki tylko raz jest ono bardzo podobne do zapisanego przy ślubie Berdyszanka/Perdyszczanka
Małżeństwo to (Jan Biskup i Jadwiga) mieszkają:
1819-Turowo
1821-Turowo
1822-Trzcionka
1824-Turowo
1827-Pakosław
1828-Pakosław
1830 Pakosław

Więc na pewno mamy tutaj do czynienia z jednym małżeństwem Jan Biskup i Jadwiga

Jest inna jeszcze ciekawostka:

Parafia katolicka Brody, wpis 8 / 1808
Joannes Biskupiak (23 lat)
ojciec: Franciscus Biskup , matka: Dorothea
Sophia Marcinianka (18 lat)
ojciec: Joannes , matka: Catharina

Kim jest ten Jan i skąd pochodził?

Pytanie to i porównanie tych wszystkich zapisów w duplikatach metryk z APP z oryginałami akt parafialnych z parafii Brody w AAP jest wskazane i pozwoli odpowiedzieć na wszelkie pytania.
Ostatnio edytowano 02 lip 2014, 16:15 przez stan, łącznie edytowano 1 raz

Re: Brody - trzy żony

02 lip 2014, 15:58

1821-Trzcinica - myślę, że tu chodzi o Trzciankę, w aktach tych zapisywaną jako Trzcionka
jeszcze znalazłam hipotetyczny akt zgonu pierwszej żony Jana:

1819 Turowo, parafia Brody BASIA: Brody (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1819, Sophia Biskupska (24 lat), Archiwum Państwowe w Poznaniu 3246/5/7, skan 5)
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/5/ ... YBA3GioEiA

Ten pierwszy ślub jest również zindeksowany w PP:
1808 Brody - I ślub Jana Biskupa w parafii Brody (Poznań Projekt: Parafia katolicka Brody, wpis 8/1808, Joannes Biskupiak (23 lat) ojciec: Franciscus Biskup , matka: Dorothea, Sophia Marcinianka (18 lat) ojciec: Joannes , matka: Catharina)
Czyli nazwisko Biskup najwyraźniej zapisywano również w formie Biskupiak

A skąd Olek masz zapis z 1807 roku?

Re: Brody - trzy żony

02 lip 2014, 16:23

Olga T. napisał(a):1821-Trzcinica - myślę, że tu chodzi o Trzciankę, w aktach tych zapisywaną jako Trzcionka
jeszcze znalazłam hipotetyczny akt zgonu pierwszej żony Jana:

1819 Turowo, parafia Brody BASIA: Brody (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1819, Sophia Biskupska (24 lat), Archiwum Państwowe w Poznaniu 3246/5/7, skan 5)
http://szukajwarchiwach.pl/53/3246/0/5/ ... YBA3GioEiA

Ten pierwszy ślub jest również zindeksowany w PP:
1808 Brody - I ślub Jana Biskupa w parafii Brody (Poznań Projekt: Parafia katolicka Brody, wpis 8/1808, Joannes Biskupiak (23 lat) ojciec: Franciscus Biskup , matka: Dorothea, Sophia Marcinianka (18 lat) ojciec: Joannes , matka: Catharina)
Czyli nazwisko Biskup najwyraźniej zapisywano również w formie Biskupiak

A skąd Olek masz zapis z 1807 roku?


Olga ten zapis ślubu w par. Pniewy mam w swoich notaktach i był on we wrześniu chyba dokładnie 19 września 1807 r.
Oprócz tego jest on też na PP

Parafia katolicka Pniewy [Pinne], wpis 4 / 1807
Joannes Biskup
Sophia Skuroczeszanka

Re: Brody - trzy żony

02 lip 2014, 16:39

Ciekawe, która Zofia zmarła zatem w 1819 w Turowie, w parafii Brody? I czy jednak było dwóch Janów?

Re: Brody - trzy żony

03 lip 2014, 22:38

Bardzo dziekuje za pomoc Ciagle to jest jeszcze wielka niewiadoma Moze to nie byly"legalne" zony ?
Pozdrawiam Anna

Re: Brody - trzy żony

03 lip 2014, 22:59

Olga T. napisał(a):Ciekawe, która Zofia zmarła zatem w 1819 w Turowie, w parafii Brody? I czy jednak było dwóch Janów?

Olu moze to byla

Catholic parish Brody, entry 8 / 1808
Joannes Biskupiak (23 years old)
father: Franciscus Biskup , mother: Dorothea
Sophia Marcinianka (18 years old)
father: Joannes , mother: Catharina
Pozdrawiam Anna
Odpowiedz